سامانه هوشمند خرید، فروش، رهن و اجاره املاک مشهد 

آژانس سراسری املاک آرش مدیر مشهد خرید فروش رهن اجاره املاک مشهد
Loading...

اخبار و مقالات

محله سناباد

تاریخچه

هسته اولیه شهر مشهد به تدریج از به هم پیوستن سه کانون یعنی شهرک نوغان ، قریه سناباد و مجموعه حرم مطهر حضرت رضا (ع) به وجود آمده است . حرم مطهر در میانه دو کانون دیگر با فاصله تقریبی ۵/۱ کیلومتر قرار داشته ، شهرک نوغان در ابتدای شکل گیری هسته اولیه شهر نسبت به دو کانون دیگر از از اعتبار بیشتری برخوردار بوده و در شمال حرم قرار داشته ، حرم مطهر ابتدا در باغی که مقر کاخ با شکوه والی خراسان به نام حمید بن قحطبه الطاعی بوده ، قرار داشته که اکنون عمارت آستانه مقدسه است . کانونهای عمده سکونتی قریه سناباد دو شهرک نوقان بودند و در مراحل اولیه شکل گیری شهر به تدریج مسیر این کانونهای جمعیتی تا حرم به شکل طولی به کاربری مسکونی تبدیل شدند به ویژه مسیر سناباد به حرم که علاوه بر راه زیارتی بر کانال آبیاری اراضی پیرامون نیز بود . همزمان با رشد تدریجی شهر مسیر راههای کاروانی منتهی به حرم به ویژه دروازه قوچان در شمال غربی و پایین خیابان در شرق نیز اشغال شد . و در نتیجه پتانسیل کانونهای نوغان و سناباد در مقایسه با هسته زیارتی کاهش و رشد فیزیکی شهر تحت تاثیر کانون مذهبی و راههای کاروان رو قرار گرفت .
در واقع محورهای ارتباطی همزمان نقش های اقتصادی و عبوری را ایفا می کردند این وضعیت در دوره شاه عباس کبیر به منتهی درجه رسید و خیابان بالا خیابان ( حرم تا دروازه قوچان ) و پایین خیابان ( حرم تا پنج راه ته خیابان ) تعریض گردیدند و به تدریج محلات شهر در پیرامون کانونهای اولیه ( نوغان و سناباد ) ، دروازه های شهر و مسیرهای ارتباطی شکل گرفت . که علاوه بر عوامل مکور مسایل قومی ، زبانی ، منشاء سکونت اولیه و مذهب در شکل دهی محلات شهر نقش عمده ای را ایفا کردند .علی رغم برخی اختلافات بین مفسران بر سر تعداد محلات مشهد به طوری که فریزر تا جر انگلیسی در سال ۱۸۲۱ میلادی تعداد محلات شهر مشهد را ۳۲ و صنیع الدوله در مطلع الشمس ۱۳۰۲ تعداد محلات بزرگ را ۹ و کوچک ۱۰ مورد ذکر می کند . زین العابدین ابن محمد ولی میرزا که در زمان ناصر الدین شاه قاجار و حکمرانی رکن الدوله به مشهد آمده و سکنه رضوی را سر شماری کرده از ۶ محله یه اسم سراب سرشور ، عیدگاه ، پایین خیابان ، نوغان ، بالا خیابان نام برده است.

سناباد، یکی از قریه های مجاور نوغان واقع در غرب آن بوده است. این آبادی نیز مانند دیگر قراء، دارای قنات، قلعه یا محلی برای سکونت اهالی در مظهر قنات و همچنین اراضی در زیردست مظهر قنات بوده است. آب سناباد که به دلیل جاری‌بودن در قریه سناباد به این نام شهرت یافته، بنا به شواهد تاریخی با بیش از هزار سال قدمت، در اراضی و باغ‌های سناباد نوغان، واقع در بخشی از دشت توس جاری بوده است و چون جسد مبارک حضرت رضا(ع) را ظاهراً با آب قنات سناباد غسل داده‌اند، قنات مزبور از آن پس دارای قداست و احترام شده و نامش محفوظ مانده است. مظهر یا فرهنگ قنات سناباد، بعداً به «سرِ آب» یا سراب شهرت یافته و چون در زمان شاه‌طهماسب صفوی برای مشهد بارویی احداث شده، محل یکی از دروازه‌ها را در همان نقطه «سراب» قرار داده‌اند؛ بدین‌گونه، عنوان «دروازه سراب» نیز پدید آمده که تاکنون با همین نام در مشهد باقی مانده و محلی کاملاً شناخته شده است.هم اکنون فقط خیابانی با نام «سناباد» در بخشی از مسیر سابق قنات واقع در غرب محله قدیمی سراب وجود دارد که یادگار نام این روستا و قنات قدیمی است. بنابراین محلی که در دهه‌های اخیر به نام «خیابان سناباد» خوانده شده، بیرون از اراضی سناباد قرار داشته و احتمالاً مسیر قنات آن بوده است، چراکه همه خیابان سناباد در اراضی سرده و سعدآباد قرار دارد که موقوفه گوهرشاد بیگم بر مسجد جامع گوهرشاد است. دو قریه و مزرعه سرده و سعدآباد که در سال 829 ق توسط بانو‌گوهرشاد، وقف مسجد جامع گوهرشاد شده و حدود 300 هکتار وسعت دارد، اکنون در تصرف اداره اوقاف خراسان است و تمامی اراضی آن جزو شهر مشهد شده و خیابان سناباد در اراضی مزبور واقع است.

بافت شهری و اجتماعی:

محله سناباد ، محله ای است بسیار پرتردد و شلوغ تا اینکه اگر به این منطقه وارد شوید زمان برایتان با تاخیر میگذرد. کاربری محله سناباد اداری است و اکثر ادارات و سازمان های دولتی در این محله واقع شده است. پلاک ثبتی این منطقه اوقاف است و تمامی اسناد اوقاف می باشد.مرزبندی محله:

محله سناباد از شمال به محله سعد آباد و آبکوه ، از غرب به محله فلسطین ف از جنوب به محله احمدآباد ، از شرق به خیابان دانشگاه منتهی می شود.

جذابیت محله:

از جذابیت های محله دسترسی راحت به سایر مناطق است . و در صورتیکه شغلتان اداری و دولتی است محله ای مناسب جهت دسترسی به محل کارتان است. دسترسی به ایستگاه مترو قائم و ایستگاه طالقانی دارد.

مراکز خرید:

در نزدیکی این محله بازاربزرگ موبایل ، بازار کفاشی ، بازار مبلمان ،پرده ،لوستر و سینما هویزه ، سینما آفریقا ، سینما قدس واقع شده است.

فضای سبز:

در این محله فضای سبزی تعبیه نشده است.

بیمارستان ها:

بیمارستان قائم در نزدیکی این محله است.

مساجد:

مسجد الزهرا – پنجراه سناباد ، مسجد جوادالئمه – خیابان سناباد ، مسجد حضرت قائم – پنجراه سناباد ، مسجد طاهری – خیابان سناباد 20

عکس

این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************