با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

اخبار مسکن مشهد ۹۷اخبار مسکن مشهد ۹۷

تاریخ خبر: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷

در بازار مسکن سازندگان آپارتمان بدون داشتن دانش قبلی و فقط از سوی کسب درآمد بیشتر سرمایه خود را در این بازار وارد می کنند و اینگونه سازندگان بدون در نظر گرفتن شرایط و نرخ تقاضا فقط برحسب شانس و بخت و اقبال سازه خود را به خریداران با قیمت های هرچقدر بیشتر بهتر می فروشند و بعد از واردشدن رکود به بازار مسکن سرمایه خود را از این بازار خارج کرده و دیگران را با مشکل مواجه می سازند.

توجه داشته باشید سازنده های آپارتمان اشخاصی هستند که با تجارب قبلی و دانش مربوطه فقط به لحاط عشق به ابنای وطن و ثبت آثار هنرمندانه شان در بازار مسکن همیشه و همیشه قدم می زنند و در تلاشند تا آثارشان همیشه ماندگار باشند سازنده های زیادی را قطعا می شناسید.

حال با توجه به افزایش قیمت مسکن با وجود ضعف مدیریتی مدیران کشور مبنی بر مدیریت و مهار تورم هیچ چیزی را درست نمی کند جز اینکه نرخ بازارهای دیگر از جمله کالا ، طلا ، صنعت ، کشاورزی ، بورس و .. را افزایش می یابد. بیش از چهار سال است که از رکود مسکن می گذرد. دولت یازدهم با طرح افزایش تسهیلات مسکن سعی کرد تا به بازار کساد مسکن رونق دهد اما از این طرح استقبال چندانی نشد و طرح دولتی ها با شکست رو به رو شد. البته تیرماه پارسال بود که خرید و فروش مسکن در تهران و مشهد افزایش پیدا کرد اما چند روزی نگذشت که بازهم بازار مسکن با رکود مواجه شد.

مطالعه کنید  بازار مسکن رو به گرمی پیش می رود

بررسی ها از دلایل رکود بازار مسکن نشان می دهد عوامل موثر از جمله قیمت نفت، مازاد تقاضای مسکن، نرخ سپرده و نیز تسهیلات بانکی، مسیر خروج از رکود این بازار را باریک کرده است. با این حال دو عامل افزایش نسبی صادرات نفت از اواسط سال ۱۳۹۴ و افزایش هشت برابری تسهیلات بانکی و رسیدن به سقف ۱۶۰ میلیون تومان به دلیل مهیا نبودن سایر شرایط در اقتصاد کلان، قدرت تاثیرگذاری خود را بر روی بازار مسکن از دست داده و به همین دلیل بازارهای رقیب از جمله سپرده بانکی، سکه و ارز در جذب نقدینگی، موفق تر از بخش مسکن عمل کرده اند.

حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک، افزایش یکباره قیمت مسکن را بعید می‌داند و درباره پیش بینی از آینده بازار مسکن به ایسنا می‌گوید: خوشبختانه از نیمه دوم سال قبل شاهد افزایش ساخت و سازهای مسکونی در شهر تهران بودیم که می تواند باعث ایجاد تعادل قیمت شود. البته پیش بینی می کنم افزایش قیمتی در نیمه دوم سال جاری نداشته باشیم. اگر به سمت رونق هم برویم رشد قیمت مسکن بیش از تورم نخواهد بود.
سونامی قیمت نخواهیم داشت

به گفته بسیاری از سازندگان مسکن نه تنها بازار مسکن با رکود مواجه است بلکه ساخت و ساز نیز دچار رکود شده و این کاهش ناگهانی آمار خانه های ساخته شده، در آینده به دلیل بالا بودن تقاضای مسکن به جهش قیمتی منجر خواهد شد. این در حالی است که در طول چهار سال گذشته بارها این هشدار داده شده بود اما دیدیم که چهار سال از رکود مسکن می‌گذرد و هیچ سونامی قیمتی اتفاق نیفتاد.

محمد شجاعی، کارشناس ارشد مدیریت ساخت و ساز در این رابطه به «مهر» می گوید: اگر منظور هشداردهندگان این است که به دوره اوج ساخت و ساز برگردیم، باید گفت که آن دوره دیگر تکرار نمی شود؛ اصلا همان موقع هم این حجم ساخت و ساز اشتباه بود و سبب شد چند سال فرآیند مسکن سازی متوقف شود چون در حالی که تقاضایی برای خرید مسکن به صورت واقعی وجود نداشت و سازندگانی که در بالا اشاره شد بودند که بازار مسکن را به صورت غیر واقعی، داغ نشان می دادند، سازندگان روز به روز بر حجم ساخت و ساز خود می افزودند؛ در حالی که تعداد خانواده هایی که برای سکونت و استفاده واقعی اقدام به خرید کرده باشند، بسیار کمتر بود و عده ای به امید افزایش قیمت این واحدها در ماه های بعد، اقدام به خرید انبوه مسکن می کردند. بنابران نه زمانی که کل کشور به صورت یک کارگاه عمرانی بزرگ درآمده بود عرضه و تقاضا با هم همخوانی داشتند و نه حالا که به دلیل کاهش ساخت و سازها، برخی مدام هشدار می دهند که جهش قیمتی در پیش رو داریم، نگاه صحیحی به الگوی عرضه و تقاضا وجود ندارد.

این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************