با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

قبرستان ارامنه مشهدقبرستان ارامنه مشهد

آرامستان ارامنه مشهد يكي از گورستانهاي قديمي مشهد به شمار مي آيد . اين گورستان كه در خيابان حرعاملي ، ابتداي تقاطع شهید کریمی واقع شده است ٬ قدمتي بالغ بر صد سال دارد . لازم به ذکر است که اگرچه این گورستان در حال حاضر به نوعی در وسط شهر و در یکی از محلات پرجمعیت شهر قرار گرفته است اما در گذشته دور این منطقه دور از شهر بوده است اما به تدریج و با گسترش جغرافیایی شهر نه تنها در داخل شهر قرار گرفته بلکه نزدیک به هسته مرکز شهر نیز می باشد.

وسعت این گورستان نیز در گذشته بسیار بیشتر از اندازه فعلی آن بوده است . به شهادت برخی از اهالی قدیمی محله عامل در سالهای اخیر و در راستای انجام برخی اقدامات عمرانی از سوی شهرداری بخش اعظم این گورستان تخریب شده است به گونه ای که زمین محل احداث ساختمان شهرداری منطقه ۲ مشهد در ضلع شمالی گورستان و نیز اراضی واقع در ضلع شرقی آن که در حال حاضر در آنها ساختمان مرکز مخابرات مطهری مشهد و قسمتی از ابتدای بلوار شهیدکریمی در آن ساخته شده جزء گورستان بوده است.
قديمي ترين سنگ مزار موجود در گورستان ارامنه مشهد متعلق به كشيش پرسبيتيرين ٬ لوييس اسلستين آمريكايي مي باشد كه در سال ۱۹۱۸ ميلادي در مشهد درگذشت و در اين محل دفن شد.
اين هم كليساي مسيحيان واقع در محل آرامستان كه بنابر اظهارات اهالي قديم محل قدمتي در حدود ۷۰ سال دارد .
متاسفانه اخيرا شهرداري منطقه ۲ مشهد به منظور تملك بخش ديگري از زمين گورستان ارامنه بدون توجه به ارزش تاريخي و فرهنگي اين مجموعه منحصر به فرد در مشهد ٬ اقدام به تخريب برخي از قبرهاي اين گورستان نموده است .
جالب اينكه همين شهرداري محترم در اقدامي فرهنگي و انسان دوستانه (بخوانيد ناپسند) با مهيا نمودن محلي خارج از محوطه مورد طمع شان و انتقال سنگ قبرهاي تخريب شده به آن سعي در حفظ ظاهر اين گورستان قدیمی و دارای ارزش تاریخی دارد .

مطالعه کنید  تاریخچه هتل هایت ( هما ) مشهد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: مجموعه تاریخی بنای کلیسا و قبرستان ارامنه شهر مشهد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، «حسین زارع صفت» با اعلام این خبر افزود: بنا به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و تصویب شورای سیاستگذاری ثبت آثار، مجموعه تاریخی بنای کلیسا و قبرستان ارامنه شهر مشهد، پس از طی مراحل اداری وسازمانی در ردیف آثار ملی ایران قرار گرفت.

وی افزود: این اثر، تنها گورستان مربوط به ارامنه در شهر مشهد است که از لحاظ تاریخی- سیاسی از جایگاه و ارزش خاصی برخوردار بوده و با مشارکت شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران و شمال و پیگیری‌های انجام شده با شماره 31444 در ردیف آثار ملی قرار گرفت.

زارع‌صفت گفت: محدوده زمین قبرستان ارامنه مشهد وسعتی معادل 4542 مترمربع را به خود اختصاص داده و مساحت کلیسای یا مادور (نمازخانه) آن 102 مترمربع است و طبق کتیبه سردر، مادور راهبه کاترین را آرپنیک و ملکوم هارتونیاس به یاد مادر و مادرزن خود که در همین مکان هستند در سال (1947 میلادی) بنا کرده‌اند. همچنین در سال‌های گذشته وسعتی معادل 2584 مترمربع از کل ملک قبرستان جهت ایجاد بلوار اصلی تخریب شده و سنگ قبور آن به قسمت دیگری منتقل شده است.

زارع‌صفت افزود: مدفونین گورستان ارامنه شهر مشهد از کشورهای آمریکا، روسیه، گرجستان، کانادا، فرانسه، لهستان و.... بوده و خطوط نوشته شده بر روی الواح قبور شامل رسم‌الخط فارسی، آرامی، ارمنی، انگلیسی، لهستانی، فرانسوی، روسی و … است که مهمترین قبر این گورستان متعلق به مُبلغ آمریکایی «لوئیس اف.اسلستین» است که در سال 1312ق/1895م در مشهد متوطن شد و در طول دوران حضور خود در مشهد و قبل از مرگش به سال 1340ق/1918م موفق شد تا دو یا سه نفر را به آئین مسیحیت رهنمون سازد.

مطالعه کنید  بهترین محله های مشهد برای سکونت را بشناسیم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در این گورستان افرادی با فُرُق گوناگون دفن شده‌اند که می‌توان به ارتودکس‌ها، کاتولیک‌ها، ارامنه گریگور و آشوری‌ها و…. اشاره کرد. همچنین بخشی از قبور این گورستان متعلق به مهاجران لهستانی و گویای حقیقتی تلخ از برگ‌های تاریخ جنگ جهانی دوم است، تعدادی از این این زنان و کودکان که در سال 1942 میلادی پس از رهایی از اردوگاه‌های کار اجباری در سیبری به ایران پناه آوردند، متاسفانه به دلیل بیماری‌ها و ناتوانی و سختی‌های راه فرصت بازگشت به سرزمین مادری خود را پیدا نکردند و همچنین در این آرامستان ۳۰ لهستانی مهاجر در بخشی ویژه مدفونند.

وی یادآور شد: شکل سنگ‌های تراشیده بر روی قبور بسیار متنوع بوده و تعدادی از آنها محل مخصوص عود سوز دارد. صلیب‌ها نیز در این مکان متنوع است، اما معروف‌ترین آنها صلیبی است که مورد استفاده در کلیسای ارتودوکس روسیه بوده و علاوه بر یک خط افقی، یک خط کوتاه تر افقی بالای خط افقی اصلی و یک خط کج هم در زیر خط افقی اصلی دارد.

برای نخستین‌بار نادرشاه افشار تعدادی از خانوارهای ارامنه و یهودی را به مشهد کوچ داد و آنها را در محله عیدگاه و بیرون از آن ساکن کرد و از آنجایی که خراسان با کشورهای آسیای میانه مرز مشترک داشت و پلی ارتباطی بین این کشورها محسوب می‌شد، تجار و صنعتگران مسیحی بسیاری از ایروان، قراباغ، نخجوان، ترکمنستان و روسیه به این منطقه مهاجرت کردند.

قبرستان ارامنه مشهد در تقاطع حرعاملی و بلوارشهید کریمی قرار دارد.

مطالعه کنید  چم‌و‌خم‌های سرمایه‌گذاری املاک از زبان برایان تریسی

منبع: دانشنامه مشهد الرضا http://mashhadenc.ir  و 

قبرستان ارامنه مشهد

قبرستان ارامنه مشهد

قبرستان ارامنه مشهد

قبرستان ارامنه مشهد

قبرستان ارامنه مشهد


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

یک دیدگاه

  1. سعید

    یک قبرستان با تعداد محدود قبر متعلق به بهاییان هم تو مشهد ابتدای گلشهرمحل فعلی شهرداری هست که دوران بچگیمون میرفتیم اونجا بازی می کردیم تعدادقبراشم ۵ تا بود البته بعدها شنیدم قبرا رو تخریب کردن ولی ما میدیدیم که خارجیا میومدن اونجا..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************