با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

آخرین وضعیت بازار مسکن مشهد مرداد ماه ۹۸آخرین وضعیت بازار مسکن مشهد مرداد ماه ۹۸

تاریخ خبر: ۰۱ شهریور ۱۳۹۸

ماه مرداد را گذراندیم و به بررسی وضعیت بازار مسکن در این ماه می پردازیم.

بازار مسکن در این ماه به جهت رهن و اجاره وضعیت مطلوبی را پشت سر گذراند ، اما خرید و فروش با ۳۲ درصد ریزش تقاضا نسبت به پارسال  اما مشاوران املاک در برخی از مناطق مشهد، ریزش بیش از ۳۲ درصد را اعلام می‌کنند، لیکن خریداران واقعی و فروشندگانی با انعطاف بیشتر را تجربه نمود.

در وضعیت فعلی بازار مسکن و بررسی نمودارها و گزارش هایی که در اختیار شما قرار دادیم کماکان بازار مسکن مشهد جریان دارد اما با شیب ملایم تر ،در این حالت نمی شود گفت که بازار با رکود محض مواجه شده است که چه بسا معاملاتی با مبالغ سنگین در این بازار انجام شد.

کوچ مستاجران بالا شهری‌ها به پایین شهر درد سر ساز شد

در همین رابطه یکی از مشاوران املاک منطقه مرکز و جنوبی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن با بیان اینکه میزان تقاضا برای اجاره نشینی در غرب مشهد در مقایسه با سال گذشته بسیار افزایش یافته است، گفت: به دلیل آنکه مستاجران دیگر قادر به پرداخت اجاره‌های بیش از ۱ تا ۲ میلیون تومانی در مرکز و جنوب نیستند، به مناطق غربی کوچ کردند، و در این مناطق میزان تولید و عرضه مسکن افزایش یافته است.

این مشاور املاک در ادامه گفت: متاسفانه اقشاری که در این مناطق ساکن هستند، قشر کارگرند و نمی‌توانند اجاره‌های بیش از یک میلیون تومان پرداخت کنند؛ بنابراین  مجبور هستند به حاشیه شهر‌ها کوچ کنند.

همچنین یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه هاشمیه گفته است: بسیاری از مستاجران قدیمی که چندین سال به اینجا مراجعه می‌کردند، از این مناطق به مناطق غربی و شرقی مهاجرت کردند و در صورتی که این روند ادامه یابد، شاهد کوچ و مهاجرت بسیاری خواهیم بود.

همچنین یکی از مستاجران با بیان اینکه تا سال ۹۴ می‌توانستیم با ۳۰ میلیون تومان یک واحد نو‌ساز ۷۰ الی ۸۰ متری در هاشمیه رهن کامل کنیم ادامه داد: متاسفانه در ۲-۳ سال گذشته، جهش قیمتی اجاره‌بها باعث شده است که با ۷۰ میلیون تومان هم نتوانیم یک واحد مناسب کم سال ساخت اجاره کنیم.

مطالعه کنید  دوره گذار به رکود بازار مسکن

راه اندازی موسساتی برای کنترل قیمت‌های بازار مسکن

دولت برای کنترل بازار اجاره امسال وعده‌های بسیار خوبی داده است. بر اساس متن پیش نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتی که مدت قرار داد اجاره از ۲ سال کمتر نبوده و همچنین افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی" کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها" این کمیته متشکل از نماینده کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده کمیسیون عمران مجلس، نماینده وزارت راه و شهرسازی،

نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی، نماینده شورای عالی استان‌ها، نماینده اتحادیه مشاوران املاک، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده بانک مرکزی و نماینده حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است،

موجران در طول مدت اجاره از ۱۰۰ در ۱۰۰ مالیات بر درآمد املاک معاف می‌شوند با این وجود وزیر راه و شهرسازی در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرد که نمی‌توان برای قرار داد‌های اجاره سقف مشخصی تعیین کرد.

طبق متن پیش نویس وزارت راه و شهرسازی مالکان مجتمع‌های مسکونی دارای ۳ واحد استیجاری و یا بیشتر که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحد‌های مسکونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ متر مربع و در سایر شهر‌ها تا مجموع ۲۰۰ متر مربع، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ در ۱۰۰ مالیات بر درآمد املاک اجاری معاف هستند،
مشروط بر اینکه اولا میزان افزایش اجاره بیشتر از نرخ رشد اجاره اعلامی از سوی" کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها" نباشد و همچنین حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار کمتر از ۲ سال نباشد مگر آنکه مستاجر متقاضی عدم تمدید مدت قرار داد اجاره باشد و سوم؛ یک نسخه قرار داد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاک) در زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی به اداره امور مالیات مربوطه ارائه شود.
هم اکنون این لایحه و تمامی بخش‌های آن در کمیسیون اقتصادی هیأت دولت در حال بررسی است.

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به مستاجران راهگشای بازار اجاره است

در رابطه با این لایحه کارشناسان اظهار نظر‌های متفاوتی داشته‌اند؛ حسن محتشم، عضو هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی تلاش می‌کند با اجرای این برنامه‌ها کمکی به مستاجران کند، اما به نظر می‌رسد که این لایحه‌ها و ادعا‌ها پایه علمی نداشته باشد و امکان ندارد که دولت بتواند با اجباری کردن قیمت‌های اجاره بتواند این بازار را کنترل کند.

مطالعه کنید  افت قیمتی فروش و اجاره مسکن شهریور ماه ۹۸ در مشهد

وی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب دولت یک بار طرح اجباری کردن قیمت‌های اجاره مسکن را تجربه کرده است، گفت: در آن دوره با اجرای این طرح معاملات زیر زمینی و غیر قانونی بین مالک و مستاجر افزایش یافت و یک نابسامانی بسیار بدی در این بازار ایجاد شد.

عضو هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان بیان کرد: با اجرای این طرح میزان خانه‌های خالی افزایش می‌یابد، چرا که مالکان حاضر نیستند با این نرخ‌های اجاره اجباری واحد‌های خود را عرضه کنند.

محتشم تصریح کرد: دولت می‌تواند با ارائه تسهیلات به مستاجران به عنوان قرض‌الحسنه بخشی از مبالغ رهن را به آن‌ها ارائه کند و مستاجران در یک بازه بلند مدت این تسهیلات را برگردانند. اجرای این طرح و ساخت واحد‌های مسکونی استیجاری می‌تواند راه گشای بهبود وضعیت بازار مسکن در شرایط کنونی اقتصاد کشور باشد.

جو روانی مثبت در بازار اجاره با طرح ملی تولید مسکن

ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن با بیان اینکه هر طرحی که منجر به افزایش تولید مسکن شود به طور قطع در بازار کنونی مسکن می‌تواند موثر باشد، گفت: دولت باید تولید مسکن به ویژه برای بازار اجاره را جدی بگیرد و تا زمانی که واحد‌های مسکونی و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن ایجاد نشود؛ نمی‌توان این بازار را به آرامش رساند.

وی تصریح کرد: ارائه طرح‌هایی مانند طرح ملی تولید مسکن با جو روانی مثبتی که ایجاد می‌کند، می‌تواند قیمت‌ها را در این بازار بشکند.

مطالعه کنید  مردم، چشم به راه خروج مسکن از رکود

نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران با اشاره به اینکه آرامش و جو روانی مثبتی که هم اکنون با اجرای این طرح‌ها به بازار مسکن می‌رسد، مقطعی و کوتاه مدت است، افزود: باید برای این بازار تنها تولیدات مسکن را افزایش داد. به دلیل کاهش معاملات خرید و فروش میزان متقاضیان بازار اجاره افزایش یافته و همین موضوع زمینه ساز افزایش قیمت‌های اجاره شده است.

چندی پیش مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن با بیان اینکه امسال قیمت اجاره کمتر از نرخ تورم خواهد بود، گفت: فروشنده‌ها طمعشان برای اجاره دادن واحد‌های مسکونی با نرخ‌های نجومی کاهش یافته است و هم اکنون بازار اجاره به نظر می‌رسد نسبت به سال‌های گذشته آرام‌تر شده است.

وی گفت: به دلیل آنکه شرایط اقتصادی در کشور به آرامش رسیده است به طور قطع قیمت‌های اجاره هم امسال افزایش نخواهد یافت.

بر اساس این گزارش امسال مجلس پر قدرت وارد بازار مسکن شده و در یکی دو ماه گذشته چندین بار از وزارت راه و شهرسازی درخواست کرده تا طرح‌های خود را برای بهبود وضعیت بازار مسکن ارائه کند.

امیدواریم با ورود مجلس و اجرایی شدن طرح‌های مسکن به ویژه برای بازار اجاره شاهد آرامش برای مستاجران باشیم.
از سوی دیگر دولت باید طرح مسکن استیجاری که به نظر می‌رسد چندین سال است به فراموشی سپرده شده است را به مرحله عملیاتی برساند، چراکه تنها راهگشای اساسی بازار اجاره در ایران، ساخت مجتمع‌های مسکونی استیجاری همانند کشور ترکیه است.

شما می توانید از طریق این لینک به آخرین اخبار و گزارش ماهیانه بازار مسکن مشهد دسترسی داشته باشید.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************