با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

محله وکیل آبادتاریخچه:

وکیل آباد را منسوب به طایفه ای از سادات که بهمراه علی بن موسی الرضا به خراسان مهاجرت کردند، می‌دانند، که بازماندگانی ازین سلسله هم به همین نام در یزد ساکنند.پارک وکیل آباد مشهد از زمان وقف آن توسط حسین ملک مالک این باغ در سال چهل و هشت از تفریحگاه‌های مهم مشهد به شمار می‌رود. پارک جنگلی وکیل آباد پارکی خوش آب و هوا و خوش منظره دارای رودخانه‌های  فصلی بوده و آب درختان آن توسط قنات وکیل آباد تامین می‌شود که سرچشمه این قنات بند گلستان است. مساحت پارک وکیل آباد مشهد که در قدیم به باغ وکیل نیز مشهور بوده است، بیش از ۷۰ هکتار می‌باشد و جزء ییلاقات عمومی شهر مشهد محسوب می‌شود که در فاصله ۸ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است.

  • بالاخره وکیلِ وکیل آباد کیست؟!

همه ما می‌دانیم که باغ وکیل‌آباد متعلق به حاج حسین‌آقای ملک است و توسط وی در اراضی روستای وکیل‌آباد احداث شده است. اما آیا نام وکیل‌آباد را هم حاج حسین‌آقا بر این باغ و ده نهاده است؟ قدیمی‌ترین خبری که از وکیل‌آباد وجود دارد از یک گفتگوی مشاعره‌مانند مابین ایرج‌میرزا و صاحب باغ وکیل‌آباد به دست آمده است. در این مشاعره ایرج‌میرزا از صاحب باغ می‌خواهد بوقلمونی را که به وی وعده داده بوده بدهد، اما صاحب باغ هم با شعر پاسخ ایرج‌میرزا را می‌دهد و می‌گوید چون به بوقلمون دانه نداده بودید بوقلمون پرید و رفت! ایرج میرزای شاعر در سال 1304 فوت کرده، بنابراین قبل از سال 1304 باغ وکیل‌آباد وجود داشته که این دو درباره آن صحبت کرده‌اند. حسین‌آقا ملک هم شاعر بوده و هر از گاهی شعری می‌گفته، اما شعرهایش به قوت شعرهایی که در پاسخ ایرج‌میرزا گفته شده نبوده است. در عوض حسن‌آقا ملک، برادر حسین‌آقا شاعر خوبی بوده به نحوی که شاعر بزرگوار مرحوم محمود فرخ، از برخی از اشعار او استفاده کرده است. بنابراین شعرهایی که ما بین ایرج‌میرزا و صاحب باغ در باغ وکیل‌آباد رد و بدل شده بیشتر به شعرهای حسن‌آقا شباهت دارد. چنان‌که به اعتراف خانواده حسین‌آقا ملک هم این شعرها متعلق به عموی آن‌هاست.

وکیلِ وکیل‌آباد
حال می‌رسیم به نام وکیل‌آباد؛ حسین آقا ملک وکلای زیادی را راهی مجلس کرده اما خودش هیچ گاه وکیل نبوده و بنابراین نام «وکیل‌آباد» برگرفته از وی نیست، اما برادرش حسن‌آقا که خوب شعر می‌گفته و احتمالا هم او بوده که با ایرج میرزا مشاعره شعری داشته، وکیل مجلس بوده است. با تمام این اطلاعات و سرنخ‌ها اما وکیل‌آباد به نام حسن‌آقای ملک هم نیست. مرحوم عزت خانم، دختر حسین آقای ملک می‌گوید: «زمانی که پدر ما این ده را از آقازاده حاج محمد کفایی خریده بود، نام وکیل‌آباد بر این ده بوده است.» آقازاده حاج محمد کفایی وکیل مجلس و پسر آخوند خراسانی بوده است که وی نیز در دوران مشروطیت وکیل مجلس بوده است. بنابراین به احتمال قریب به یقین نام وکیل‌آباد برگرفته از خانواده کفایی هاست. حسین‌آقای ملک ده وکیل‌آباد را از کفایی ها خریده و بعد شروع به ساخت باغی در آن کرده است و چون نام ده، وکیل‌آباد بوده، ایشان نام باغ را هم همان گذاشته است. این ده هنوز هم در آخر بلوار وکیل‌آباد و سمت راست باغ وکیل‌آباد قرار دارد. البته اراضی وکیل‌آباد تا هاشمیه کنونی ادامه داشته است.

مطالعه کنید  محله فارغ التحصیلان

اما سرنخ دیگری که درباره وکیل آباد وجود دارد این است که حسین آقای ملک می خواسته دیوان دیبای صبای اصفهانی را بخرد اما قیمت این دیوان پنجاه تومان بوده و گویا این قیمت برای حاج حسین اقای ملک هم زیاد بوده و بنابراین ایشان تصمیم گرفته این دیوان را قرض بگیرد و خودش دست نویس کند. در ابتدای دست نویس این دیوان که اکنون در کتابخانه ایشان موجود است، حسین آقای ملک نوشته: در تاریخ خرداد ماه ۱۳۱۴ در باغ وکیل اباد مشغول ساخت امارت هستم. که این تاریخ ده سال بعد از فوت ایرج میرزا و آن شعرها در خصوص وکیل آباد است.

وکیل آباد وقف مردم است

حسین آقا، وکیل آباد را در سال ۱۳۴۸ وقف مردم کرد. در آن سال ها پارک و بوستانی در سطح شهر نبوده تا مردم بتوانند در آن تفریح کنند. هر پنج شنبه و جمعه مردم با دوچرخه و گاری و اتوبوس خود را به باغ وکیل آباد می رساندند و در آن به تفریح می پرداختند. و شعري هم در اين زمينه مي خواندند:

ای خدا کاش مُیَم پولدار و بی‎غصه بودم

تا مُیَم مثل تموم بچه‎ها بار سفر بسته بودم

صبح مرفتم وکیل‎آباد مکردم مُ شِینُو

مزدم یک کباب برگ به همراه چلو

که نِگن بچه گدای وکیل‎آباد ولو

چی غلطا مکنه بچه گدا، گم رو برو

وقف‌نامة باغ وكيل‌آباد(سند شمارة  دفترخانة ۵۷ مشهد، وقف‌نامه)

«بسمه الله تعالي شأنه، جناب آقاي حاج حسين آقاي ملك داراي شناسنامه شمارة …

تمامي ششدانگ باغات مشجر و اراضي غير مشجر معروف به طراز وكيل‌آباد، به انضمام ششدانگ يك رشته قنات و استخرهاي واقعه در آن پلاك، شماره ۳۰۲۲ فرعي مجزا شده از مزرعه وكيل‌آباد پلاك ۱۸۲ اصلي بخش۱۰ مشهد، با تمام متعلقات از ابنيه و اشجار و آنچه جزء پلاك مزبور در داخل در محدودة ملك نامبرده دانند و شمرند، سمياملميسم و ذكر ام لم يذكر، به شهرداري مشهد به منظور استفادة مردم و زائرين بدون رعايت مليت و مذهب، و زوّار عتبة عرش ولادرجة عليه رضويه ارواحنا فدا نصاراً، وقفاً صحيحاً شرعياً بحيث لايباع و لايوهب و لاينتقل من ملك الي الملك.»

مطالعه کنید  محله باهنر

اتراق روس ها در وکیل اباد

البته اين وقف نامه شروطي هم دارد كه يكي از آن ها به ماجراي اتراق روس ها بر مي گردد.

در باغ وکیل آباد دو استخر وجود دارد یکی استخر بزرگ که کنار خانه ملک است و دیگری استخر بالا که به استخر روس ها مشهور است. در سال ۱۳۲۰ و هنگامه جنگ جهانی قشون روس به باغ ملک آباد آمدند و در کنار استخر اتراقی چند ماهه کردند. حسین آقا از این موضوع به شدت ناراحت بود و در نهایت به زحمت توانست آن ها را از باغ بیرون کند.

به همین خاطر در وقف نامه خود آورده است نظامی ها حق ورود و خروج به باغ را دارند اما حق اتراق در آن را ندارند.

شرط نهم) افراد و افسران و درجه‌داران ارتش حق رفت و آمد به مورد وقف را دارند ولي حق استفادة موقّت و دائم به عنوان اردوگاه نظامي و پيش‌آهنگي و امثالهم را نخواهند داشت. و در اين مورد شهرداري متعهد است كه از توقف دائم و موقت آنها جلوگيري نمايد.

بافت شهری و اجتماعی:
شهرداری مشهد با احداث خیابان و جدول‌بندی و کف سازی معابر و آب نما، برق کشی، وسایل بازی کودکان، اقامتگاه‌های موقت، ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه، باغ گیاه‌شناسی و کافه رستوران امکانات رفاهی پارک را افزایش داده است. همچنین ایجاد معبر و محوطه سازی داخلی پارک، بازسازی استخرها و پلکان متعدد باعث زیباتر شدن چشم‌اندازهای پارک شده است.

مرزبندی محله:

این منطقه از انتهای بولوار ملک آباد و ابتدای میدان آزادی شروع و در محور غرب مشهد تا ابتدای ورودی شاندیز و طرقبه تمام می شود. وکیل باد و محدوده وکیل آباد تا کلیه مناطق تا قبل از بولوار فرهنگ و کلیه مناطق تا قبل از بولوار صارمی را محدوده وکیل آباد می دانند.

مطالعه کنید  محله دانشجو

جذابیت محله:

در این منطقه وجود درختان کهنسال و رودخانه فصلی و همچنین وجود باغ وحش مشهد (علیرغم بی مهری‌های مسؤولین شهری) و شهربازی کوهستان پارک شادی باعث جذابیتی مضاعف گردیده و علاوه بر شهروندان مشهدی غالب زائرین بارگاه امام هشتم نیز از این منطقه دیدن کرده و ساعاتی و حتی ایامی را در آن اتراق می‌نمایند. پیش از آنکه پل مهندس پرتوی بر روی رودخانه ایجاد گردد جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه زیبا عبور می‌کرد. جاده‌ای باریک و درختانی تنومند و سر به فلک کشیده. در سال ۱۳۹۲ این منطقه بازسازی گردید که در بازسازی آن از مصالح طبیعی استفاده گردید و همچنین قناتی قدیمی و فعال که دارای سه دهانه در پارک وجود داشت بازسازی و ترمیم گشته است و از برداشت غیرقانونی آب از آن جلوگیری به عمل آمده است و ایمن‌سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخرها، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه‌شناسی بخشی از فعالیت‌هایی است که در سال‌های قبل در این پارک صورت گرفته است.

مراکز خرید:

در این محله مراکز خرید کمتری وجود دارد و بیشتر رستوران ها و فست فود ها در این محله وجود دارد.

فضای سبز:

پارک وکیل آباد ازجمله تفریحگاه‌های قدیمی و زیبای این شهر می‌باشد و دارای محلی برای استراحت مسافران، شهر بازی بسیار بزرگی بنام کوهستان پارک شادی و باغ وحش می‌باشد که مساحت وکیل آباد بیش از ۷۰ هکتار می‌باشد و همچنین دارای رودخانه‌ای فصلی است.

بیمارستان ها:

بیمارستان جواد الائمه ( قلب و عروق) مشهد مشهد – بلوار وکیل آباد – سه راه هنرستان
بیمارستان تامین اجتماعی فارابی مشهد مشهد – بلوار وکیل آباد – سه راه کوکا
بیمارستان دکتر علی شریعتی مشهد مشهد – وکیل آباد – سه راه شاندیز طرقبه

مساجد:

مسجد ائمه بقیع – بلوار وکیل آباد ،مسجد الاقصی – خیابان وکیل آباد ، مسجد امام حسین – بلوار وکیل آباد، مسجد حسن عسکری – بلوار وکیل آباد، مسجد حسن مجتبی – بلوار وکیل آباد، مسجد خامنه‌ای – خیابان وکیل آباد 19، مسجد سید الشهدا- بلوار وکیل آباد9 اول مدرس، مسجد سید الشهداء و قمر بنی هاشم – وکیل آباد مدرس، مسجد صاحب الزمان – بلوار وکیل آباد، مسجد فاطمه الزهرا – وکیل آباد، مسجد فاطمه الزهراء – وکیل آباد 87/12 ب معلم، مسجد مجتمع پردیس – انتهای بلوار وکیل آباد


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

یک دیدگاه

  1. Pingback: حسین آبادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************