با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

محله سیدرضیتاریخچه

محله سیدرضی با قدمت 35 سال بافت ویلایی نشین مشهد بود و اکثر زمین های این منطقه خالی از هر ساختمان و دیواری بود. منطقه جدید در مشهد که سریعا تغییر کاربری داد و بافت جدیدی ظاهر شد. به مراتب تجاری های منطقه زیاد شد تا اینکه آزادشهر را با نام محله تجاری با فروشگاه های متعدد میشناسند. سیدرضی را در قلمرو منطقه آزادشهر جای گرفته است و کل منطقه در حال حاضر وسعتی معادل 1800 هکتار دارد که 6.16 درصد کل شهر را به خود اختصاص داده و مقام هفتم را در بین مناطق دارا می‌باشد. نام محله سیدرضی برگفته از کیست؟ ابوالحسن محمد بن الحسین بن موسی، معروف به سید رضی و شریف رضی، از شاعران و فقیهان قرن چهارم، شیعه و گردآورندهنهج‌البلاغه است. او نهج البلاغه را حدوداً چهارصد سال پس از زندگی علی بن ابی طالب گردآوری و تدوین کرده است.در سال ۳۵۹ در شهر بغداد به دنیا آمد. پدر و مادر سید رضی هر دو از سادات علوی و از نوادگان حسین بن علی بودند. نسب وی از جانب پدر با پنج واسطه به موسی کاظم، امام هفتم شیعیان، می‌رسد. از این رو گاهی شریف رضی را «رضوی» می‌خوانند؛ و از طرف مادر نسب وی با شش رابطه به علی بن حسین، امام چهارم شیعیان، می‌رسد. شیخ مفید یکی از کوچه هایی به موازات سیدرضی است.حال شیخ مفید کتاب «کتاب النساء» را برای مادر سید رضی نوشته و در مقدمه کتاب از او به بانویی محترم و فاطمه یاد کرده‌است.

بافت شهری و اجتماعی:

این محله بدلیل عرض معبر و خیابان های بزرگ جز کم تردد و خلوت ترین محله های مشهد محسوب می شود. اقوام مهاجر مختلفی از ترک‌ها و خراسان شمالی را در خود جای داده است. منطقه ای مهندسی ساز است و پلان شهرداری تفکیک شده دارد. خیابان های عریض ، دسترسی های راحت این محله را برای ساکنین منطقه آسان نموده است.
مطالعه کنید  محله سناباد

مرزبندی محله:

محله سیدرضی از شمال به بزرگراه امام علی ، از جنوب به بزرگراه وکیل آباد ، از شرق به بلوار جلال آل احمد ( ایرج میرزا سابق) ، از غرب به بلوار دانش آموز محدود می شود.

جذابیت محله:

از جذابیت های محله دسترسی های راحت به سایر مناطق است . ایستگاه مترو سیدرضی در ابتدای این بلوار واقع شده است. محله ای آرام ، خلوت در بین سایر محلات می باشد.

مراکز خرید:

در این محله فروشگاه های متعددی وجود دارد.

 فضای سبز:

پارک مینا در سیدرضی 42 ، پارک سیدرضی 43

بیمارستان ها:

بیمارستان فارابی و بیمارستان جوادائمه و چند درمانگاه در این محله وجود دارد.

مساجد:

مسجد امیرالمومنین(ع) – آزادشهر ، مسجد زهراء – آزادشهر


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************