با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

تاریخچه کوهسنگی مشهدتاریخچه کوهسنگی مشهد

کوه‌سنگی نام کوه مشهور در داخل شهر مشهد و نیز دومین مجموعه تفریحی ، علمی، و پارک بزرگ (بعد از پارک جنگلی ملت) در شهر مشهد است.این پارک مورد استقبال و توجه زایران عرب قرار داردو یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌شده در ایران است.متاسفانه درمجاورت پار ک کوهسنگی اسمانخراشهایی احداث شده است که بافت سنتی از بین رفته است وچهره ان رامخدوش نموده است.

مشخصات

کوه سنگی دو کوه کله قندی است که جدا و مستقل از رشته کوه بینالود در محوطه شهری مشهد واقع شده است. بزرگراه آسیایی بین این کوه و رشته کوه بینالود فاصله انداخته و آن را بخشی از شهر مشهد قرار داده است.

تاریخچه

این مجموعه تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است. ساختمان موزهٔ بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او، از سنگ‌های سخت گرانیت کوه‌سنگی انتخاب شد.

شاه عباس در سن 16 سالگی ( 995 ه ق ) توسط مرشد قلی استاجلو در کوهسنگی تاج شاهی به سر نهاده است در سال 1047 در دامنه این کوه در قسمتی که به ایوان کوهسنگی معروف است. میرزا ابراهیم رضوی در زمان سلطنت شاه صفی برای خود مقبره ای ساخت و ناصرالدین شاه نیز در سفر سال ۱۲۸۴ به مشهد به این تفرجگاه آمده و مدفن اجداد میرزای ناظر را در دامنه کوه ملاحظه کرده است. این مکان تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی ازقبیل کوه‌های سهل‌الصعود و باغ‌های سرسبز و چشم‌اندازهای طبیعی و رودخانه‌ها و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود. دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و در سال ۱۳۱۸ ش. با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمانها، و جدول کشی خیابان‌ها ونرده کشی و گل‌کاری به صورت پارک طبیعی درآمد. همچنین شهردار وقت شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در درب ورودی نصب گردیده و دو مجسمهٔ انسانی را کنار استخر بزرگ کوه‌سنگی و روبروی رستوران و تالارش نصب نمودند (مجسمه‌های انسانی مذکور بعد از انقلاب، بخاطر اینکه مصداق صور قبیحه بود، به‌همراه تاج نصب‌شده بر فراز کوه‌سنگی، برچیده شد).توصیف باغراه کوهسنگی :

خیابانی حد فاصل میدان تقی آباد تا کوهسنگی  با ۴ خط عبور خودرو و ۴ مسیر پیاده رو با ۴ ردیف درختان چنار کهنسال که از کنار قلعه ( روستای ) و باغ الندشت و  سایر باغات مشهد عبور میکرد.

عمده وسایل نقلیه عبوری در این خیابان تا دهه ۴۰ : درشکه بود که اکنون این وسیله فقط در محدوده کوهسنگی مورد استفاده قرار میگیرد .

در دوره پهلوی

در سال ۱۳۴۰ ش. با گسترش شهر مشهد، کوه‌سنگی ازطریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوه‌سنگی، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود و امتداد آن تا راه‌آهن مشهد ادامه داشت.این مکان در زمان شاه محلی برای خوشگذرانی بود و رستوران و تالار آن برای ثروتمندان شهر استفاده میشد. اولین باغ وحش مشهد در ضلع غربی کوهسنگی ایجاد شده بود که بعد از انقلاب تخلیه و هم اکنون در محل آن یک آسمان خراش ساخته شده است.

کوهسنگی در مشهد به شکل مثلثی است که بیشتر آن ارتفاعات سنگی است. دو کوه کم ارتفاع سنگی در این منطقه است که علت نامگذاری این پارک نیز می‌باشند. از بالای کوه‌ها چشم‌انداز زیبایی از شهر، باغ‌های مشهد و حرم مطهر دیده می‌شود. بهترین و زیباترین منظر از شهر و پیرامون آن از فراز ارتفاعات کوهسنگی در ساعات بعدازظهر و عصر رؤیت می‌شود. این مکان به عنوان سومین محل بیشتر بازدید شده توسط گردشگران پس از امام رضا حرم مطهر و آرامگاه فردوسی قرار دارد. کوهسنگی بر فراز کوه‌هایی است که صعود به آن راحت است.

طرحهای توسعه در نظر گرفته شده، پارک کوه‌سنگی را تبدیل به مجموعهٔ تفریحی گردشگری نموده‌است. مجموعه‌های از جمله باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی وباغ تفریحی، و در آینده ایجاد دریاچهٔ مصنوعی و جزیرهٔ پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعهٔ شهر بازی تابستانی و سرپوشیده و ایجاد مسیر منوریل تفریحی در رینگ اطراف کوه‌ها.
اولین نورافشانی‌های شهر مشهد، در کوه‌سنگی انجام می‌گردید.

مطالعه کنید  کال جنی طبس کال رمز آلود و ترسناک

 

بزرگان مدفون در کوه سنگی مشهد

وقتی به انتهای رودکی١ می‌رسید، پلی را مقابلتان می‌بینید که به دامنه کوهسنگی ختم می‌شود. در آنجا محیطی آرام، ساکت و سرسبز مقابلتان مشاهده می‌کنید. به‌محض ورود به این مکان ابتدا با قبری بزرگ مواجه می‌شوید که متعلق‌ به شیخ اسدا… یزدی است. در کنار آن یک هشت‌ضلعی بزرگ می‌بینید که هفت قبر در آن قرار دارد. این قبرها متعلق‌به افرادی ازجمله آقامیرزا عسکری‌رضوی مشهور به «آقابزرگ حکیم» و پسرش، همچنین فقیه‌ ربانی شیخ سیف‌اللهی‌ایسی و تعدادی از مریدان این بزرگواران است که آنجا به‌خاک سپرده شده‌اند.

شیخ اسد‌ا… یزدی مشهور به «هراتی»

عارف بزرگ و حکیم عالی​قدر شیخ اسد‌ا… یزدی مشهور به «هراتی» از حکما و وارستگان ارض اقدس رضوی است که سال‌١٢٤٠شمسی در شهر یزد دیده به جهان گشود. وی از محضر استادانی همچون آقامحمدرضا قمشه​ای، آقا علی زنوزی‌مؤسس و آقامیرزا
ابوالحسن جلوه بهره فراوان برد. او در تمام عمر مجرد ماند و از مال دنیا به مختصری اکتفا کرده بود؛ به‌طوری‌که هروقت پیراهن خود را می​شست تا خشک‌شدن همان پیراهن، لباسی برای پوشیدن نداشت و گاهی برای پرهیز از تعطیلی درس، بدون پیراهن به تدریس می‌نشست.
عده محدودی از خواص، برای کسب معارف و کمالات به حضورش می‌رفتند. از شاگردان وی می‌توان به آقامیرزا عسکری‌شهیدی و آقامهدی حکیم‌الهی‌قمشه‌ای اشاره کرد. صاحب‌نظران، وی را متصل به عقل فعال دریافته بودند. حاج‌ شیخ حسن‌علی‌اصفهانی‌نخودکی،
شیخ اسدا… را از اولیا و اعاظم اهل حق و اکابر اهل کشف و یقین می‌دانست.
شیخ‌اسدا… یزدی در منطق و حکمت، هیئت و علوم ریاضی مهارت داشت. آقامهدی حکیم‌الهی‌قمشه‌ای درباره او می‌گوید: «شرح نصوح قیصری را در محضر جناب عارف بزرگوار آقا شیخ اسدا… یزدی (متوفای ۱۳۴۵ق) فراگرفتم. ایشان به ما سفارش می‌کرد که بی‌وضو در درس حاضر نشوید.»
شیخ‌ اسدا… یزدی علاوه‌بر تدریس و تربیت حکمای نام‌آور، آثاری داشت که تصحیح «منطق حکمت اشراق» به‌شرح قطب‌الدین شیرازی با تعلیقات صدرای شیرازی و رساله «بین‌الرأیینِ» اکبر فلاسفه اسلام، معلم ثانی، ابونصر فارابی از آن جمله است. وی در ١٣٤٥ق (١٣٠٥ش)، ندای «ارجعی الی ربک» را لبیک گفت و عالم را از وجود خویش یتیم کرد. پیکر او در این مکان که محل عبادت‌ها و ریاضت‌های شبانه وی نیز بوده است، به خاک سپرده شد.

مطالعه کنید  قبرستان ارامنه مشهد

آقامیرزا عسکری، معروف‌ به «آقابزرگ حکیم»

آقامیرزا عسکری، معروف‌ به «آقابزرگ حکیم» فیلسوف و حکیم و عالم متأخر و از بزرگ‌ترین استادان فلسفه در مشهد بود. پدرش میرزا ذبیح‌ا… فرزند و شاگرد میرزا هدایت‌ا…، پدربزرگش میرزا هدایت‌ا… فرزند و شاگرد میرزا مهدی شهید بود.
میرزا مهدی شهید از فقهای مشهور و شاگرد «علامه‌ وحید بهبهانی» بود که سال‌١٢١٨ق در جریان دفاع‌ از حقوق مردم در مبارزه با دستبرد نادرمیرزا، نوه نادرشاه به اموال آستان مقدس رضوی، به‌دست نادرمیرزا شهید شد. در ظاهر بعداز شهادت این مرد بزرگ که به «شهید ثالث» معروف شد، اولادش با لقب شهیدی شناخته شدند.
آقا میرزا عسکری، سال١٢٨٥ق در مشهد به‌دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را نزد پدر و استادان صاحب‌نظر مشهدی گذراند؛ سپس به تهران رفت و درس خود را ادامه داد. مدتی نزد «حکیم‌ جلوه» به تحصیل مشغول بود. پس‌از آن از محضر استادانی مانند
«میرزا هاشم گیلانی‌اشکوری» و «میرزا حسن کرمانشاهی» بهره برد.
حکیم‌ آقابزرگ، در نجف در محضر آخوند ملامحمدکاظم خراسانی (صاحب کتاب کفایه) به تحصیل فقه و اصول پرداخت. پس‌از سال‌ها تعلیم و تعلم در نجف، سرانجام در سال١٣٣٣ق به مشهد بازگشت و حوزه بزرگ درس فلسفه را دایر کرد. او در کمال وارستگی و آزادگی و آزادمنشی می‌زیست. زاهد و کاملاً بی‌اعتنا به امور دنیا بود، صراحت لهجه داشت و در ریاضت زندگی را به‌سر می‌برد. به‌گفته شیخ‌الرئیس در ٢٤ساعت به یک وعده غذا قناعت می‌کرد.
با اینکه درنهایت فقر زندگی می‌کرد، از کسی چیزی نمی‌گرفت و از قبول وجوهات طفره می‌رفت و تا پایان عمرش بر همین شیوه استوار بود.

یکی از علما که با او سابقه‌ دوستی داشت، بعداز اطلاع از فقرش با مقامات تهران تماس می‌گیرد و ابلاغ مقرری درخورتوجهی برایش صادر می‌شود. این ابلاغ همراه نامه آن عالم به «آقابزرگ حکیم» داده می‌شود. وی همین‌که متوجه محتوای نامه می‌شود، با ناراحتی فراوان از این کار دوستش، پشت پاکت می‌نویسد «ما آبروی فقر و قناعت نمی‌بریم… .» و پاکت را با محتوایش پس‌می‌فرستد. شهید مطهری در ابتدای تحصیل مقدمات عربی در مشهد یعنی بین سال‌های ١٣٥٢تا ١٣٥٤ق، ایشان را که پیرمردی سپیدموی و ساده‌زیست بود، دیده بودند.

مطالعه کنید  خطرناک ترین میدان و فلکه مشهد: میدان امام علی

از شاگردانش می‌توان به شیخ سیف‌ا…‌الیی، سید حسن بجنوردی، محمود شهابی، حاج‌ آقاحسین قمی، حسین‌علی راشد، آقا شیخ‌ هادی کدکنی، آقا میرزامحمد آزاده‌خراسانی، مهدی الهی‌قمشه‌ای و سید موسی قطب‌المحدثین‌خراسانی اشاره کرد.
وی در مشهد بیش‌از ٢٣سال به تدریس شرح لمعه و شرح قوشچی و اشارات و شوارق و اسفار منظومه پرداخت. آقابزرگ حکیم شب ٢٩جمادی‌الثانی سال ١٣٥٥قمری (١٣١٥شمسی) وفات یافت و طبق وصیتش در این مکان مدفون شد.

شیخ سیف‌اللهی‌ایسی

فقیه ربانی شیخ سیف‌اللهی‌ایسی به سال‌١٣١٧قمری برابر با ١٢٧٨شمسی در روستای «غریب‌دوست» آذربایجان به دنیا آمد. در دوران طفولیت نه‌تنها وسایل تحصیل برای وی مهیا نبود؛ بلکه موانع بی‌شماری نیز برای تحصیلش وجود داشت. وی به‌شوق ذاتی و تضرع به درگاه الهی، سوم رجب١٣٣٣قمری به تبریز رفت و در مدرسه حسن‌پادشا مشغول تحصیل شد. سپس به زنجان مهاجرت کرد و در آنجا به ادامه تحصیل پرداخت. ١٢شعبان١٣٣٧قمری حضرت‌رضا‌(ع) را به خواب دید و حضرت امر فرمود: «بیایید به مشهد». سه روز بعد، یعنی ١٥شعبان برهنه‌پا و پیاده از راه رشت و عشق‌آباد روانه دیار خراسان شد و دوازدهم رمضان همان سال به مشهد رسید.

شیخ‌ سیف‌ا… کتاب شرح‌ لمعه را نزد عالم بزرگ «آقا میرزامحمدباقر مدرس‌رضوی» آموخت. کتاب قوانین را در خدمت مرحوم «آیت‌ا…حاج‌شیخ محمدتقی‌ مشکوری» فراگرفت. رسائل، مکاسب و کفایه را نیز در محضر مرحوم «آیت‌ا… حاج‌ شیخ حسن برسی» شاگردی کرد. بعد به درس خارج فقه و اصول راه یافت و از محضر «آیت‌ا…‌العظمی حاج‌ آقا حسین طباطبایی‌قمی» و «آیت‌ا… حاج‌ میرزا‌محمد کفایی»، فرزند آخوند خراسانی، معروف به «آقازاده» در فقه و اصول بهره برد و به مراتب عالی رسید.

همچنین شیخ‌ سیف‌اللهی‌ایسی چون از دوران نوجوانی به عالم هستی توجه ویژه داشت و در چگونگی جهان آفرینش بسیار تأمل می‌کرد، نهاد ناآرامش او را به‌سوی درس فلسفه و حکمت برد و در این رشته بیشتر تلاش می‌کرد و از محضر استادان فن ازجمله میرزای عسکری معروف‌ به «آقابزرگ شهیدی»، ملامحمدعلی معروف به «حاجی فاضل»، شیخ اسدا… یزدی معروف به «هراتی» که همه از عارفان و فیلسوفان و حکیمان بزرگ حوزه مشهد بودند، استفاده کرد و خود در زمره استادان فلسفه و حکمت این حوزه قرار گرفت.

او سرانجام در سال‌١٣٤١شمسی قفس تن بشکست و به جوار حق شتافت.

شاگردانی ازجمله آیت‌ا… سید‌ علی خامنه‌ای (رهبر معظم انقلاب)، آیت‌ا… سید‌ علی سیستانی، آیت‌ا… شیخ مسلم ملکوتی، آیت‌ا… شیخ محمد واعظ‌زاده‌خراسانی، مرحوم استاد کاظم مدیر‌شانه‌چی، استاد سید جلال‌الدین آشتیانی، استاد دکتر مهدی حائری‌یزدی (فرزند آیت‌ا… مؤسس) و دکتر احمد مهدوی‌دامغانی در محضر این عالم بزرگوار به کسب تحصیل پرداخته‌اند.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

۳ دیدگاه ها

  1. آرلن

    عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید
    شما

    • نظر لطف شماست. ما سعی داریم تا در این عرصه حرفه ای باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************