با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

تبدیل سند اوقافی به ملکیتبدیل سند اوقافی به ملکی

با سلام و احترام

من در شیراز خانه ای دارم که زمین آن به مساحت حدود ۶۰۰ متر اوقافی است و با اوقاف هم تا کنون هیچ تسویه حسابی نشده است. آیا اصلا می توانم این خانه را از اوقافی در بیاورم و سند ملکی غیر اوقافی برای آن بگیرم؟
منظورم سند تک برگ قوه قضائیه است به صورتی که اوقاف دیگر هیچگونه ادعایی درباره خانه نداشته باشد.

با ذکر این نکته که زمین اصلا سند ندارد اما در اداره اوقاف پرونده دارد

تبدیل سند اوقافی به ششدانگ

نحوه تشخیص سند اوقافی

تصویر سند اوقافی

هزینه انتقال سند ملک اوقافی

مراحل انتقال سند اوقافی

نمونه سند اوقافی

وام مسکن سند اوقافی

ملک اوقافی بخریم

هزینه نقل و انتقال سند اوقافی

هزینه انتقال سند ملک اوقافی

نحوه تشخیص سند اوقافی

تصویر سند اوقافی

هزینه انتقال سند وقفی

تبدیل سند اوقافی به ششدانگ

هزینه نقل و انتقال اوقاف

تبدیل سند اوقافی به ملکی

تصویر سند اوقافی

نمونه سند اوقافی

تبدیل سند اوقافی به ملکی

مراحل انتقال سند اوقافی

تبدیل سند اوقافی به ششدانگ

هزینه انتقال سند ملک اوقافی

ملک اوقافی بخریم

استعلام املاک اوقافی

سند اوقافی و تفاوتی که با سند تک برگ دارد، بیشتر اوقات برای مردم روشن نیست. پیش از این در خصوص سند ملکی و انواع آن به‎طور مفصل سخن گفتیم. در این نوشته قصد داریم به تفاوت سند تک برگ و سند اوقافی بپردازیم. از این رو ابتدا مفهوم سند اوقافی و سپس تفاوت آن را با سند تک برگ به‎طور مختصر شرح می‎دهیم.

مطالعه کنید  مهریه من سه دانگ خانه بود

مفهوم سند اوقافی

معمولاً مردم تصور می‎کنند سند اوقافی یعنی سند ملکی که معارض داشته باشد یا  اداره اوقاف ادعای مالکیت نسبت به ملک داشته باشد.

سند اوقافی  نوعی سند ملکی است که مالک آن را وقف کرده و اداره‎ی اوقاف این ملک را به صورت اقساط ۹۹ ساله به دیگران منتقل می‎کند که این استثنایی است بر ماده ۸۸ قانون مدنی در مورد مال وقف، که خرید و فروش ملک وقفی را مجاز ندانسته است.

خریداران ملک اوقافی ملزم هستند مبلغ ناچیزی به‎عنوان قسط یا اجاره سالانه به اداره‎ی‎ اوقاف بپردازند که میزان آن مثلا ً در یک زمین وقفی ۲۰۰متری ممکن است سالانه ۳۰۰ هزار تومان باشد.

این املاک فرقی با املاک شخصی ندارند و ایرادی هم در آن‎ها نیست؛ حتی امکان ساخت و ساز هم در این املاک  وجود دارد. چه‎بسا خرید ملک وقفی به دلیل ارزان‎تر بودن؛ برای کسانی  که مشکل مالی و اقتصادی داشته و توانایی خرید املاک شخصی را ندارند، یک امتیاز محسوب شود.

 


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

یک دیدگاه

  1. املاک اوقافی به املاکی گفته می‌شود که زمین آن توسط شخصی وقف شده است و اداره‌ی اوقاف در ازای اقساط 99 ساله آن را به افراد دیگر اجاره داده و درآمد حاصله را صرف امور مربوطه می‌کند. البته ناگفته نماند مبالغ اقساط گفته شده در طول سال خیلی زیاد نیست. یادتان باشد پرداخت اقساط 99 ساله به معنای اجاره به شرط تملیک نیست! املاک اوقافی دارای سند هستند و هیچ مشکلی هم برای فروش و خرید خانه، رهن و اجاره آپارتمان و حتی ساخت‌وساز در زمین آن‌ها وجود ندارد. این املاک دارای سند اوقافی هستند که البته تفاوت‌هایی با سند ملکی دارد. املاک اوقافی در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و متأسفانه به دلیل قیمت کمتر و تفکر اشتباهی که در جامعه رواج پیدا کرده دید خوبی نسبت به آنها وجود ندارد. یکی از مزایای سند اوقافی می‌تواند برای افرادی باشد که بودجۀ کمی دارند؛ چرا که نه تنها می‌توانند صاحب ملک شوند، بلکه اگر ملک اوقافی را به صورت زمین خریداری کنند امکان دریافت وام و ساخت‌وساز روی آن وجود دارد.پلاک ثبتی مناطق شهری باهم متفاوت و محدوده اختیارات و نظارات آنها با پلاک ثبتی آن مشخص شده است. تغییر نوع مالکیت به این راحتی ها امکان پذیر نیست و در حوزه اختیارات آن اداره است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************