با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

تاریخچه آپارتمان های مرتفع مشهدتاریخچه آپارتمان های مرتفع ششصد دستگاه مشهد

قدمت ساخت این آپارتمان ها به 45 سال پیش باز می گردد. ایده ساخت در محوطه ای باز و بیابانی کلنگ خورد.
نخستین مجموعه آپارتمانی مشهد است که در سال1350 آغاز و در سال1354 واگذار شده است، اما مجموعه آپارتمان‌های مرتفع، هم به لحاظ تعداد طبقات و هم از نظر امکانات و مشاعات قوی در نظر گرفته شده برای آن، در نوع خود تا سال‌ها در مشهد بی‌نظیر بوده و به عنوان یکی از نمادهای شاخص شهر مشهد به آن توجه می‌شده و اولین به حساب می‌آمده است که بصورت پیش فروش با مبلغ 150 هزار تومان و 165 هزار تومان 2 خوابه و 3 خوابه رقم خورد.
ساخت این مجموعه مسکونی که آن زمان قرار بود به استادان دانشگاه واگذار شود، به همت آستان قدس رضوی، با همکاری دو شرکت ایتالیایی و فرانسوی و نظارت مهندس مهدی‌زاده در زمان استانداری آقای ولیان و شهرداری سید محمد رهبر، از سال 1350 آغاز شد و در سال 1357 به پایان رسید و دو بلوک آن هم پیش از پیروزی انقلاب افتتاح شد. مجتمع آپارتمان‌های مرتفع در زمینی به وسعت هفت هکتار، 11بلوک، هر بلوک 50واحد در 10طبقه ایجاد شده و تنها مجتمع آپارتمانی در مشهد است که از ابتدا، فضای سبزی با این وسعت برای آن پیش‌بینی شده است.

تأسیسات این مجموعه برای هزار و 750 واحد مسکونی درنظر گرفته شده بود که 550 واحد آن همین آپارتمان‌ها هستند و 550 واحد قرار بود در باغ مجاور(ابتدای بلوار فردوسی) و 550 واحد دیگر در محلی که امروز تربیت‌بدنی آستان‌قدس مستقر است، ساخته شود که با پیروزی انقلاب اسلامی، طرح در همین اندازه متوقف شد و برخی از مشاعات این آپارتمان ها (4 استخر بزرگ ، سالن آمفی تئاتر و اجتماعات ) تخریب شد که پس از پیروزی انقلاب، واگذاری آپارتمان‌ها که پیش‌فروش شده بودند به تعویق افتاد و موجب شد به مدت دو سال از سوی عده‌ای حاشیه‌نشین به تصرف درآیند که با تلاش آستان‌قدس‌رضوی تخلیه و به صاحبان آنها بازگردانده شد.

مطالعه کنید  برج مسکونی رز آرمیتاژ

البته سال‌ها طول کشید تا با توسعه مشهد، این مجتمع در متن شهر قرار گیرد. بعدها به مراتب خیابان کشی هایی انجام شد تا دسترسی مناطق دیگر را به منطقه آپارتمان های مرتفع مشهد راحت تر کنند.

منبع اطلاعاتی: 

 


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

۲ دیدگاه ها

  1. Pingback: فارس نتورک

  2. مهدی

    درود
    متن در توصیف ششصد دستگاه است یا اپارتمانهای مرتفع؟!؟!!لطفا تصحیح کنید
    ونیزلینک افتتاح اپارتمانهای مرتفع مربوط به مشهد نیست و برای اپارتمانهای مشابه در تهران است که انهاهم ساخت رژیم صهیونیستی بوده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************