با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

بهترین محله های مشهد برای سکونت را بشناسیمبهترین محله های مشهد برای سکونت را بشناسیم

شهر مشهد به عنوان دومین شهر ایران بعد از تهران شناخته شده و جمعیتی نزدیک به چهار میلیون نفر دارد و علی رقم پیشرفت تمامی مناطق در شهر مشهد، خرید خانه در مشهد یک مسئله مهم برای خریدارن است و ما در این مقاله سعی کرده ایم بهترین محله های مشهد برای زندگی را با ذکر جزییات آن محله معرفی کنیم تا خریدارن بتوانند با مشکلات کمتری، محله زندگی خود را بیابند و دچار مشکل نشوند.

بلوار سجاد

بلوار سجاد مشهد طبق نقشه‌ی محله‌های مشهد، یکی از بهترین محله های مشهد است؛ که از محلات قدیمی و مرفه نشین این شهر محسوب می‌شود. بلوار سجاد مشهد در دوران پهلوی اول به ‌صورت باغ‌های سرسبز و خوش آب ‌و هوا بود که به حسین ملک تعلق داشت. با شروع ساخت ‌و سازها در این منطقه، تا نیمه دوم دهه پنجاه، عملاً اثری از باغ‌ها باقی نماند و بلوار سجاد مشهد کنونی را شکل داد. بلوار سجاد مشهد معمولاً دارای ترافیک نسبتاً بالایی است و بسیاری از برندهای معروف ورزشی و پوشاک در بازارها و پاساژهای بلوار سجاد مشهد شعبه دارند.

 

نزدیکی بلوار سجاد مشهد به باغ‌ملک، باعث شده از آب‌ و هوای خوبی برخوردار باشد و کوچه‌های سرسبز و پارک‌های فراوان در بلوار سجاد مشهد این محله را به مکان مناسبی برای زندگی در بین تمام محله‌های مشهد تبدیل کرده است.

خیابان احمدآباد

بر اساس نقشه محله‌های مشهد، خیابان احمدآباد، یکی دیگر از بهترین و معروف‌ترین محله‌های مشهد است که در تقسیم‌بندی شهری شهر مشهد، در منطقه یک قرارگرفته است. وسعت منطقه احمدآباد ۱۶۱۱ هکتار است و شرکت‌های تجاری زیادی ازجمله بزرگ‌ترین بازار موبایل مشهد در این خیابان قرار دارد.
احمدآباد از محله‌های مرفه نشین شهر مشهد محسوب می‌شود که بعضی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های شهر مشهد ازجمله بیمارستان قائم در این خیابان هستند. شرکت‌های بزرگ هواپیمایی خارجی و داخلی و خیلی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های فروش لباس، کیف و کفش، فرش، رستوران‌ها و چند هتل در این خیابان واقع‌شده‌اند. بعضی از خیابان‌های منطقه احمدآباد عبارت‌اند از: راهنمایی، ابوذر غفاری، رضا، خیابان طالقانی، ناصرخسرو، ملاصدرا، عدالت، محتشمی، پرستار، پاستور، قائم، بهشت، عارف و کلاهدوز.
هتل همای شماره یک مشهد (هتل‌هایت سابق) واقع در میدان احمدآباد، اول بلوار کلاهدوز به‌عنوان مرکز این منطقه شناخته می‌شود. خیابان بابک هم یکی دیگر از خیابان‌های این منطقه است که به خیابان سلمان فارسی و خیابان سنا باد منتهی شده است. یکی از مدرن‌ترین و بهترین مراکز تجاری مشهد به نام خورشید در این خیابان قرار دارد. این مرکز خرید تجاری یکی از مدرن‌ترین مراکز خرید محله‌های مشهد است که در پر رفت ‌و آمد ترین نقطه شهر واقع‌شده است.
شما می‌توانید در واحدهای تجاری این مجتمع زیبا، انواع برندهای معتبر پوشاک و لوازم‌آرایشی را جست‌وجو کنید. همچنین یکی از معروف‌ترین قنادی‌های مشهد به نام قنادی طوسی در مجاورت این مجتمع واقع‌ شده است. برای رفع خستگی ناشی از گشت‌ و گذار در میان واحدهای تجاری این مجتمع، می‌توانید به کافی‌شاپ بیسکوییت واقع در مرکز این مجتمع سر بزنید.

مطالعه کنید  تاریخچه آپارتمان های مرتفع مشهد

خیابان هاشمیه

درگذشته منطقه هاشمیه بافت روستایی خود را حفظ کرده بود. اکثریت زمین‌های این محله کاربری کشاورزی و باغات فراوانی داشت. با ساخت بزرگراه وکیل‌آباد کم‌کم بافت هاشمیه از قالب روستایی به بافت مسکونی شهری تبدیل شد. در حال حاضر طبق آمار نقشه محله‌های مشهد، خیابان هاشمیه جزو بهترین محله‌های مشهد محسوب می‌شود.
حدود ۷۰سال قبل با ساخت دانشگاه فردوسی و افتتاح بزرگراه وکیل‌آباد محله هاشمیه کاربری خود را تغییر داد. بعد از ساختن برج فرهنگیان هنرستان در محدوده محله، ساخت ‌و ساز روند رو به رشدی پیدا کرد و رفت‌ و آمد در محله گسترش یافت.
اقلیت‌های دانشگاهی اولین گروه‌های پرجمعیت محله بودند که ساکن شدند. پس‌ازآن در دهه ۴۰ و ۵۰ با ورود کارمندان نفت و به وجود آمدن بلوار صارمی، توسعه محله تسریع پیدا کرد. محله از گذشته تاکنون به دلیل حضور و سکونت اساتید ، دانشجویان و اعضاء هیئت‌علمی دانشگاه و افراد خارجی، فضای فرهنگی و اجتماعی خاصی داشته است.
هاشمیه یکی از محله‌های مشهد است که بسیار پراهمیت در حوزه تجارت در شهر مشهد محسوب می‌شود و بسیاری از شرکت‌های لوکس و پردرآمد و فروشگاه‌های برند شهر را در خود جای‌داده است. با توجه به حضور مراکز تجاری و اداری فراوان در محدوده محله، جمعیت شناور زیادی در طول روز در محله وجود دارند.

 

 ساختار جمعیتی ساکن در بافت مسکونی محله غالبا از قشر مرفه جامعه هستند. هاشمیه از شمـال به بلـوار وکیل‌آباد و باغ‌ملک آباد، از جنوب هم‌جوار با کوه بینالود، از شـرق اراضی آبادگران و از غرب به سه‌راهی طرقبه و شاندیز منتهی می‌شود.

بلوار خیام

زمانی که به نقشه محله های مشهد نگاه بیندازیم، متوجه خواهیم شد که بلوار خیام مشهد به دو بخش خیام شمالی و خیام جنوبی تقسیم می‌شود. خیام جنوبی در منطقه یک مشهد قرار دارد و یکی از محله های مشهد است که قشر خوش‌نشین در آن ساکن هستند و خیام شمالی در منطقه دو مشهد واقع‌شده است.
در اواسط خیام شمالی، بازار بزرگ گل (طبیعی و مصنوعی) فتح‌آباد و در انتهای خیام شمالی، مجموعه سپاد قرار دارد که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه مجتمع‌های تجاری شهر مشهد به شمار می‌رود. مجتمع الماس شرق یکی از این مجتمع‌ها است. در خیام جنوبی خیلی از ادارات مرکزی مشهد مثل ثبت ‌احوال قرار دارند.
رستوران پسران کریم و مجتمع ساحلی آفتاب هم از مکان‌های تفریحی این بلوار هستند. بلوار خیام از شمال به بزرگراه شهید چراغچی، از جنوب به بلوار ملک‌آباد، از شرق به بلوارهای موسوی قوچانی، شهید صادقی (سازمان آب) و فلسطین و از غرب به باغ آستان قدس، کوی امیرالمؤمنین و جانباز می‌رسد.
مشهد مال، یکی از مهم‌ترین و بهترین مجتمع‌های تفریحی مشهد است که در بلوار خیام جای گرفته است. این مجتمع تفریحی، اقامتی و تجاری بی‌شک مدرن‌ترین مجتمع چندگانه مشهد به‌حساب می‌آید که شامل مرکز خرید، هتل ۵ ستاره، شهربازی سرپوشیده، هایپرمارکت، سالن‌های سینما، دفاتر اداری و پارکینگ طبقاتی است که در طراحی آن استاندارهای بین‌المللی کشورهای آمریکایی در نظر گرفته‌شده است.
در منطقه تجاری گردشگری سپاد، چندین مجموعه‌ی سرگرمی، تفریحی و مجتمع تجاری مختلف وجود دارد که یکی از این مجموعه‌ها، مجتمع تجاری الماس شرق است. در این منطقه بازارهای بزرگ کاوه، خیام، بازار بین‌المللی روس‌ها، پارک آبی آفتاب، شهربازی سرزمین خورشید، مجتمع تجاری وصال، سقوط آزاد صبا و باغ پرندگان نیز واقع ‌شده‌ است.
مجتمع الماس شرق مشهد، یکی از مراکز خرید محبوب در بین گردشگران، زائران و شهروندان است. در این مجموعه می‌توان هم‌زمان خرید، تفریح و گردش را باهم تجربه کرد. معماری الماس شرق تلفیقی از اسلامی (سنتی) و مدرن است و در قسمت بالای آن، گنبد الماسی شکل بزرگی به قطر ۵۰ متر قرارگرفته است که بین اسم مجتمع و معماری آن ارتباط برقرار می‌کند.

مطالعه کنید  محله صدف

بلوار ملک‌آباد

بر روی نقشه محله های مشهد، ملک‌آباد درواقع منطقه‌ای بین میدان پارک (آزادی) و احمدآباد است. باغ‌ملک آباد یکی از باغات مشهور آستان قدس رضوی است که پس از تصرف روستای ملک‌آباد از حاج تقی ملک التجار در زمان استانداری پاکروان ایجاد شد و سالیان متوالی مقر زائران آستان قدس رضوی بوده است .
در مجاورت این باغ بلوار ملک‌آباد واقع است که تا حوالی دهه ۷۰ شمسی به دلیل وجود درختان سر به فلک کشیده و کهن‌سال به تونل سبز مشهد معروف بود، اما پس از پوسیده شدن درختان و ایجاد چند حادثه سقوط و خسارت، این جاذبه شهری به تصمیم شهرداری عاری از درخت شد. ملک‌آباد عموماً منطقه خوش‌نشین و مسکونی است و این منطقه دارای هوای خنک و مطبوعی است.

مهم ترین محله های مشهد برای تجارت

خیابان سناباد

محله سناباد یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین محلات مشهد هست و در نقشه محله های مشهد در منطقه یک قرار دارد. از قدیم، مردم مشهد سنا باد را به‌عنوان محل فروشگاه‌های کابینت، مبل و مصنوعات چوبی و لوازم‌خانگی می‌شناسند. البته در بخشی از خیابان سنا باد هم فروشگاه‌های لباس عروس و داماد وجود دارند.
در حال حاضر خیابان سنا باد از ابتدا (میدان سعدی) به سمت پنج راه سنا باد و از انتها (فلسطین) به سمت پنج راه سنا باد یک‌ طرفه‌ است و مسیر برگشت از خیابان آب کوه که به ‌موازات سنا باد است، صورت می‌گیرد. چهارراه دکترا در مجاورت این خیابان قرارگرفته و بزرگ‌ترین عینک‌فروشی‌های مشهد در این خیابان هستند. اگر قصد رفتن به سینما هویزه را دارید؛ خیابان سنا باد یکی از مسیرهایی است که می‌توانید برای رفتن انتخاب کنید.

مطالعه کنید  محله سجاد

 

خیابان سناباد از معتبرترین مراکز فروش مبلمان و لوازم منزل مشهد است. هتل همای شماره یک مشهد (هتل‌هایت سابق) واقع در میدان احمدآباد اول بلوار کلاهدوز به‌عنوان مرکز این منطقه شناخته می‌شود.

بلوار جانباز

نقشه محله های مشهد نشان می‌دهد که بلوار جانباز مشهد در منطقه دو شهر مشهد قرار دارد. بلوار جانباز یکی از محله های مشهد است که شهرت آن به خاطر وجود مجتمع‌های تجاری است که در آن قرار گرفتند. مجتمع تجاری پروما، مجتمع‌های تجاری کیان سنتر ۱ و ۲، مجتمع مروارید نمونه‌هایی از آن‌ها هستند.
خیلی از برندهای معروف مثل کوتون، ال‌سی‌واکیکی و … در این بلوار حضور دارند. مرکز خرید پروما با داشتن معماری شیک از دور شبیه یک مکعب شیشه‌ای به نظر می‌رسد. مجتمع پروما از دو بخش تفریحی و تجاری تشکیل‌شده است که علاوه بر انواع غرفه‌های تجاری که برندهای معتبر جهانی پوشاک، لوازم‌آرایشی، انواع ظروف، مبلمان و لوازم الکترونیکی را عرضه می‌کند، در قسمت تفریحی فست فود، شهربازی، کافی‌شاپ، سالن بولینگ و سالن بیلیارد نیز دارد، همچنین در طبقه همکف به دلیل وجود یک هایپر مارکت می‌توانید انواع مواد غذایی روزمره خود را از آنجا تهیه کنید.

خیابان نواب صفوی

بر روی نقشه محله های مشهد، خیابان نواب صفوی مشهد در منطقه ثامن مشهد قرار دارد. درگذشته خیابان نواب صفوی به پایین خیابان مشهور بوده است و امروزه هم بسیاری از مشهدی‌ها از همین نام برای این خیابان استفاده می‌کنند. حاشیه خیابان نواب صفوی و حتی کوچه‌های آن مملو از مغازه‌های کوچک و بزرگی است که برای خرید زائران ایجاد شدند. این محله یکی از محله های مشهد است که بافت محلات اطراف این خیابان قدیمی است. اما نزدیکی به حرم مطهر امام رضا(ع) باعث شده تا علاقه‌مندان خیابان نواب صفوی را برای سکونت انتخاب کنند.
مجتمع تجاری آرمان یکی دیگر از مجتمع‌های تجاری مدرن مشهد است که در خیابان نواب صفوی واقع‌ شده است. برترین برندهای پوشاک مانند پراندا، گوچی، نایک، آدیداس و کلوین کلین در این مجتمع حضور دارند. همچنین این مرکز خرید عرضه‌کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم‌خانگی، پوشاک، زیورآلات، صنایع‌دستی، خشکبار، موبایل و کامپیوتر است. شما می‌توانید در فودکورت این مجموعه در میان گشت ‌و گذار استراحت کنید.

 


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************