با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

اعتبار قولنامه عادی در دعوای انحصار وراثت چقدر است؟اعتبار قولنامه عادی در دعوای انحصار وراثت چقدر است؟

متن پرسش:

سلام تقریبا ۲۰ سال پیش پدر گرامی خانه بزرگ را به مادرم قولنامه کرد
۱- در قولنامه مذکور فاقد شاهد است چون قدیمی
۲- در قولنامه مذکور قیمت درج نشده
۳- ولی مشخصات فروشنده و خریدار و مشخصات زمین و تاریخ دارد و در بنگاه که آن زمان عضو اتحادیه بوده تنظیم شده است و امضاء پدرم و اثر انگشت مادرم و مهر مشاور املاک دارد.
خلاصه حالا بعد از فوت پدرم تمام فرزندان از این عمل پدر راضی هستند به غیر از یک از خواهران گرامی که رفته و شکایت کرد و مدعی است که خانه مال پدرم و قولنامه مذکور نامعتبر است؟
آیا قولنامه معتبر است در دادگاه و مالک مادرم یا نه؟

 

متن پاسخ:

سلام
بله
اگر در هر زمانی پدر شما این قرارداد رو امضا نموده و در صحت و سلامت بود و و به مادرتان واگذار نموده و امضای پدر و مادرتون مورد تایید باشد
و دفتر املاک هم مهر و امضا نموده باشد قرارداد دارای اعتبار خواهد بود

 

 

قولنامه چیست؟

قولنامه در لغت به معنای عهد و پیمان و در محاوره به معنای قرار است. با اینکه در قوانین ما چیزی به عنوان قولنامه نیامده است اما در عرف بسیار مقبول و شناخته شده در بین مردم است و بسیاری از دعاوی دادگاه ها مربوط به عدم اجرای تعهداتی است که در قولنامه ها آمده است.

معاملات ملک از نوع معاملات غیر منقول است. این معاملات تشریفاتی است و تشریفات آن ثبت در دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی است. برای ثبت رسمی ملک نیاز به گواهی هایی شامل پایان کار شهرداری یا گواهی آزاد بودن ملک برای خرید و فروش می شود که اخذ این گواهی ها گاه زمان بر و گاه غیرممکن است.

مطالعه کنید  نمونه وکالت نامه اخذ انحصار وراثت و تقسیم اموال مشترک و مشاع

 معمولا چه ملک هایی قولنامه ای معامله می شوند؟

به طور کلی ملک هایی که قابل انتقال سند به صورت رسمی نیستند قولنامه ای معامله می شوند. مواردی مثل خلافی ساختمان در بخش های مختلف مانند عدم جانمایی اصولی پارکینگ برای واحدها، ساخت واحد در همکف، پیشروی بیش از حد یا ساخت طبقه غیر مجاز  و … باعث می شوند تا ملک مورد نظر نتواند پایان کار و در نتیجه سند رسمی اخذ کند.

البته عواملی مانند قرار گرفتن در طرح های شهرداری (از جمله بافت فرسوده، تعریض خیابان و …) وجود دارند که در نهایت ملک مورد نظر باید تخریب شود. یک عامل دیگر شامل ملک هایی می شود که در زمینی با کاربری غیر مسکونی ایجاد شده اند و در این حالت نیز باید ملک مورد نظر تخریب شود.

آیا راهی وجود دارد که از وضعیت ملک قولنامه ایی مطلع شویم ؟

مطمئن ترین روش برای اطلاع از وضعیت ملک قولنامه ای، استعلام از شهرداری است. از طریق این استعلام شما از میزان بدهی های ساختمان، وضعیت تخریب و سایر اطلاعات ضروری در خصوص ملک بدست می آورید که با داشتن این اطلاعات مهم احتمال ضرر و زیان تا حد زیادی کاهش می یابد. یک اقدام دیگر که در مورد ملک هایی با قولنامه عادی انجام می شود این است که تفکیک هایی با کمتر از حد قانونی انجام می شود. در این حالت نیز امکان اخذ پروانه وجود ندارد و با مراجعه به شهرداری می توانید از صحت ملک باخبر شوید.

حاشیه شهرهای بزرگ اصولا  یکی از مناطق در خطر

مرز محدوده شهر را کمیسیون ماده ۵ قانون شورای عالی شهرسازی مشخص می کند. بنابراین هر ملکی داخل این مرز باشد محدوده شهر و ملک های خارج از این مرز را حاشیه شهر می نامند. گاهی اوقات افراد از این حد تخطی می کنند و اقدام به ساخت و ساز غیر قانونی می کنند. از آنجایی که برای این مناطق در شهرداری ها هیچ گونه بودجه ای تعریف نشده است؛ هیچ خدماتی نیز از شهرداری دریافت نمی کنند. این املاک به صورت قولنامه ای معامله می شوند و لازم است تا خریداران دقت لازم را به عمل آورند تا کمترین خسارتی متوجه آنان نشود.

مطالعه کنید  قیمت ۳۰۰ سهم زمین صفی آباد ۱۷۹ اصلی

بالاخره قولنامه ای بخریم یا نه؟

آنچه مسلم است خرید ملک سند دار در هر شرایطی بهترین انتخاب است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که گاهی می توان در مناطق بالاتر و بهتری خانه ای با قیمت بسیار پایین تر اما قولنامه ای خرید یا برخی مناطق که اصلا ملک سند داری وجود ندارد نیز شما مجبور به خرید قولنامه ای هستید.

اگر در شرایط بالا قرار گرفتید، سعی کنید نکات حقوقی و قانونی مربوط به قولنامه را به خوبی بشناسید و استعلام های مربوطه (در بالا ذکر شد) را از شهرداری منطقه اخذ کنید. اگر تمام نکاتی که در این مقاله برای شما عنوان کردیم را به کار بگیرید احتمال ضرر و زیان شما به حداقل می رسد.

و در رابطه با انحصار وراثت املاک قولنامه ای می توان گفت که طی انحصار وراثت ، تعداد وراث متوفی جهت تعیین سهم الارث از سوی دادگاه مشخص می شوند که تنها نزدیکان متوفی و افرادی که متوفی در وصیت خود برای آنها حقی قائل شده است ، از ارث سهم خواهند برد .

دریافت گواهی انحصار وراثت

دریافت گواهی انحصار وراثت با مراجعه به شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت دائمی فرد متوفی امکان پذیر خواهد بود ، پس از آن وراث باید در فرمی که از شورای حل اختلاف دریافت می کنند ، اسامی تمام افرادی که به عنوان وراث محسوب می شوند ، با مشخصات کامل و نسبت آنها با متوفی بنویسند ، تکمیل نمایند .

پس از تکمیل فرم مربوطه و تحویل آن به دفتر ثبت اسناد رسمی ، تاییدیه ای بر اساسفرم انحصار وراثت ، گواهی فوت متوفی ، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمام وارثان و حضور دو شاهد صادر خواهد شد که بر اساس این تاییدیه گواهی انحصار وراثت نام دارد می توان با سند رسمی ، اموال متوفی را به وراث انتقال داد که در این میان بر اساس اینکه ارث متوقی اموال منقول و یا غیر منقول هستند ، مالیات به ترتیب ۲ درصد و ۵ درصد شامل آنها خواهد شد و پس از کسر مالیات انتقال اموال به صورت قانونی انجام خواهد شد .

مطالعه کنید  آیا خرید آپارتمان در گلبهار خوب است؟

مراحل و شرایط انحصار وراثت املاک قولنامه ای

جهت انجام انحصار وراثت املاک قولنامه ای ابتدا باید الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی از سوی وراث یا وارث به دادگاه تسلیم گردد تا پس از صدور سند رسمی  ، املاک مورد نظر به میزان سهم الارث بین وراث تقسیم گردد و سند هر کس با توجه سهم خود ، به صورت رسمی ثبت به نام گردد .

تا زمانی که سند رسمی املاک صادر نگردد ، دادگاه اجازه ی تقسیم املاک را به وراث نخواهد داد ، صدور سند رسمی پس از پرداخت هزینه های مربوط به عوارض شهرداری و مراحل ثبت رسمی سند در دفتر خانه های رسمی ثبت اسناد انجام خواهد شد .

 


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************