با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

تشخیص وتعیین موقعیت پلاک ثبتی، تطبیق ملک با وضع موجودچگونگی تشخیص وتعیین موقعیت پلاک ثبتی، تطبیق ملک با وضع موجود توسط کارشناس رسمی دادگستری

جانمایی املاک، ازجمله موارد بسیار حائز اهمیت و مهم در انجام امور کارشناسی است. در یک دسته‌بندی کلی املاک دارای سند مالکیت را به دودسته، املاک واقع در محدوده شهرها و املاک خارج از محدوده شهری دسته‌بندی می‌کنیم و در این نوشته سعی خواهیم کرد چگونگی تعیین موقعیت املاک و نحوه پیاده‌سازی ملک را روی نقشه در وضع موجود بیان نماییم:

الف) نحوه تعیین موقعیت املاک دارای سند مالکیت واقع در محدوده شهری توسط کارشناس رسمی دادگستری:

لازم است بدانیم که بر اساس تقسیمات شهرسازی، هریک از سکونتگاه‌های رسمی، اعم از شهر و روستا امروزه دارای نقشه شهرسازی در قالب طرح هادی، طرح جامع، طرح‌های موضعی و موضوعی هستند. طی دهه گذشته، در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت و کلیه روستاها، طرح هادی شهری و روستایی تهیه گردیده است. به‌موجب قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آن‌ها مصوب 1384/10/28 مجلس شورای اسلامی، تعاریف محدوده و حریم برای شهر و روستا آورده شده است:

ماده 1- محدوده شهر عبارت است از حد کالبدی موجود شهر و توسعه آتی در دوره طرح جامع و تا تهیه طرح مذکور در طرح هادی شهر که ضوابط و مقررات شهرسازی در آن لازم‌الاجرا می‌باشد. شهرداری‌ها علاوه بر اجرای طرح‌های عمرانی ازجمله احداث و توسعه معابر و تأمین خدمات شهری و تأسیسات زیربنایی در چارچوب وظایف قانونی خود کنترل و نظارت بر احداث هرگونه ساختمان و تأسیسات و سایر اقدامات مربوط به توسعه و عمران در داخل محدوده شهر را نیز به عهده دارند.

ماده 2- حریم شهر عبارت است از قسمتی از اراضی بلافصل پیرامون محدوده شهر که نظارت و کنترل شهرداری در آن ضرورت دارد و از مرز تقسیمات کشوری شهرستان و بخش مربوط تجاوز ننماید. به‌منظور حفظ اراضی لازم و مناسب برای توسعه موزون شهرها با رعایت اولویت حفظ اراضی کشاورزی، باغات و جنگل‌ها، هرگونه استفاده برای احداث ساختمان و تأسیسات در داخل حریم شهر تنها در چارچوب ضوابط و مقررات مصوب طرح‌های جامع و هادی امکان‌پذیر خواهد بود.
نظارت بر احداث هرگونه ساختمان و تأسیسات که به‌موجب طرح‌ها و ضوابط مصوب در داخل حریم شهر مجاز شناخته‌شده و حفاظت از حریم به‌استثنای شهرک‌های صنعتی (که درهرحال از محدوده قانونی و حریم شهرها و قانون شهرداری‌ها مستثنا می‌باشند) به عهده شهرداری مربوط می‌باشد، هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز در این حریم تخلف محسوب و با متخلفین طبق مقررات رفتار خواهد شد.

مطالعه کنید  ده گام‌ تا مجوز ساخت و‌ ساز

ماده 3- محدوده روستا عبارت است از محدوده‌ای شامل بافت موجود روستا و گسترش آتی آن در دوره طرح هادی روستایی که با رعایت مصوبات طرح‌های بالادست تهیه و به تصویب مرجع قانونی مربوط می‌رسد. دهیاری‌ها کنترل و نظارت بر احداث هرگونه ساخت‌وساز در داخل محدوده را عهده‌دار خواهند بود.

تبصره 1 - روستاهایی که در حریم شهرها واقع می‌شوند مطابق طرح هادی روستایی دارای محدوده و حریم مستقل بوده و شهرداری شهر مجاور حق دخالت در ساخت‌وساز و سایر امور روستا را ندارد.
تبصره 2 - روستاهایی که به‌موجب طرح‌های مصوب جامع و هادی در داخل حریم شهرها واقع می‌شوند در صورت رسیدن به شرایط شهر شدن، شهر مستقل شناخته‌نشده و به‌صورت منفصل به‌عنوان یک ناحیه یا منطقه از نواحی یا مناطق شهر اصلی تلقی و اداره خواهند شد و برای آن‌ها در قالب طرح‌های جامع و تفصیلی ضوابط و مقررات ویژه متضمن امکان استمرار فعالیت‌های روستایی تهیه و ملاک عمل قرار خواهد گرفت. با توجه به تعریف محدوده و حریم شهر و روستا، حوزه نفوذ و اختیار شهرداری و دهیاری در روستاها مشخص است.

به‌منظور تعیین موقعیت املاک دارای سند مالکیت در محدوده شهرها به دسته‌بندی ذیل می‌پردازیم:

1- املاک دارای سند مالکیت دفترچه‌ای:

تعیین موقعیت املاک دارای سند مالکیت دفترچه‌ای، صرفاً با استفاده از اطلاعات مندرج در سند مالکیت برای افراد عادی، غیر مطلع و غیر کارشناسان امور ثبتی عملاً غیرممکن است. اصلی‌ترین، دقیق‌ترین و معتبرترین نحوه تعیین موقعیت ملک، جانمایی توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی دارای صلاحیت نقشه‌برداری است که با دسترسی به نقشه‌های ثبتی می‌توانند محل دقیق یک ملک را در روی نقشه و زمین پیاده‌سازی کنند. از طرف دیگر، ازآنجایی‌که در محدوده شهرها که حوزه نفوذ، تسلط، مدیریت و نظارت شهرداری‌ها هستند، نقشه‌های پایه شهری تحت عناوین طرح جامع، طرح تفصیلی و نقشه‌های با مقیاس 1:5000 و 1:2000 با دقت لازم وجود دارند.

لذا اطلاعات مربوط به حوزه شهرسازی با دقت قابل قبولی بر اساس طرح کاداستر با نقشه‌های ثبتی مطابقت دارد. لذا تعیین موقعیت ملک در داخل شهر درصورتی‌که دارای پرونده شهرسازی (پروانه ساختمانی، پایان کار شهری و ...) باشد، به استناد اطلاعات شهرسازی ملک با تطبیق موقعیت ملک در گواهی‌های صادره از شهرداری امکان‌پذیر است. همچنین به‌منظور تعیین موقعیت پلاک تفکیکی در این‌گونه سندها، با تطبیق حدودات ملک نسبت به واحد مجزا شده ازنظر ابعاد و اجزای مندرج در سند می‌توان موقعیت ملک را مشخص نمود.

مطالعه کنید  عرف و نقش آن در بازار مسکن

2- املاک دارای سند مالکیت تک‌برگ:

اسناد مالکیت تک‌برگ، طی دهه گذشته با اجرایی شدن طرح کاداستر صادر و به مالکین تحویل می‌گردند، پایه و اساس این نوع اسناد، برگرفته از نقشه‌های پایه و طرح کاداستر ثبت و انطباق با موقعیت جغرافیایی و نقشه‌های UTM است. در اسناد مالکیت تک‌برگ اطلاعات دقیق ملک درج شده است، همچنین کروکی ملک در پایین صفحه اول و موقعیت ملک در سایت پلان پلاک مشخص گردیده است. علاوه بر این در پایین صفحه اول هریک از اسناد مالکیت تک‌برگی عبارتی تحت عنوان شناسه جام درج شده است. با استفاده از این شناسه موقعیت دقیق ملک بر اساس نقشه UTM مشخص و نشان داده می‌شود.

3- چگونگی استعلام سیستمی ملک در شهر تهران

i. نحوه کنترل مشخصات مالک با پلاک ثبتی مورد ارزیابی

همان‌طور که می‌دانیم اولین قدم در امر کارشناسی املاک پس از ابلاغ امر کارشناسی تطبیق وضعیت ملک با مشخصات مالک از طریق سند ثبتی و پلاک ثبتی ارائه‌شده می‌باشد. برای تطبیق دقیق وضعیت ملک با مشخصات مالک در سند ثبتی شیوه‌های مختلفی وجود دارد که البته هرکدام از این روش‌ها در شرایطی کارساز است ولی بهترین روش که بتواند کارشناس را به‌یقین برساند و از صحت اسناد و اطلاعات ابرازی که توسط مالک یا مالکین ارائه می‌شود اقناع شود. استعلام از سیستم‌های جدید اینترنتی می‌باشد. همان‌طور که میدانیم وب‌سایت شهرداری تهران اطلاعات جامعی در مورد املاک و ساخت و ساختمان‌های شهری ارائه می‌نماید. با مراجعه به این سامانه می‌توان استعلام مربوط به موقعیت ملک و نشانی ملک را کسب نمود. در چند سال گذشته و مخصوصاً در طراحی و نصب پلاک‌های درب منازل در شهر تهران بین شهرداری و سازمان ثبت‌اسناد و املاک هماهنگی لازم به‌عمل‌آمده که نتیجه آن به شرح ذیل می‌باشد:

هنگام مراجعه به درب منازل یا بازدید از املاک موردنظر اولین قدم مراجعه به پلاک شهرداری ملک می‌باشد در زیر شماره پلاک یک عدد 8 رقمی حک شده است که کاربرد زیادی دارد. ازجمله اینکه پس از مراجعه به وب‌سایت شهرداری تهران و کلیک روی گزینه پرداخت عوارض منوی باز می‌شود تحت عنوان سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض شهرداری تهران که شامل فیلدهای خالی به شکل زیر می‌باشد:

مطالعه کنید  معرفی انواع درب ساختمان

با جایگذاری اعداد صفر به بالا که البته صفر عرصه را بیان می‌نماید و از یک به بعد شماره طبقات، شماره واحد، نام مالک در صورت مالکیت چند نفر در یک بلوک نشان داده می‌شود.

طبقه وقوع جهت آپارتمان شماره ساختمان ردیف ملک بلوک محله منطقه ردیف ملک کد عوارض

با تغییر دادن عدد 1 و 2 الی آخر تعداد مالکین و شماره طبقه به ترتیب نشان داده می‌شود.

ii. اما با کلیک کردن در گزینه اطلاعات جغرافیایی چند آیتم دیگر ظاهر می‌شود که از بین آن‌ها روی آیتم طرح تفصیلی جدید کلیک کرده تا بتوانیم وضعیت ملک یا بلوک موردنظر را از جهات مختلف مشاهده نمایم. با کلیک روی آیتم فوق سامانه طرح تفصیلی جدید شهر تهران نشان داده می‌شود. با تیک زدن گزینه استعلام از طریق شماره بلوک و شماره ملک و واردکردن کد امنیتی در قسمت بعد شماره بلوک و شماره ملک خواسته می‌شود که در قسمت تطبیق وضعیت گفتیم که 5 رقم اول عدد زیر پلاک ثبتی شماره بلوک و 3 رقم بعد شماره ملک هستند.
شماره بلوک:
شماره ملک:
با واردکردن شماره بلوک و شماره ملک اطلاعات پلاک موردنظر ازجمله وضعیت ملک در بافت فرسوده، گذر اصلاحی، مساحت ملک، در صد پوشش پهنه و نقشه GIS ملک به‌طور کامل در اختیار متقاضی قرار داده می‌شود.

ب) نحوه تعیین موقعیت املاک دارای سند مالکیت واقع در خارج از محدوده شهری توسط کارشناس رسمی دادگستری:

1- املاک دارای سند مالکیت دفترچه‌ای:

تعیین موقعیت و جانمایی املاک دارای سند مالکیت دفترچه‌ای خارج از محدوده شهرها صرفاً بر اساس اطلاعات مندرج در سند مالکیت امکان‌پذیر نیست. با رجوع به نقشه‌های تفکیکی ثبتی و با استفاده از نقاط رفرنس نقشه‌برداری که دسترسی به آن‌ها از طریق ادارات ثبت و با صرفاً توسط کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی امکان‌پذیر است، می‌توان موقعیت هریک از املاک دارای سند مالکیت خارج از محدوده شهرها را تعیین نمود. لازم است پس از تعیین موقعیت ملک برداشت نقشه UTM محدوده ملک تعیین گردد.

2- املاک دارای سند مالکیت تک‌برگ:

تعیین موقعیت و جانمایی املاک دارای سند مالکیت تک‌برگ خارج از محدوده شهرها صرفاً بر اساس اطلاعات مندرج در سند مالکیت و رجوع به مختصات مندرج در نقشه UTM و با استفاده از شناسه جام امکان‌پذیر است.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

۵۲ دیدگاه ها

 1. توحید عرب باغی

  سلام من یک مغازه به صورت سرقفلی خریدم که پلاک ثبتی این مغازه در مصالحه نامه اشتباه نوشته شده است و مالک و خریدار اصلی هیچکدام در دسترس نیستن . و اداره ثبت هم میگه باید هم مالک و هم خریدار حضور داشته باشد. حالا من چکار باید بکنم؟؟

 2. Raha

  با سلام ميخواستم ببينم از كجا ميتونم بفهمم كه ملكي به نام يه نفر هس يا نيست چجوري ميتونم بفهمم و اينكه اگه يه نفر سند ملك نزده باشه و بگه كه از طريق وكالت سند هارو گرفتم كه بعدن به نامم بزنم رو از چه طريقي ميتونم بفهمم كه حقيقت داره يا نه؟

  • اطلاعات املاک از طریق ادارات ثبت‌اسناد و صرفاً به مالک و یا وکیل وی اطلاعات داده می‌شود.

 3. نظرى

  با داشتن ارزيابى ملك كه در سال ١٣٣٢ قيمت ملك را٧٠٠٠ريال اعلام كرده و يك زمين زراعى در خارج از يك روستا بوده چگونه ميتوان مساحت آنرا تقريبى بدست آورد

 4. رضا

  سلام پدر بزرگ من یک دفتر از خودش به جا گذاشته مال سال1313 هس تو ش موقعیت مگانی و جایی که ثبت شده با پلاک زمین ها رو نوشته میخوام ببینم میتونم زمین و ملک ها رو پس بگیرم درضمن مادر و پدرم هم زنده هستن

  • با در دست داشتن اسناد مالکیت و گواهی حصر وراثت، ورثه می‌توانند به اداره ثبت مراجعه و ملک را تعیین تکلیف کنند.

 5. مجید وکیل دادگستری

  بله ،چنانچه سابقه ای در اداره ثبت موجود باشد وپلاک کوبی به نام پدر بزرگتان باشد به راحتی میتوانید ملکتان را پس بگیرید.

 6. مسعود

  باسلام خدمت کارشناس محترم بنده ملکی خریداری نمودم پس از آن متوجه شدم روبروی درب ورودی ملک روی نقشه پلاک دیگری میباشد این ملک مربوط به تعاونیی میباشد که مدیی شدند پلاک روبرو خیابان شده ولی چون متعلق به تعاونی بوده هیچ اقدامی برای تغییر نقشه قطعه بندی صورت نگرفته درحال حاضر نیز روی نقشه میباشد چگونه میشود این تغییرات را روی نقشه utm اعمال نمود.در ضمن ملک مقابل مربوط به تعاونی میباشد که به گفته آنها جهت عریض شدن خیابان ساخته نشده است.وتاکنون هیچ گونه معارضی نداشته.لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

  • درصورتی‌که ملک خریداری‌شده سند مالکیت دارد، شما مالک هستید و در صورت تعریض خیابان می‌بایست خسارت مالک پرداخت گردد، درصورتی‌که ملک را به‌صورت قولنامه عادی خریداری کرده‌اید، می‌توانید با تهیه نقشه utm نسبت به درخواست صدور سند مالکیت طبق ماده 147 در صورت داشتن شرایط اقدام نمایید.

 7. احمد یعقوبی

  با سلام آیا با داشتن شماره پلاک اصلی وپلاک فرعی که در برگه مالیات بر ارث ثبت شده امکان گرفتن سند می باشد ؟ اگر جواب مثبت است مراحل کار به چه صورت می باشد؟

  • با در دست داشتن گواهی حصر وراثت و اطلاعات ملک می‌توانید به اداره ثبت یا یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.

 8. سهراب

  مادرم 20سال پیش زمینی قسطی در شهرستانی دور خرید قبل از گرفتن سند شخصی بابت طلب از پدرم از مادرم امضا گرفت ومادرم بخاطر ندارد که در محضر امضا کرده یا نه حالا شخصی تماس گرفته و میگوید خریداره ونام وشماره را از عمران گرفته و میگوید پلاک ثپتی بنام مادرم است ایا با توجه به این که پلاک ثبتی بنام مادرم است مالکه زمین مادرم است ما هیچ کاغذی نداریم و ایا شماره ای موبایلی که5سال است خریداری شده وما20سال است به انجا نرفته ایم و فامیلی نداریم رامیتواند ایا از عمران گرفته باشد.با سپاس

  • ممکن است خریدار تاکنون نسبت به انتقال سند مالکیت ملک خریداری اقدام نکرده باشد، اما با توجه به فروش زمین، خریدار مالک ملک است.

 9. مهدی

  سلام من تا حدود ۳۰ سال دریک ملک ساکن بوده ام آیا بادرنظر گرفتن این که قانون عتف به ماسبق نمیشود میتوانم سند بگیرم؟تشکر میکنم از راهنمایی های شما

  • صرف سکونت دلیل بر مالکیت نیست، در صورت داشتن مبایعه‌نامه خرید از طریق ماده 147 قانون تعیین تکلیف املاک فاقد سند مالکیت، از طریق اداره ثبت می‌توانید اقدام نمایید.

 10. سهیل

  سلام گویا بعضی از قسمت های پلاک اصلی ۶۹ بخش ۱۱ تهران واقع در درکه فاقد سند و پلاک ثبتی می باشد پدر بنده هم در قدیم منزلی در درکه بصورت قولنامه از اهالی خریداری کرده اند که گویا فاقد سابقه املاک ثبتی و جاری می باشد و ما و دیگران فقط قولنامه دستی داریم که بین خریدار و فروشنده و چند شاهد امضا شده حالا بنده درخواست سند دادم و نقشه utm تهیه کردم که البته کارشناس گفت امکان شناسایی پلاک فرعی وجود ندارد در صورتی که بعضی از همسایه ها سند دارند و به این صورت هیات بدلیل عدم سابقه ثبتی و جاری ملک رای منفی دادند ، من چکاری میتونم انجام بدم هم پدر هم فروشنده در قید حیات هستند و از سواد کافی برخوردار نیستند

  • در صورت مشخص بودن ملک و تهیه نقشه utm ، می‌توانید از طریق ماده 147 قانون تعیین تکلیف اراضی فاقد سند اقدام نمایید.

 11. امیدی رضا

  استفاده از ماده 147 اصلاحی برای گرفتن سند هنوز اعتبار داره مگر این طرح در دو 5 سال اجرا نشد و بعد از 10 سال به پایان نرسید

 12. حميد ناطقي

  با سلام ما 5 وتحد را تحميع كرده ام و 10 واحد آپارتمان ساخته ايم ولي هنوز پلاك نداريم چكار بايد انجام بدهيم

  • مراحل صدور سند تفکیکی واحدهای آپارتمانی، پس از اخذ پایانکار از طریق ادارات ثبت است.

 13. majid١٩razmgir

  باسلام.ملكي خريداري كردم با سند دفترجه اي در حال حاضر انطباق با زمين موجود نداره.به عبارتي زمين من كم امده است راهنمايي ميفرماييد جكار كنم.ممنون

  • اسناد دفترچه‌ای چون سابقه در ادارات ثبت دارند، می‌توانید از طریق اداره ثبت نسبت به جانمایی و تعیین موقعیت ملک خود اقدام نمایید.

 14. آرش

  با سلام، پدرم سال53 زمینی و تو ساوجبلاغ به طور قولنامه ایی خریده ولی اقدام به سند زدن نکرده در ضمن اینکه الان در قید حیات نیستن قولنامه و بونچاق زمین فقط موجوده آیا راهی هست برای گرفتن زمین و چطوری میتونم مشخصات دقیق زمین یعنی آدرسشو پیدا کنم چون آدرسش خیلی قدیمیه الان اسما کلا عوض شده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ورثه می‌توانند از طریق فروشنده و یا اداره ثبت اقدام نمایند.

 15. حمید تفرشی

  با سلام و خسته نباشید و تشکر و سپاس من در سال ۱۳۵۳ در معالی آباد شیراز ( جبل ادراک) یک قطعه زمین ، با سند دفتر چه ای، خریداری کردم ، چند ماه بعد متوجه شدم ، تمام آن منطقه ، از جمله زمین من که ۵۴۰ متر بود ، جزو منابع طبیعی بوده و در تحقیقات بیشتر متوجه شدم که کل منطقه اوقاف نیز بوده و بعد از انقلاب رفتم سر زمین و دیدم که سازمان آب، در آن جا تاسیسات و منبع آب اراک را ساخته است …..به دفتر خانه که سند را تنظیم و صادر کرده رفتم که اعتراض کنم ، که چرا از فروشنده نخواستید از ادارات مختلف ، خصوصا منابع طبیعی استعلام بگیرد ؟ سر دفتر فوت کرده بود و نتیجه ای نگرفتم ….فروشنده هم مفقود الاثر شده بود و ظاهرا سر خیلی ها کلاه گذاشته بود … حالا آدرس پسر فروشنده را در تهران پیدا کردم …که کارخانه دارند و …..من ۲ سئوال دارم : ۱- من ۷۴ ساله و بازنشسته چه راهی را برم که نتیجه بگیرم ؟ ۲- مگر دفتر خانه نباید به فروشنده چند تا نامه بده که بره دنبال استعلام ها …منابع طبیعی ، ثبت اسناد ، اوقاف و …..

 16. مهران خ

  با سلام. یک سوالی داشتم اگر ممکنه راهنمایی بفرماید ملکی که در تصرف هست و فعلا تو این پلاک ساختمان اداری دولتی ساخته شده. ایا این کاربریش تجاری هست یا خیر . چطوری میشه فهمید. 2:و اینکه با توجه به ساخت و گرفتن پایانکار قیمت بر چه اساسی میخوره. ممنون میشم راهنمایی بکنین در رابطه با نوع کاربری

 17. با سلام قطعه زمینی به مساحت 15000متر در سال 63 از سهم ارث وراث با قولنامه دستی و مهر شورای روستا و امضا وراث و چند شاهد خریداری گردیده که تو قولنامه شماره دفتر خانه و پلاک ثبتی و شماره سند قید شده میخواستم ببینم برای گرفتن سند چکار میتونم بکنم ممنون میشم راهنماییم کند

  • مطابق ماده 147 قانون ثبت می‌توانید برای تعیین تکلیف سند زمین اقدام کنید.

 18. رضا

  با سلام بنده پدرم فوت کرده یه مسکن مهر در شهر قرچک داره که ما فقط پلاک ثبتی اون ملک و داریم عموی بنده میگوید اون ملک و پدرت فروخته ولی میدونم قصد فریب و کلاه برداری از ما رو دارد اگه یه لطفی کنید راهنمایی کنید چطور میتونم از طریق پلاک ثبتی آدرس ملک و پیدا کنم ممنون میشم ظمنا لازم به ذکره که سند اون ملک دست عمویم است و اصلا سند و به ما نمیده با یپاس از همه همکاران ۰۹۲۱۳۳۴۶۰۱۰

  • اطلاعات مسکن مهر را از طریق اداره تعاون و یا مسکن و شهرسازی می‌توانید دریافت کنید.

 19. حسن موسی پ

  سلام چگونگی وراههای اطلاع از املاک وپلاک وارازی موروثی در شهرستان باتوجه به اینکه پدربنده دچندین سال قبل از مرگ پدر بزرگم برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودنوسه سال بعداز فوت پدرشان به ایران آمدند ومباشر پدر بزرگم یکسال بعداز فوت به خارج از کشور رفتند بنده از چه راهی میتوانم بدانم که چه پلاک‌هایی به نام پدر بزرگم بوده مابین سالهای ۱۳۵۳ الی ۱۳۵۸ ممنون

 20. جبار

  با سلام زمینی داریم که از سال 60 ساکن هستیم ودر واقع جزو زمین های ارباب هرمز بود پس ازسکونت این زمین ها به سازمان 15خرداد و سپس نیروی انتظامی و بعد به نیروی دریایی منتقل شد در سال 75 نیروی دریایی زمین ها را مسند کرده و الباقی که سند نگرفته بودند به شهرداری منطقه 4 واگذار شدندبعد از مدتی ما برای گرفتن سنددرحال اقدام بودیم که شهرداری منطقه4 اعلام کرد(مالک قبلی یعنی نیروی دریایی) با (شهرداری یعنی مالک فعلی) به مشکل خورده است و فعلا به کسی سند نمیدهیم ازاین زمان حدود ده سال گذشته وما در سال قبل خبردارشدیم شهرداری منطقه4 و نیروی دریایی کلیه املاک مورد دعوی را به شخص حقیقی به قیمت خیلی مناسب فروخته است .سئوال:ایا ایشان میتواند به عنوان معارض این املاک بی سندکه ساکنینش حدود 37 سال انجا ساکن بوده اند مدعی باشد؟

 21. ز.ا

  باسلام اگر جهت اصالت يك سندملكي غير منقول در سامانه مربوطه با توجه به وارد كردن شناسه ورمز تصديق بنچاق پاسخ :سند قطعي منقول -وسايل نقليه باشد به چه معني مي باشد؟ چون اين سند ملكي قرار بوده جهت معرفي مال به دادگاه معرفي شود وصاحب اصلي فوت كرده ولي قبل فوت طبق گفته همسرش به نام او منتقل شده است تا دادگاه نتواند بگيرد والان با توجه به اين پاسخ استعلام چه بايد كرد؟ واز انجايي كه دفتر خانه اي كه سند در ان تنظيم شده اصلاقابل اطمينان نيست … لطفا راهنمايي بفرماييد

 22. سامان هدایتی

  با سلام ، در سال 89 زمینی دارای سند منگوله از نوع مشا داخل شهرک خریداری کردم و بدون مجوز ساخت اقدام به ساخت کردم ، زمین داخل شهرک میباشد و هر کدام از قطعه ها دارای المک گاز جداگانه میباشد ، جدیدا سند تک برگی مشا از اداره ثبت گرفتم ، متاسفانه جهاد کشاورزی شکایت کرده و میگوید زمین داخل طرح هادی نمیباشد ، در داخل این زمین 19 عدد ساختمان جدید وجود دارد ولی با اینکه زمین بنده از همه نزدیک تر به طرح هادی هست فقط از من شکایت شده که بدون مجوز ساختمان ساختم ، آیا این شکایت به قلع و قمع و جریمه برای فقط من ختم میشود ؟

 23. احسان

  با سلام.بنده زمینی در تهران دارم که شماره پلاک و مشخصات دیگر سند رو بخاطر گم کردن سند مالکیت ندارم. و محل دقیق زمین رو نمیدونم.ولی اسم متعاملین رو دارم.میشه راهنمایی کنین چکار باید بکنم.از کجا باید اقدام کنم؟و دقیقا دنبال چی باید بگردم تا موقعیت زمین ام رو پیدا کنم؟

  • سلام از طریق دکمه خدمات و یا مشاوره حقوقی روی صفحه اصلی سایت، کلیه مطالب مربوط به ترسیم نقشه های یو تی اف و جی پی اس گارمین و دستی و .. را ملاحظه فرمایید.

 24. Elham456780

  سلام

  نقشه ی پلاک ثبتی را چگونه دریافت کنیم

  میشه زودتر جواب بدید ممنون میشم

  • از طریق نقشه یو تی ام می توانید اقدام کنید.

 25. خدیجه

  با سلام. زمین ساختمانی ما سند منگوله دار داشته که در اردیبهشت تبدیل به سند تک برگ دادیم الان میخواهیم در ملک ساختمان بسازیم شهرداری گفته این ملک در طرح شهرداری است . به اداره ثبت مراجعه کردیم میگه ملک شما هیچ مشکل ثبتی ندارد و قبل از اینکه ثبت به ملک ما سند تک برگ بده از شهرداری استعلام گرفته. الان تولیف ما چیه. اداره ثبت میگه اگر در طرح باشه شهرداری باید هزینه زمین را به شما بدهد

  • سلام.. شما مجددا از طریق درخواست کتبی اعلام تعیین وضعیت از شهرداری کنید و پاسخ را بصورت مکتوب بخواهید. اگر ملک شما در طرح شهرداری باشد مبلغ زمین را از طریق شهرداری دریافت خواهید نمود.

 26. فرسام

  با سلام . تعدادی پلاک ثبتی ک ب اسم پدر بزرگم داخل دفتر اظهار نامه ثبت شده ب نامش ولی مراحل ثبت تکمیل نشده و حد و حدود تعین نشده و زمینها رو اشخاص تصرف کردن ایا امیدی هست ک بشه از تصرف غیر خارج کرد و دوباره زمین هارو بگیریم؟

  • سلام .. گاهی پیش می‌آید که همزمان دو یا چند نفر خود را مالک یک مال می‌دانند، در نتیجه اختلاف و دعوا میان آنها بالا می‌‌گیرد. در این زمان قانونگذار قدم پیش می‌گذارد و راه حل اختلاف را نشان می‌دهد. راه چاره این است هرکس که مدعی مالکیت مال در اختیار دیگری است؛ با استفاده از دلایل اثبات مانند سند، شاهد یا اماره ید درستی ادعای خود را ثابت کند. پس حواستان باشد اگر زمانی چنین مشکلی برای شما پیش آمد برای پیروزی در دعوا راهی ندارید جز این که دلایل اثباتی را رو کنید.

   • فرسام

    سپاسگذارم . ولی افرادی ک تا الان ملک رو تصرف کردن نتونستن سند بگیرن ،و تعدادی از زمینها دست خودم بوده و مقدار کمی رو فروختم و ساکن شهر بودم متصرف شدن و یکدونه از ملک ها رو ک شکایت کردم طرف ی قولنامه ارائه داد ک یک سهم از ۳ سهم رو خریده ولی ۳ سهم رو تصرف کرده ، و این اثبات میکنه ک ما مالک هستیم یا خیر . چون وارث دو سهم دیگه هم خودم هستم از عمو ها و فرزندی نداشتن

    • مهم‌ترین دلیل مالکیت، سند مالکیت است. امروزه املاک و اتومبیل‌ها مطابق قانون در دفاتر اسناد رسمی به ثبت می‌رسند؛ به این ترتیب دولت فقط کسی را که مال نام برده به نام او ثبت شده است، مالک می‌شناسد.

     با این حال از ارزش اثباتی شاهد هم نباید غافل شد. خیلی از اوقات می‌توان با استفاده از شاهد مالکیت خود را بر اموال ثابت کرد. البته فراموش نشود که شهادت هر شاهد اعتبار ندارد بلکه او باید راستگو و موجه باشد و به ظاهر هم مشکلی که اعتبار شهادت او را خدشه‌دار سازد، نداشته باشد. اماره ید یا تصرف، دیگر راه اثباتی مالکیت است. منظور از قاعده ید این است که شخصی که مالی در اختیار دارد و مانند مالک با آن رفتار می‌کند، مالک مال است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. به‌عنوان مثال کسی که اتومبیلی سوار است مالک آن بوده و نباید فکر کرد که او اتومبیل را از راه غیرقانونی و نامشروع به دست آورده است.

     بنابراین تصرف در مال به‌ عنوان مالکیت، دلیل مالک بودن فرد متصرف است. اماره ید تا جایی اعتبار دارد که دلیل دیگری مانند سند مالکیت یا شاهد خلاف آن را اثبات نکند. در صورتی که فردی مدعی شود متصرف، مالک مال نبوده و این را هم با استفاده از سند یا شهود اثبات کند؛ مالکیت متصرف منتفی است. در همان مثالی که گفتیم اگر کسی پیدا شود و سند مالکیت اتومبیل را نشان دهد، دیگر مالکیت متصرف منتفی خواهد بود.

     اما نکته آخر اینکه در روزگار ما در دست داشتن سند مالکیت، قولنامه‌ یا بنچاق نشانه تصرف دارنده آن محسوب می‌شود؛ بنابراین تسلط مادی بر اموال، دیگر تنها معیار شناخته‌شده تصرف نیست.

     به عنوان مثال کسی که سند اتومبیلی را به نام خود دست دارد، مالک آن محسوب می‌شود، بدون اینکه حتی اتومبیل را در تصرف داشته باشد.

 27. فرسام

  ممنون بابت راهنماییتون . من منظورم اینه ک پدر بزرگ بنده اولین راه یا همون قدم ثبت ملک ک توسط مامور ثبت اسناد زمین پلاک گذاری شده و تنها در دفتر اظهارنامه ثبت اسناد ب عنوان چند قطعه زمین با پلاک فرعی و اصلی معرفی شده ولی تعین حدود بعمل نیومده بعد از مدت دو سال تمامی خاندان فوت شدن و تنها وارث ک بنده هستم اون زمان ۳ سال سن داشتم و تعدادی از زمینها در تصرف غیر هستش . ایا ب نظر شما با کمک یک وکیل خبره و خوب میتونم زمینهام رو پس بگیرم

  • سلام بله حتما از طریق یک وکیل خبره این مساله را دنبال کنید.

   • فرسام

    سپاس فراوان و ممنون بابت این مکان دنج و سالم که با صبر و شکیبایی راهنماییمون میکنین .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************