با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

محله آزادشهرتاریخچه:

محله در گذشته زمین های زراعی بود که اکثریت کشاورزان در آن ساکن بودند و پس از آن تبدیل به ییلاقات برون شهری شد و بافت روستایی به خود گرفت. بعد از آن محله به سبب برخورداری از تمامی مولفه های لازم برای شهرنشینی در زمان انقلاب رشد فزاینده ای داشت. در سال 1374 محله آزادشهر پلان چینی شد و بافت شطرنجی به خود گرفت. خیابان های عریض این محله قدرت مانور بیشتری به شهرسازی داد. محله آزادشهر 7.9 درصد کل جمعیت شهر می‌باشد و تراکم جمعیتی آن 123 نفر در هر هکتار است.این محله از شمال به میدان قائم، بزرگراه امام علی (ع)، نمایشگاه بین‌المللی، از شرق به میدان قائم، بزرگراه آزادی، میدان آزادی، از جنوب به میدان آزادی، بلوار وکیل‌آباد، انتهای بلوار وکیل‌آباد و از غرب به وکیل‌آباد، جاده شهرک جاهد و غیره محدود می‌شود و محلات زیباشهر، آزادشهر، هاشمی نژاد ، سیدرضی ، فرهنگ ، دانشجو ، تربیت ، شریف ، فارغ التحصیلان را در خود جای داده است و دسترسی های راحتی به سایر مناطق ایجاد کرد.عمده کاربری‌های این منطقه مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی می‌باشد و مساحت کل معابر آن 415 هکتار است که حدود 23 درصد منطقه را در برگرفته است. در ضمن کل فضای سبز منطقه 1,715,983 مترمربع می‌باشد که سرانه هر نفر حدود 7.73 مترمربع برآورد شده است.

بافت شهری و اجتماعی:
با توجه به نوسازی های انجام شده در سال های اخیر، بافت شهری محله کاملا منظم و شطرنجی بوده و با رشد بلند مرتبه سازی در محدوده، تراکم ساختمانی در آن بسیار زیاد است. بافت رو به افزایش تجاری- اداری در محله، سبب شده تا محدوده به یکی از محلات پرتراکم تبدیل شود. به دلیل موقعیت قرارگیری و وجود بزرگراه هایی چون وکیل آباد ، آزادی ، امام علی (ع)، بافت غالب محله تجاری و اداری بوده و اغلب ساکنان از اهالی قدیمی محله اند که حاضر به ترک آن نیستند.قسمتی از آپارتمان های مسکونی نیز در خیابان های جلال آل احمد و سیدرضی قرار دارند. از این رو در ساعات اداری شاهد حجم انبوهی از مردم هستیم که با توجه به نیاز خود در محدوده تردد می کنند. پایانه‌ آزادی در جوار بزرگراه وکیل آباد و ابتدای بلوار امامت یکی از مهم‌ترین نقاط محله است که همواره به دلیل وجود مسافران شلوغ است. این بولوار همچنان پاتوق و محل قراری برای تور های مسافرتی است، به شکلی که روز های آخر هفته علاقه مندان زیادی با شرکت در این تور ها در این میدان جمع شده و حال و هوای متفاوتی را به آن می بخشند. جلال آل احمد از دیگر خیابان های مهم محله است.

مطالعه کنید  محله فارغ التحصیلان

مرزبندی محله:

این منطقه از شمال به میدان قائم، بزرگراه امام علی (ع)، نمایشگاه بین‌المللی، از شرق به میدان قائم، بزرگراه آزادی، میدان آزادی، از جنوب به میدان آزادی، بلوار وکیل‌آباد، انتهای بلوار وکیل‌آباد و از غرب به وکیل‌آباد، جاده شهرک جاهد و غیره محدود می‌شود و محلات زیباشهر، آزادشهر، هاشمی نژاد ، سیدرضی ، فرهنگ ، دانشجو ، تربیت ، شریف ، فارغ التحصیلان را در خود جای داده است.

جذابیت محله:

پارک ملت در محله با وسعت زیاد و شش ورودی، یکی از بزرگ‌ ترین پارک ‌های مشهد است که محل تجمع عده زیادی از مردم، مخصوصا در روزهای تعطیل بوده و عملکردی فرامحله ای دارد. در غرب این پارک فرهنگسرای امام رضا(ع) قرار دارد که محل برگزاری کلاس‌ ها و تفریحات اهالی محله بوده و زمین چمن موجود در جوار آن میزبان ورزش دوستان محله است.پارک فضای مناسب چند عملکردی را با طراحی فضاهای متنوع از جمله زمین بازی کودکان، و قسمت زمین والیبال ، زمین بدمینتون ، تنیس ، اسکیت و شهربازی پارک برای حضور مردم فراهم کرده است. محله آزادشهر مشهد یکی از مناطق اصلی و پرجمعیت غرب شهر مشهد وجزو محلات منطقه 11 است که با توجه به قرار گرفتن در بین دو بزرگراه اصلی شهر، یعنی بزرگراه وکیل آباد و بزرگراه امام علی قرار دارد و با توجه به شرایط جمعیتی منطقه به یکی از مراکز خرید مردم در منطقه تبدیل گردید.

مراکز خرید:

بازار آزاد‌شهر مشهد در حقیقت مجموعه‌ای از فروشگاه‌های پوشاک و چند فروشگاه و پاساژ بزرگ است که همگی در حوالی چهارراه آزاد‌شهر مشهد (تقاطع بلوار امامت و بلوار معلم) جمع شده‌اند. چهارراه آزادشهر مشهد که در نزدیکی پارک ملت مشهد قرار دارد مکان مناسبی برای تهیه انواع پوشاک مردانه، زنانه و بچه‌گانه و البسه و لوازم ورزشی است. قیمت‌های این منطقه متنوع بوده و شما اجناسی با قیمت مناسب تا پوشاک نسبتا گران در فروشگاه‌های آزادشهر خواهید یافت.

مطالعه کنید  محله وکیل آباد

فضای سبز:

یکی از مناطق مشهد است که نسبت به جمعیت و مساحتش از فضای سبز مناسبی برخوردار است و چند بوستان با سروهای خوش قامتش از مهم ترین مقصد های گردشکری گیاهی در مشهد محسوب می شود.کل فضای سبز منطقه 1,715,983 مترمربع می‌باشد که سرانه هر نفر حدود 7.73 مترمربع برآورد شده است.

مساجد:

مسجد حضرت رقیه – بلوار امامت ، مسجد الرضا – بلوار امامت  ،  مسجد جواد الائمه – بلوار امامت ، مسجد رقیه – بلوار امامت ، مسجد فاطمیه – بلوار امامت ، مسجد امیرالمومنین – بلوار معلم ، مسجد حسن مجتبی – بلوار معلم ، مسجد زینب – بلوار معلم ، مسجد سکینه – بلوار معلم ، مسجد غدیر بابا علی – بلوار معلم  ، مسجد فاطمه الزهراء – وکیل آباد 87/12 ب معلم ، مسجد عمار یاسر – خیابان دانش آموز ، مسجد 14معصوم – شهرک صدف ، مسجد ام الائمه فاطمه الزهراء – فارغ التحصیلان ، مسجد امیرالمومنین(ع) – آزادشهر

بیمارستان :

در این منطقه بیمارستانی وجود ندارد . درمانگاه در بولوار امامت واقع شده است.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************