با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

محله های اوقافی مشهد را بشناسید



محله های اوقافی مشهد را بشناسید

شاید شما از جمله کسانی باشید که تصمیم خرید ملک در مشهد را دارید و بعضی از بنگاه های املاک، خرید ملک وقفی را به شما پیشنهاد داده اند و هدف شما از خواندن این متن پیدا کردن نقشه محله های اوقافی و شناسایی محله های اوقافی مشهد است.
یکی از دلایلی که زمین‌های وقفی به عنوان گزینه به افراد پیشنهاد می‌شود، ارزان‌تر بودن آن‌ها است. به طور کلی می‌توان گفت قیمت خانه‌هایی که بر روی زمین‌های وقفی ساخته شده ۱۵ تا ۲۰ درصد کم تر از خانه‌های مشابه بر روی زمین‌های غیر وقفی است. فقر اطلاعات و آگاهی در خصوص وقف و زمین‌های وقفی به روشنی و وضوح در میان افرادی که بیش ترین ارتباط عملی با این زمین‌ها را دارند، وجود دارد که موجب سردرگمی مردم، متضرر شدن بسیاری از آن‌ها و تبلیغ منفی علیه وقف شده است.
قبل از این که نگاهی به نقشه محله های اوقافی بیندازیم و با محله های اوقافی مشهد آشنا شویم، مروری بر مفهوم وقف، مفهوم املاک اوقافی، تفاوت سند ملکی و اوقافی و معامله اموال وقفی خواهیم داشت تا با این موضوع بیش تر آشنا شده و با دید باز اقدام به خرید ملک وقفی کنید یا حتی از خرید آن منصرف شوید.

موضوعات مورد بررسی در این مقاله شامل موارد زیر است:

 • مفهوم وقف
 • مفهوم املاک اوقافی
 • تفاوت سند ملکی و اوقافی
 • محله های اوقافی مشهد
 • شرایط خاص خرید و فروش ملک در محله های اوقافی مشهد
 • نکات مهمی برای خرید و فروش ملک در محله های اوقافی مشهد

مفهوم وقف

وقف واژه‌ی نام آشنایی است که مردم ایران پس از ورود اسلام با آن آشنا شده اند و به معنای ایستادن، توقف (حبس) داد و ستد یک ملک برای بهره مندی از منافع آن توسط دیگری است. چیزی قابلیت وقف دارد که با استفاده کردن از آن، از بین نرود. مانند ملک و ساختمان. در استفاده از املاک اوقافی (وقف شده) قوانین و شرایط مختلفی حاکم است و ریزه کاری های حقوقی بسیار زیادی دارد.

مفهوم املاک اوقافی

تعریف این نوع ملک می‌تواند به خوبی بسیاری از ابهامات شما برای خرید ملک در محله های اوقافی مشهد را برطرف کند و با اطلاعات کامل سراغ بررسی نقشه محله های اوقافی بروید. در واقع املاک اوقافی به املاکی گفته می‌شود که زمین آن توسط شخصی وقف شده است و اداره‌ی اوقاف در ازای اقساط ۹۹ ساله آن را به افراد دیگر اجاره داده و درآمد حاصله را صرف امور مربوطه می‌کند. البته ناگفته نماند مبالغ اقساط گفته شده در طول سال خیلی زیاد نیست. یادتان باشد پرداخت اقساط ۹۹ ساله به معنای اجاره به شرط تملیک نیست!
این املاک در محله‌های اوقافی مشهد دارای سند هستند و هیچ مشکلی هم برای خرید و فروش، رهن و اجاره و حتی ساخت‌وساز در زمین آن‌ها وجود ندارد. این املاک دارای سند اوقافی هستند که البته تفاوت‌هایی با سند ملکی دارد. املاک اوقافی در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و متاسفانه به دلیل قیمت کمتر و تفکر اشتباهی که در جامعه رواج پیدا کرده دید خوبی نسبت به آن‌ها وجود ندارد.
یکی از مزایای سند اوقافی می‌تواند برای افرادی باشد که بودجه کمی دارند؛ چرا که نه تنها می‌توانند صاحب ملک شوند، بلکه اگر ملک اوقافی را به صورت زمین خریداری کنند امکان دریافت وام و ساخت‌وساز روی آن وجود دارد.
دلیل ارزان بودن این املاک در محله های اوقافی مشهد نسبت به املاک دیگر این است که؛ بعضی از مردم مذهبی اعتقاد دارند نماز خواندن در این خانه‌ها حرام است و شاید صاحب اولیه زمین راضی نباشد. در هرصورت این املاک به دلیل عدم آگاهی کافی در جامعه، وجهه ی خوبی در بین مردم ندارند و یک مشاور می‌بایست مشتری خود را آگاه نماید. عده‌ای هم معتقد هستند این زمین‌ها بعد از ٩٩ سال می‌بایست به اوقاف برگردد که طبق قوانین ثبتی چنین ادعایی مستدل نیست. البته در صورت ساخت و ساز در زمین های اوقافی می‌بایست از اداره اوقاف استعلام شود و مبلغی را هم به عنوان عوارض از سازنده دریافت می‌کنند.

املاک اوقافی هیچ تفاوتی با املاک شخصی ندارند و به مالک آنها در ازای پرداخت هزینه‌ی معامله و اجاره‌‌بهای سالیانه، سند اوقافی داده می‌شود.

تفاوت سند ملکی و اوقافی

سند اوقافی

سند اوقافی به مالک اختیار کامل نمی‌دهد و علاوه بر اقساطی که به صورت سالیانه به اداره‌ی اوقاف پرداخت می‌شود و بعد از ۹۹ سال دربار‌ه‌ی اجاره‌ی مجدد ملک اوقافی تصمیم‌گیری خواهد شد، برای هر کاری از جمله نقل و انتقال باید اجازه‌ی اوقاف داشته باشید. در واقع یکی از تفاوت‌های این سند با سند ملکی این است که نه تنها بدون مجوز امکان خرید و فروش ندارد، بلکه درباره‌ی هر گونه تغییری در املاک اوقافی باید چندین مرحله با حضور در اداره اوقاف پیموده شود.

املاکی که سند اوقافی دارند دارای سند اعیان (ساختمان) و اجاره نامه عرصه (زمین) ملک موقوفه هستند و در واقع خریدار حق مالکیتی روی عرصه ندارد و تنها مالک اعیان خواهد بود.

سند ملکی

اسناد ملکی شش دانگ هستند و به صورت تک جلد یا چند جلد در اختیار مالکان قرار می‌گیرند. نکته مهم این است که چه مالک یک نفر باشد چه چند نفر، نام آن‌ها در هر سند که دارای شماره پلاک ثبتی مجزا است درج می‌شود و پلاک مذکور و هویت مالک به سادگی از طریق اداره‌ی ثبت اسناد و املاک قابل رهگیری است.

 • در سند ملکی هر فرد یک سند شش دانگ یا به اندازه‌ی سهم خود سند دفترچه‌ای و منگوله‌دار دارد و نباید منگوله دست خورده باشد.‌ در سند ملکی حدود اربعه از چهار طرف شمال، جنوب، شرق و غرب مشخص شده است. نقل و انتقال سند ملکی باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود و غیر از آن اعتبار قانونی ندارد.
 • شماره سریال اوراق سند اهمیت زیادی دارد و تمام اوراق مربوط به همان سند ملکی است؛ از همین رو باید شماره سریال تمام صفحات یکسان باشد.
 • نکته ی مهم دیگر این است که از نظر ارزش و اعتبار، طبیعتاً اعتبار سند ملکی شش دانگ از سند اوقافی بیش تر است و همین امر باعث قیمت کمتر املاک اوقافی شده است. اما در نهایت اختیار ملک اوقافی در محله های اوقافی مشهد
 • با کسی است که آن را خریداری کرده است و سند اوقافی دارد. گفته می‌شود ارزش یک ملک دارای سند ملکی نسبت به نمونهی مشابه با سند اوقافی تا ۲۰ درصد بیشتر است.

 نکته مهم دیگری که لازم است به آن توجه شود این است که هنگام معامله ی ملک وقفی، علاوه بر  اداره ثبت اسناد، باید از اداره اوقاف نیز استعلام‌­های لازم گرفته شده و در نهایت نکات مربوط به معاملات املاک اوقافی نیز رعایت شود.

 محله های اوقافی مشهد

۱- محله آبکوه

یکی از محله های اوقافی مشهد محله ای با نام آبکوه که نیز بنام اوقاف شناخته می‌شود. با بررسی نقشه محله های اوقافی در مشهد متوجه می‌شویم که محله اوقاف در ابتدا بسیار وسیع تر از اکنون بوده است و در پی تقسیمات شورای اسلامی شهر مشهد و شهرداری منطقه ۶ مشهد محدوده ی جدیدی پیدا کرد.

مطالعه کنید  مراحل سند زدن ملک از ابتدا تا انتها

۲- بولوار فرامرز عباسی

در نقشه محله های اوقافی، فرامرز عباسی یکی دیگر از محله های اوقافی مشهد است. فرامرز عباسی، یک منطقه مدرن و از محله‌های شهر مشهد است که در شمال غربی این شهر قرار گرفته است.

۳- بولوار سجاد و ملک آباد

این منطقه به دلیل داشتن شهرسازی مدرن، خیابان‌کشی‌های عریض و استاندارد، تراکم جمعیت پایین، آب‌وهوای پاکیزه، امکانات رفاهی و درمانی، خانه‌های ویلایی با معماری متفاوت و دسترسی آسان به شریان‌های اتوبانی شهر، به یکی از گرانقیمت‌ترین مناطق مسکونی مشهد بدل شده‌است.بافت مدرن و امروزی شهرک غرب این تصور را به وجود می‌آورد که این محله پیشینیه قدیمی و تاریخی خاصی ندارد، اما داستان به این صورت نیست و این محله دارای سابقه تاریخی مشخصی است.

 شرایط خاص خرید و فروش ملک در محله های اوقافی مشهد

برای خرید ملک در محله های اوقافی مشهد به بنگاه‌ معاملات املاک می‌روید و ملک وقفی را می‌خرید؛ به همین راحتی. البته با قیمت کمتر و قرارداد اجاره‌ای که بر مبنای آن هر ساله باید مبلغی را به عنوان اجاره‌بها به سازمان اوقاف پرداخت کنید. این املاک دو سند دارند یکی سند عرصه (زمین) و دیگری سند اعیانی (ساختمان)، اما صاحبان این املاک هر زمان که بخواهند ملک خود را بفروشند مبلغی را به سازمان اوقاف پرداخت می‌کنند. البته پولی که برای نقل و انتقال زمین‌ وقفی پرداخت می‌شود علاوه بر پولی است که برای انتقال «اعیانی» آن پرداخت می‌شود و چون اعیانی به نام فروشنده است باید بابت آن هزینه‌های مختلفی را به شهرداری و … پرداخت کند. اما عرصه باید در اداره اوقاف انتقال داده شود.

مطالعه کنید  نکات مهم خرید مسکن

نکات مهمی برای خرید و فروش ملک در محله های اوقافی مشهد

چنان که گفته شد املاک اوقافی که دارای سند اوقافی هستند با ملک شخصی تفاوت ندارند، اما سند اوقافی با سند ملکی تفاوت‌هایی دارد که پیش از تصمیم به خرید ملک در محله های اوقافی مشهد باید به آنها دقت کنید.

 • ارزش سند ملکی در حدود ۲۰ درصد بیشتر از سند اوقافی است.
 • در سند اوقافی شما صرفاً مستاجر موقوفه هستید و مالک اعیان شناخته می‌شوید.
 • ملکی که سند اوقافی دارد، تفاوتی با یک ملک شخصی ندارد و تنها علاوه بر پرداخت اجاره سالیانه به اداره اوقاف، باید برای هرگونه خرید و فروش یا تغییر در ملک از این اداره مجوز داشته باشید.
 • هزینه اجاره‌ای که بابت ملک اوقافی باید پرداخته شود خیلی زیاد نیست. به عنوان مثال برای یک زمین ۲۰۰ متری در منطقه‌ای از مشهد حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است.
 • یکی از دلایلی که زمین‌های وقفی به عنوان گزینه به افراد پیشنهاد می‌شود، ارزان‌تر بودن آن‌ها است. به طور کلی می‌توان گفت قیمت خانه‌هایی که در محله های اوقافی مشهد بر روی زمین‌های وقفی ساخته شده، ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از خانه‌های مشابه بر روی زمین‌های غیر وقفی است. البته خریدار باید در نظر داشته باشد که سالانه باید هزینه بسیار ناچیزی را به عنوان اجاره پرداخت کند و البته هزینه هنگفتی را در صورت فروش خانه وقفی. مثلاً برای فروش زمین ۳۰۰ متری وقفی، وقتی به شهرداری مراجعه می‌شود، شهرداری قبل از اینکه پول تراکم را از شما بگیرد نامه‌ای به شما می‌دهد که باید به سازمان اوقاف مراجعه کنید و در مراجعه به سازمان اوقاف حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان از شما (بستگی به متراژ زمین) گرفته می‌شود.
 • گروهی از بنگاه‌داران در محله های اوقافی مشهد به متقاضیان هشدار می‌دهند که مراقب دست کاری در اسناد وقفی هم باشند چون ممکن است اسناد آن دست‌کاری شده باشد و حتی اسناد برخی زمین‌های وقفی به عنوان زمین عادی دست کاری شده باشد که هنگام فروش آن‌ها تازه متوجه وقفی بودن آن‌ها می‌شویم.
 • خرید و فروش زمین وقفی مشکل ندارد. در حقیقت گرفتن اجاره‌بهای سالانه و گرفتن هزینه از فروشندگان زمین‌های وقف در محله های اوقافی مشهد، راهی بود که سازمان اوقاف برای حفظ وقفیت زمین‌ها و خانه‌های وقفی که تصرف شده و از وقفیت خارج شده بودند در پیش گرفت. (البته ملک‌های غصبی نیز در مشهد وجود دارد که متعلق به برخی از افراد هستند که بعد از انقلاب ایران را ترک کرده‌اند و شرایط خاص خود را دارند)
مطالعه کنید  آشنایی با انواع سند ملکی

علاوه بر قانون، خرید و فروش زمین‌های وقفی نیازمند «پیوست فرهنگی» است. پیوستی که بر اساس آن بنگاه‌داران، مستاجران و مالکان زمین‌های وقفی با اصل وقف آشنا شوند و بدانند وقف چیست و برای چه دلیل موجهی پول پرداخت می‌کنند. قدر مسلم با شرایط حاضر هیچ بنگاه داری واقف نخواهد شد، هیچ مستاجری به وقف تشویق نمی‌شود و هیچ خرید و فروش کننده زمین‌های وقفی کسی را به وقف تشویق نخواهد کرد.
فقر اطلاعات و آگاهی در خصوص وقف و زمین‌های وقفی در محله های اوقافی مشهد به روشنی و وضوح در میان افرادی که بیش ترین ارتباط عملی با این زمین‌ها را دارند وجود دارد و عدم روشنگری سازمان اوقاف در ارائه نقشه محله های اوقافی و نبود پیوست فرهنگی قوی در این زمینه موجب سردرگمی مردم، متضرر شدن بسیاری از آن-ها و تبلیغ منفی علیه وقف شده است که قدر مسلم با برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه بنگاه‌داران و مالکان زمین‌های وقفی، می‌توان این روند را معکوس کرد.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

یک دیدگاه

 1. فلکه گنبدسبز
  خیابان پاسداران
  سه راه محسن كاشاني
  امام خميني شمالي
  شهيدقرني
  خیابان نخ ريسي
  خیابان ايرانشهر غربی (شیخ صدوق )
  خیابان انقلاب اسلامي
  برج نور
  زمين خیابان عامل
  محمد آباد
  محل قديم بانک صادرات شعبه استكي
  محل قدیم بانک صادرات شعبه الماس شرق
  بلوار جانباز
  بلوار سجاد
  انتهای نخریسی
  انتهاي دكترا
  میدان شهدا
  زمين شهرك لشكر
  چهارراه مقدم طبرسی
  بهار
  میدان استقلال
  حافظ، طرق،
  چهارراه ميدان بار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************