با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

محله طبرسیتاریخچه:

خیابان طبرسی، ٨٠سال پیش
در«گزارش مکتب شاهپور» در سال ١٣١٣ش درباره خیابان طبرسی، سال احداث و وجه تسمیه آن آمده است: «محله نوغان با اینکه از محلات پرجمعیت شهر است، تا پیش‌از احداث این خیابان، معبری که آن محله را با محلات دیگر شهر مربوط کند و راه عبور وسایل حمل‌ونقل را آسان سازد نداشت؛ بنابراین در سال ١٣٠٩خورشیدی خیابانی به‌نام طبرسی از وسط فلکه شمالی طرح شد که از محله نوغان عبور می‌کند و به خارج شهر منتهی می‌شود. به‌مناسبت اینکه قبر شیخ طبرسی در جنب خیابان مزبور واقع شده بود، آن‌را به خیابان طبرسی موسوم ساختند (خیابان مزبور در دست ساختن است). عرض این خیابان ٢٨گز و طول آن تا راسته بازار نوغان که فعلاً احداث شده ٤٨٠گز است. ٤٦١گز دیگر نیز در آینده تا خارج شهر احداث خواهد شد که درمجموع طول آن ٩٤١گز خواهد بود.» (مشهد در آغاز قرن ١٤خورشیدی، مدرس‌رضوی)

در گزارش مکتب شاهپور همچنین کوچه‌ها و مراکز مهم این خیابان مکتوب شده است:
ضلع غربی، به‌ترتیب از ابتدای خیابان واقع در فلکه:
کوچه فاطمه فال‌بین: به بازارچه حاجی‌آقاجان و نوغان منتهی می‌شود. (در تغییرات دهه اخیر محدوده حرم رضوی، بناهای ابتدای خیابان طبرسی تا این کوچه خراب شده است.)
کوچه جنب حمام حاجی‌رستم: به تپ‌المحله منتهی می‌شود.
(کوچه‌هایی که تاکنون در ضلع غربی این خیابان تا فلکه طبرسی باقی‌مانده به قرار زیر است:
طبرسی٢، کوچه فروزان که یک طرف آن تخریب شده است (منتهی به بازارچه حاجی‌آقاجان و کوچه حوض‌امیر)؛ طبرسی٤، کوچه دَردار (بن بست)؛ طبرسی٦، کوچه امیری (منتهی به کوچه محراب‌خان)؛ طبرسی٨، کوچه محراب‌خان (واقع در ضلع غربی فلکه طبرسی، که ازطریق کوچه قالی‌باف‌ها و کوچه طلایی به تپل‌محله می‌رسد و در انتها نیز به بازارچه حاجی‌آقاجان منتهی می‌شود)؛ طبرسی١٠، راسته بازار نوغان (از فلکه طبرسی آغاز می‌شود و به دروازه نوغان قدیم در خیابان کاشانی کنونی منتهی می‌شود).
ضلع شرقی، به‌ترتیب از ابتدای خیابان واقع در فلکه:
کوچه قتلگاه.
کوچه گنبد‌خشتی.
کوچه پای گنبد‌خشتی.
دو کوچه یاد‌شده به راسته بازار نوغان منتهی می‌شوند.
کوچه حاج علی‌اکبر خشخاشی.
(ابتدای ضلع شرقی خیابان طبرسی خراب شده و آنچه باقی‌ مانده، به شرح زیر است: طبرسی١؛ طبرسی٣، نواب؛ طبرسی٥، کوچه گنبد‌خشتی (که به بنای گنبد خشتی منتهی می‌شود)؛ طبرسی٧، کوچه ظهیر (که به کوچه آصفی متصل می‌شود)؛ طبرسی١١، کوچه آصفی (واقع در ضلع جنوبی فلکه طبرسی، که قسمت اول آن جزو راسته بازار نوغان بوده است و از چهارسو نوغان به بعد کوچه سیاوون خوانده می‌شود.)
﷯مراکز مهم طبرسی قدیم
در خیابان طبرسی بناهای مهمی که دلیلی بر تمرکز جمعیت در این خیابان باشد نیز استقرار داشته است که برخی از آن‌ها هنوز پابرجا هستند.
مقبره عادل‌شاه (واقع در ضلع غربی)، (برادرزاده و جانشین نادرشاه افشار، سال ١١٦٢-١١٦٠ق)
مقبره شیخ طبرسی (واقع در ضلع غربی).
کارخانه چراغ‌برق آستان‌قدس (واقع در ضلع غربی). (از این کارخانه اثری باقی نیست.)
مقبره سلطان‌محمد، معروف به گنبد‌خشتی (واقع در ضلع شرقی). (این مقبره که متعلق به دوره تیموری است مدفن یکی از نقبای سادات موسوی مشهد، به‌نام «سلطان غیاث‌الدین محمد» از اعقاب موسی‌بن‌جعفر(ع) است که در سال ٨٣٢ق درگذشته و در محل مزبور
مدفون شده است.)

مطالعه کنید  ملک بشماره ۲۴۹۷ فرعی باقیمانده ۱۴۱ بخش نه مشهد

بافت شهری و اجتماعی:

بلوار طبرسی یکی از خیابان‌های پر رفت‌وآمد در مرکز شهر مشهد است.این خیابان منشعب از حرم امام رضا است که از سمت شمالی حرم امتداد دارد و در ابتدای خود دارای میدانی به نام میدان طبرسی سپس میدان شهید گمنام (مقدم) به پل فجر رسیده و پس از پل فجر بلوار دوم طبرسی اغاز می‌شود. وجه تسمیهٔ آن به این نام وجود آرامگاه شیخ طبرسی در این سمت حرم مطهر است .لازم به توضیح است که ادامه بلوار طبرسی به صد متری می‌رسد و بعد از صد متری منطقه بلوار طبرسی شمالی یا به قولی بلوار دوم طبرسی شروع می‌شود.

مرزبندی محله:

از جنوب به حرم مطهر رضوی ، از شمال به آزادراه کمربند سبز و از شرق به بولوار رسالت و از غرب به بولوار التیمور یا پنج تن .

جذابیت محله:

این منطقه مردمانی خونگرم و مهربان داردو یکی از پر تراکم‌ترین مناطق شهری مشهد میباشد بدلیل نزدیکی زیاد به حرم در دوران قدیم که پل فجر ساخته نشده بود از انتهای بلوار طبرسی شمالی گنبدهای حرم مطهر قابل مشاهد بود.در ابتدای خیابان طبرسی مشهد، مقبره شیخ طبرسی قرار گرفته است که او در فقه و تفسیر قرآن از استادان نامور شیعه محسوب می‌شود.

مراکز خرید:

مرکز خرید آرمیتاژ طبرسی ، بازار بزرگ ملل ، مرکز خرید فردوسی 1 و 2 و…

 


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************