با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

محله شهرستانی مشهدمحله شهرستانی مشهد

تاریخچه

خیابان شهرستانی زیرمجموعه خیابان شقایق است میشه گفت سال ها بعد از پیدایش شقایق پدیدار شد.

اسدی، یکی از قدیمی‌های این محله است. او وقتی می‌خواهد خاطرات قدیم اینجا را بازگو کند، از بزرگ‌مردی یاد می‌کند که این محله، درواقع یادگار او به مردم این محله بوده است. می‌گوید: او خوب فهمید که دخل و خرج مردم چطور باید با هم بخواند. بیشتر خانه‌هایی که الان شما دارید می‌بینید، زمانی برای خود بروبیا و مساحت چشمگیری داشته‌است اما امروز بنا به دلایلی، صاحبان این خانه‌ها که شاید بیشترشان هم در قید حیات نباشند، آن‌ها را واگذار و به واحدهای کوچک‌تر تقسیم کرده و به بچه‌های خود داده‌اند.
زمانی‌که از او می‌خواهم کمی در‌باره تاریخچه این محله بگوید، این‌طور بیان می‌کند: زمان دقیق آن یادم نیست اما فکر کنم حدود ۴۰سال پیش بود که مهندس شهرستانی به این فکر افتاد که زمین‌های بایر و بیابان و خاکی اینجا را برای آبادانی در دست بگیرد و کارکنان شرکت برق را خانه‌دار کند. از همین‌رو اسم این محله به «آب و برق» معروف شده است. آن زمان صاحبان اینجا با اندک بهایی توانستند خانه‌دار شوند.
از او می‌پرسم: اهالی این محله نمی‌خواهند محله‌شان را به‌روز کنند و کمی با بافت قدیمی اینجا فاصله بگیرند؟ پاسخم را این‌طور می‌دهد: خودتان که می‌بینید؛ امکانات و امور رفاهی تا ابتدای این خیابان آمده است و تاحدودی هم اهالی به آن روی باز نشان داده‌ و از آن استقبال کرده‌اند. البته من همیشه آرزو داشته‌ام که همین محلات و خیابان‌های قدیمی ما پابرجا و صفا و محبت اهالی نیز به همان صورت باقی می‌ماند. وقتی بخواهی به‌روز باشی، باید از اصل خودت و همسایه‌ات دور شوی؛ این برای ما قدیمی‌ها که هنوز پیادروهای خانه‌هایمان، محلی برای گفتگو و دیدوبازدید با هم‌سن‌وسال‌هایمان است، اصلا پسندیده و مقبول نیست.

بافت شهری و اجتماعی:

محله‌ای که زمانی قنات و باغ و میوه‌هایی داشته و جواب‌گوی نیاز ساکنان خانه‌های آن زمان بوده است و به‌تدریج سیل مهاجرت به این خیابان قدیمی‌، این بخش را از دیگر خیابان‌های این محله شلوغ‌تر کرده است.پایین‌شهری در بالای شهر، بله خیابان شهرستانی را می گوییم، محله‌ای که هنوز آن‌قدر رنگ آبادانی و ساخت‌و‌ساز به خود نگرفته است؛ هنوز هم مشاغلی را می‌توانی در دل کوچه‌پس‌کوچه‌های آن ببینی که گذر تاریخ و زمان را به تو نشان می‌دهند؛ محله‌ای که از ابتدای ورود به آن، برج‌های مسکونی و تجاری را می‌بینی که قد آسمان را کوتاه کرده‌اند.

مطالعه کنید  ارزان ترین خانه های مشهد در کدام محله است؟

بر‌اساس سرشماری نفوس و مسکن سال‌۱۳۹۰ محله آب و برق مشهد دارای ۴۳هزار‌و‌۲۵۵ نفر جمعیت است‌. در این محله ۱۲هزار و ۵۲۵خانوار زندگی می‌کنند و ۶هزار‌و‌۹۳۹واحد مسکونی آپارتمانی و ۵هزار‌و‌۵۸۳واحد مسکونی غیرآپارتمانی در این محله وجود دارد.

مرزبندی محله:

در جنوب غربی شهرستان مشهد ،انتهای بلوار صیاد و لادن واقع شده است.

جذابیت محله:

شهرستانی در انتهای بلوار صیاد شیرازی واقع شدند. بخش‌های انتهایی بلوار صیاد به کوه‌های بینالود منتهی میشه که مناظر زیبایی مخصوصا در بهار دارند.

در چند قدمی این محله قدیمی، هستند خیابان‌ها و ساختمان‌هایی که رنگ جدیدی به خود گرفته‌اند و از آن حالت قدیمی خارج شده‌اند. اما زمانی که پا در این محله بگذاری، ردی دیگر از تاریخ این محله نیز در آن دیده می‌شود. چیزی که بیش از همه به چشم می‌خورد، خانه‌های نیمه‌ویران و خرابه‌ای است که نشان از عقب‌نشینی ساختمان‌ها و تعریض خیابان دارد اما هنوز به‌طور کامل، یکرنگ نشده است.

 

شهرستانی در یک نگاه
سید‌جواد شهرستانی، فرزند سید‌هاشم (دبیرالکتاب و مصحح کتب خطی آستان قدس رضوی) در سال‌۱۳۰۳ خورشیدی در شهر مشهد متولد شد. وی پس از طی دوران تحصیل در دبیرستان ابن‌یمین و فردوسی مشهد و قبولی در کنکور دانشکده فنی دانشگاه تهران به‌عنوان دانشجوی رشته فنی دانشکده افسری از مهر‌۱۳۲۴ وارد خدمت ارتش شد و تا درجه ستوان‌یکمی در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت. پس‌از به‌پایان‌بردن پایان‌نامه فوق‌لیسانس در رشته الکترومکانیک از دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال‌۱۳۲۸ به لشکر۸ خراسان منتقل شد و با درجه سروانی به‌‌عنوان رئیس تعمیرگاه مخابرات مشغول به کار شد. وی از سال‌۱۳۳۷ که به درجه سرگردی نائل شد، در پست سازمانی معاون مخابرات لشکر۸ خراسان برای برقراری ارتباطات مخابراتی لشکر با تمامی واحدهای تابع به‌خصوص مرزهای خراسان و سپاه و ستاد ارتش انجام وظیفه می‌کرد.
در مهر‌۱۳۳۹ بنا به درخواست رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و موافقت ارتش با حفظ سوابق خدمتی به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شد و از نظر نحوه خدمات نظامی در طبقه‌بندی ارتش بین هم‌قطاران رسته فنی نفر اول بود. مهندس شهرستانی درحالی‌که در مخابرات لشکر‌‌۸ به وظایف سازمانی خود عمل می‌کرد، با موافقت ارتش در فرودین‌۱۳۲۹ به تدریس فیزیک در دانشگاه پزشکی پرداخت و پس از تأسیس دانشکده علوم، مسئولیت تدریس فیزیک الکترونیک را در آن دانشکده به عهده گرفت. پس از انتقال به دانشگاه فردوسی به مدت یک‌سال ازطریق دانشگاه برای تحقیق و مطالعات به (ساکله) مرکز تحقیقات رسمی فرانسه اعزام شد.
مهندس شهرستانی از ۱۹‌سال دوران تدریس فیزیک در دانشکده‌های پزشکی و علوم دانشگاه فردوسی مشهد به‌ خوبی یاد می‌کند و از کسوت معلمی به خود می‌بالد. از‌جمله سایر اقدامات دانشگاهی نام‌برده، تأسیس دانشکده علوم در کرمانشاه و قبول عضویت هیئت‌امنای آن و افتخار حضور در جلسات هیئت‌امنای دانشگاه فردوسی از سال‌۱۳۵۲تا سال‌۱۳۵۶ است و هم‌اکنون در بنیاد دانشگاهی فردوسی فعال است.
در سال‌۱۳۳۶ بین شرکت خسروی به مدیریت محمود فرخ و شهرداری مشهد و شرکت برق مشهد، حسن تفاهمی به وجود آمد‌. سازمان برنامه هم که موظف به تأمین و تکمیل برق شهرستان‌ها شده بود، به خرید یک دستگاه مولد ماک به‌قدرت هزار‌کیلو وات برای مشهد اقدام کرد. پس از نصب موتور ژنراتور مذکور طبق درخواست شرکت مقرر شد مهندس شهرستانی برای تحویل آن از نظر فنی  اقدام کند و با مأموریت او به‌عنوان مدیرعامل شرکت سهامی برق مشهد موافقت شود.
پس از تشکیل سازمان برق ایران به‌منظور تقویت برق همه نقاط کشور، مشهد اولین شهر ایران بود که داوطلبانه قرارداد مدیریت و توسعه برق این شهر را با سازمان برق ایران در آبان‌۱۳۴۲ به امضا رساند. به این‌صورت برق مشهد سر و صورت نوینی به خود گرفت سپس وزارت آب و برق برای تأسیس شرکت برق منطقه‌ای خراسان اقدام کرد‌. در خرداد‌۱۳۴۳ مهندس شهرستانی به‌عنوان اولین رئیس هیئت‌مدیره و مدیر‌عامل برق منطقه‌ای خراسان انتخاب شد.
مهندس شهرستانی به خرید و نصب و بهره‌برداری از دو دستگاه توربین بخار به ظرفیت ۲۵هزار کیلو وات (بیش از دو‌برابر ظرفیت نیروگاه موجود آن زمان) و احداث شبکه انتقال و توزیع نیرو و ایجاد شبکه روشنایی شهر مشهد اقدام کرد و تا سال‌۱۳۴۷ در خدمت مردم شهر مشهد و همکارانش در شرکت بود. یکی از اقدامات به‌یاد‌ماندنی او احداث کوی آب و برق و بناکردن منازل مسکونی برای کارکنان و کارگران آب و برق مشهد است.
مهندس شهرستانی پس‌از آنکه از ارتش به دانشگاه منتقل شد، علاوه‌بر تدریس فیزیک در دانشکده‌های پزشکی و ریاست هیئت‌مدیره و مدیر‌عاملی برق منطقه‌ای خراسان که تا سال‌۱۳۴۷ ادامه داشت، از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۴۴ به‌عنوان شهردار مشهد انتخاب شد که در این دوران شهرداری مشهد به‌عنوان شهرداری نمونه کشور انتخاب و معرفی شد. به همین دلیل در سال‌۱۳۴۷ که برای اولین بار انجمن شهر تهران از طرف مردم انتخاب و تشکیل شد، به اتفاق آرا مهندس شهرستانی را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کرد و این خدمت بیش از یک‌سال ادامه داشت. وی که در سمت‌های دولتی بسیاری حضور داشته، هم‌اکنون در بخش خصوصی به فعالیت‌های عمرانی و در بنیاد دانشگاه فردوسی و جامع یاوران خراسان به کارهای اجتماعی مشغول است.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************