با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

ساقط کردن خیارات قراردادیساقط کردن خیارات قراردادی

فواید خیار بر هیچ کسی پوشیده نیست و افراد اعم از کوچک و بزرگ به خوردن آن علاقه دارند و همیشه و در اکثر فصول سال دم دست بوده و قابل خرید است.

اما بین میوه خیار با خیار قراردادی زمین تا آسمون تفاوت است اما از نظر فایده هر دو مفید هستند.

چون اگر شما در قراردادهای ملکی خیار داشته باشید با استفاده به موقع از آنها در مواقع قانونی، می­توانید برای جلوگیری از زیان، اقدام به فسخ قرارداد کنید.

خیار به معنای حق و اختیاری است که ضمن قرارداد به یکی ازطرفین یا هر دو یا شخص ثالثی داده می­شود تا بتواند برای فسخ و انحلال قرارداد از آنها استفاده کند.

ساقط کردن خیارات قراردادی در قانون مدنی

در قانون مدنی بیش از ده نوع خیار پیش­بینی شده است. خیار عیب، خیار تدلیس، خیار تفلیس، خیار مجلس، خیار غبن و سایر خیارات دیگر.

اگر تصمیم به نوشتن یک قرارداد ملکی مانند مشارکت در ساخت یا مبایعه نامه یا اجاره نامه و یا سایر قراردادهای پیمانکاری دارید، حتی­ المقدور خیارات قانونی را ساقط نکنید. چون اگر خیارات قراردادی را ساقط کنید، پس از امضای قرارداد تحت هیچ عنوان اختیار فسخ آن را ندارید.

ساقط کردن یا ساقط نکردن خیارات قراردادی بستگی به اوضاع و احوال معامله و شرایط طرفین قرارداد دارد که یک امر نسبی است. مثلاً من اگر ملکی را بخواهم معامله کنم و بخرم وقتی متوجه بشوم که قیمت معامله خیلی مناسب است و تصمیم دارم که هر طور شده جلوی پشیمانی فروشنده را بگیرم، پس بهتر است که کلیه خیارات قانونی از جمله خیار غبن را ساقط کنم.

مطالعه کنید  قانون اراضی مستحدث و ساحلی ‌

اما اگر فروشنده ملک باشم و نگران توان پرداخت الباقی ثمن معامله از سوی خریدار باشم پس بهتر است که ضمن ساقط کردن کلیه خیارات قانونی بابت عدم پرداخت به موقع الباقی ثمن معامله از سوی خریدار شرط و خیار فسخ برای خود در قرارداد شرط کنم.

بنابراین خیار بخورید اما بهتر است کلیه خیارات قانونی را ساقط نکنید مگر طبق توضیحی که در این مقاله داده شد.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************