با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

افت قیمتی فروش و اجاره مسکن شهریور ماه ۹۸ در مشهدافت قیمتی فروش و اجاره مسکن شهریور ماه ۹۸ در مشهد

تاریخ خبر: ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

به گزارش سامانه املاک آرش مدیر و بررسی های میدانی ، قیمت فروش و اجاره مسکن در دومین کلانشهر ایران ،شهر مشهد حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

در شهریور ماه ۱۳۹۸، حجم زیادی از فروشندگان واقعی با انعطاف بالا و قیمت های پایین، به‌صورت ملایم شاهد بودیم.

میانگین قیمت یک مترمربع آپارتمان صفر معامله شده در ابتدای بولوار هاشمیه مشهد به یازده میلیون تومان در شرایط کنونی رسید که حاکی از افت حدود ۲۰ درصدی قیمت، نسبت به ماه های گذشته بود.

تحلیل مدل‌های موجود، حاکی از آن است که کاهش تحرک قیمتی بازار مسکن طی ماه‌های آتی، قابل انتظار است و پس از طی شدن دوره گذار از رونق به رکود باید منتظر ورود به دوره رکود چندساله در بازار مسکن بود، به همین دلیل اکثریت فروشندگان نسبت به فروش و تبدیل سرمایه در بانک و بورس و ... انعطاف بیشتری نشان دادند. و همان طور مالکینی که جهت اجاره ملکشان و تخلیه نماندن با انعطاف بیشتری اقدام نمودند. در وضعیت اخیر شاهد شکل‌گیری صف فروش در این ماه بودیم.

فعالان بازار مسکن چه خوششان بیاید چه خوششان نیاید، قیمت مسکن با الگوی حرکت پله‌ای نمی‌تواند پیوسته افزایش یابد و شواهد بازار مسکن حاکی از آن است که هر چه به سال آینده (۱۳۹۹) نزدیک‌تر شویم، احتمال ورود به دوره رکود بیشتر می‌شود به‌طوری که محتمل‌ترین سناریو برای بازار مسکن سال آینده، رکود است و اگر اتفاق غیر مترقبه‌ای برای متغیرهای اصلی اقتصاد (مثل ارز، رشد اقتصادی، تورم عمومی و...) پیش نیاید، رکود چند ساله در انتظار بازار مسکن خواهد بود.

پیش بینی می شود بازار مسکن مشهد در مهرماه ۱۳۹۸ حجم معاملات زیادی را مشاهده کند،لیکن بهترین زمان برای خرید مسکن در مهرماه ۱۳۹۸ است.

و سوالی که ممکن است ذهن‌ها را درگیر کند روند قیمتی مسکن در دوره رکود آتی است که هر چند صحبت کردن پیرامون آن در اقتصاد پرنوسان ایران، دارای خطای پیش‌بینی بالایی است اما سعی خواهد شد در زمان مناسب و پس از تکمیل فروض مدل اقتصادی ذی‌ربط، سناریوهای آن ارائه شود.

مطالعه کنید  تأثیر احساس امنیت سکونت در مجتمع های قاسم آباد مشهد

تحلیل رفتار مالک و مستاجر در بازار اجاره شهریور ماه

بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که صاحبخانه‌ها ترجیح می‌دهند به جای رهن کامل، اجاره ماهانه دریافت کنند؛ چراکه نرخ سود بانکی کاهش یافته و مالکان، این موضوع را در قراردادها محاسبه می‌کنند. نسبت نرخ اجاره به ودیعه نیز کماکان از فرمول قدیمی تبعیت می‌کند. طبق عرف معمول، هر یک میلیون تومان رهن، معادل ۲۵ هزار تومان اجاره در نظر گرفته می‌شود.

از طرف دیگر، مستاجرها که پیش از این با هدف تبدیل به احسن، وارد بازار اجاره می‌شدند، با وضعیت اجاره خانه در تابستان ۹۸ در بهترین حالت به دنبال تمدید قرارداد قبلی هستند و در صورت عدم توان تامین ودیعه مسکن فعلی، مجبور به کوچ به مناطق پایین‌تر هستند. بیشترین متقاضی رهن و اجاره را خانم های مجرد و مطلقه در این ماه و همچنین ماه قبل رقم زد. واقعیتی که از ماه ها قبل کارشناسان بازار مسکن نسبت به وقوع آن هشدار داده بودند.

 

شما می توانید از طریق این لینک به آخرین اخبار و گزارش ماهیانه بازار مسکن مشهد دسترسی داشته باشید.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************