با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره آپارتمان و ملک در مشهد 

اخبار و مقالات

خط قرمزهای تعیین دفترخانه محل تنظیم سند ملکخط قرمزهای تعیین دفترخانه محل تنظیم سند ملک

مرسوم است که هنگام نوشتن مشخصات دفترخانه اسناد رسمی در زمان تنظیم مبایعه­‌نامه، میان خریدار و فروشنده آپارتمان موعدی برای حضور دو طرف در یک دفترخانه نزدیک محل وقوع ملک توافقاتی انجام می­‌شود. چه دو طرف خودشان تصمیم به نوشتن قرارداد بگیرند و چه اینکه مبایعه‌نامه توسط مشاور املاک تنظیم شود، اصولاً مشخصات یکی از دفترخانه­‌های نزدیک ملک موضوع معامله باید در مبایعه‌نامه یا قرارداد فی ما بین آن‌ها درج شود.

  • باید ها و نباید ها در تعیین دفتر خانه محل تنظیم سند در مبایعه نامه

معمولاً هنگام تنظیم قرارداد صرفاً به شماره دفترخانه اکتفا می­‌شود. چون فرض بر این است که خریدار و فروشنده از نشانی دقیق دفترخانه مربوطه مطلع هستند و نیازی به نوشتن آدرس کامل آن نیست. نوشتن مشخصات دفترخانه و انتخاب یک دفترخانه امری اختیاری است. گاهی اوقات حتی در برخی مبایعه­نامه­‌ها عمداً و یا سهواً جای دفترخانه خالی گذاشته می­‌شود یا بعضی وقت­‌ها خط کشیده می­‌شود. این‌­گونه اقدامات بیشتر در شرایطی است که زمان دقیق تحویل یا آماده شدن سند ملک در خصوص املاک نوساز یا پیش‌خرید روشن نیست. هرچند در این نوع معاملات هم من توصیه جدی می­‌کنم زمانی را در مبایعه­‌نامه پیش‌­بینی کنید هرچند طولانی باشد و به ناگزیر مشخصات یک دفترخانه را هم درج کنید.

  • فریب و کلک تعیین دفتر خانه محل تنظیم سند در مبایعه نامه

با همه این چیزها گاهی با مبایعه­ نامه‌­هایی مواجه می‌­شوم که خیلی حرفه‌­ای و با چاشنی فریب و کلک تنظیم‌شده‌اند و تمام هدف فروشنده یا خریدار این بوده که طرف مقابل را با چالش مواجه کند. یکی از اتفاقاتی که اخیراً برای یکی از مراجعینم در رابطه با تعیین مشخصات دفترخانه پیش‌آمده بود ازاین‌قرار بود که او آپارتمانی را از دو شریک خریده بود و در زمان موعد تنظیم سند رسمی وقتی قصد داشت به دفترخانه برود از فروشنده خواسته بود که در کدام دفترخانه حاضر شود. علت سؤال کردن او این بود که در مبایعه­‌نامه دو دفترخانه درج‌شده بود و وی نمی­‌دانست که در کدام‌یک از این دفاتر باید حاضر شود!

مطالعه کنید  نمونه مبایعه نامه ، قرارداد فروش ملک

فروشنده گفت ما مدارکمان را به فلان دفترخانه اسناد رسمی داده‌­ایم و شما هم در موعد تنظیم سند همان‌جا حاضر باشید. در ضمن شریک دیگرش به خریدار گفته بود که من با شریکم اختلاف دارم و در دفترخانه حاضر نمی­‌شوم.

خریدار با دو مشکل و حتی سه مشکل مواجه شده بود. اول اینکه مشخصات دو دفترخانه اسناد رسمی در مبایعه­‌نامه درج‌شده بود و او در هنگام تنظیم قرارداد متوجه آن نشده بود. دوم اینکه یکی از شرکا قصد حضور در دفترخانه را نداشت و این قطعاً مشکل ایجاد می­کرد. سوم هم اینکه برفرض اینکه برفرض حضور خریدار و یکی از فروشندگان دریکی از آن دو دفترخانه، تکلیف پرداخت باقی‌مانده ثمن معامله مشخص نبود که به چه کسی باید پرداخت شود چون آن شریکی که قصد حضور داشت مدعی بود که من از شریکم طلبکارم و باید تمام باقی‌مانده را به من پرداخت بکنی والا سند نمی­‌زنم!

بدتر از همه این‌ها زمانی بود که خریدار قبل از موعد تنظیم سند رسمی انتقال ملک، به دفترخانه­‌ای که مدارک ملک برای استعلام تحویل آن داده‌شده بود مراجعه کرد و از  این موضوع سؤال کرد که اگر در موعد تنظیم سند یکی از فروشندگان حاضر نشود آیا گواهی عدم حضور به او می­‌دهد یا نه؟ که سردفتر محترم هم گفتند خیر چون احتمال دارد، شریک دیگر یا یکی از فروشندگان در دفترخانه دوم که در مبایعه­ نامه نوشته‌شده است حاضر شود و این می­تواند تعارض و اختلاف ایجاد کند.

  • جلوگیری از فریب و کلک در تعیین دفتر خانه محل تنظیم سند در مبایعه نامه
مطالعه کنید  خرید زمین های پلاک بندی شده انتهای مجیدیه و مهدیه

پس‌ازاین اتفاق و شنیدن ماجرای این دوست، راهکاری را به او گوشزد کردم تا حداقل بتواند مقداری از مشکلات او بکاهد هرچند این راهکار باعث نجات او شد اما پس‌ازآن درس عبرتی گرفت که هیچ‌گاه در زمان نوشتن مشخصات دفترخانه اجازه ندهد که مشخصات دو دفترخانه درج شود والا عملاً از خطوط قرمز شیوه قرارداد نویسی رد شده است که نتایج زیان‌بار آن بر عهده متخلف می­‌باشد.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************