با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

محله کوثرتاریخچه

محله کوثر با نام کوکا سابق به دو محله کوثرشمالی و کوثر جنوبی تقسیم شده است. در تارخچه و معرفی محله کوثر منظور کوثرشمالی است. کوثر جنوبی با عنوان شهرک چهارچشمه در بخش محله ها معرفی شده است.محله کوثر شمالی قدمتی کمتر از 50 سال دارد. با افتتاح دانشگاه فردوسی مشهد این محله به مرور زمان شکل گرفت و بدلیل دسترسی راحت به دانشگاه قشر تحصیلکرده به رشد این محله دامن زدند. جمعیت ساکن در محله کوثر 23.833 نفر است. محله کوثر شمالی شکل علامت سوال ? گرفته است نقطه شروع آن از بزرگراه وکیل آباد و نقطه پایین آن کوثرشمالی 45 بصورت دایره بسته نشده است. کوثر جنوبی ساختار نامنظمی دارد. 198 هکتار وسعت این محله است. برج سبز مسکونی کوثر با مساحت زمین 10775 متر مربع و پروانه ساخت 65995 متر مربع  با تعداد طبقات: 23 طبقه و کاربری مسکونی- تجاری در حال ساخت است. کارخانه کوکاکولا سابق (میدان پژوهش و کوثر):) توسعه کلان‌شهر مشهد طی سال‌های گذشته منجر به قرارگرفتن برخی کارخانه‌ها و اماکن نظامی در محدوده شهری شده، تا‌جایی‌که مشکلات ناشی از فعالیت آن‌ها داد شهروندان ساکن در این مناطق را درآورده است. این اماکن به‌دلیل نوع کاربری که دارند، علاوه‌بر اشغال فضای زیادی از محیط شهر، سبب ایجاد منظر نازیبای شهری نیز می‌شوند که ضرورت انتقال آن‌ها به خارج از شهر را دوچندان می‌کند.نمونه بارز این اماکن، کارخانه قند آبکوه، انبار شرکت کوکا، انبار شرکت نفت، زندان مشهد، اماکن نظامی ‌و درنهایت فرودگاه مشهد بوده که هر یک امروز با توجه به کارکردهای خود، مشکلاتی را برای زندگی شهری ایجاد کرده‌اند.دراین‌راستا، مدیریت شهری در سال‌های اخیر، انتقال این کارخانه‌ها و اماکن به خارج از شهر را در دستورکار خود قرار داده است و برای تحقق این مهم، مصمم است. میدان تیر لشکر٧٧ پیروز ثامن‌الائمه(ع) ازجمله اماکن نظامی است که به‌جهت قرارگیری در محدوده شهری با توسعه کلان‌شهر مشهد باید به خارج از شهر انتقال یابد و با اقدامات انجام‌شده، تاکنون جابه‌جایی بخشی از آن انجام شده است.

مطالعه کنید  محله فارغ التحصیلان

بافت شهری و اجتماعی:

محله کوثر بدلیل کم تردد بودن محله خلوت به شمار می رود. اقشار تحصیلکرده این محله را تشکیل داده است.برج سبز در زمینی به مساحت نزدیک به یک هکتار در بلوار کوثر (جنب میدان پژوهش) واقع گردیده است. نظر به اهمیت پرداختن به انرژی های نو در معماری معاصر و باتوجه به نیاز مبرم استفاده بهینه از انرژی در ساختمان سازی امروز کشورمان، این پروژه با هدف ایجاد فضایی برای زندگی و بهبود کیفیت آن از یک سو و خلق نشانه و الگویی برای آینده از سوی دیگر مطرح گردید.

مرزبندی محله:

از شمال به بزگراه وکیل آباد ، از شرق به بولوار باهنر و از غرب به بولوار هاشمیه و از جنوب به خیابان هاشمیه 28 منتهی می شود.

جذابیت محله:

دسترسی راحت به دانشگاه فردوسی به جذابیت این محله افزوده ، همچنین کم تردد بودن و خلوت بودن این محله مخاطب زیادی به خود جذب نموده است.

مراکز خرید:

نزدیکترین مرکز خرید به این محله مرکز خرید آبان پلازا ابتدای بولوار هاشمیه است که از خیابان کوثرشمالی 7 دسترسی دارد.فضای سبز:

پارک یاس ، پارک پرنیان ، پارک ایزدی ، پارک نیلوفر

مساجد:

مسجد ثار الله – بلوار کوثر

بیمارستان :

بیمارستان تامین اجتماعی فارابی مشهد مشهد – بلوار وکیل آباد – سه راه کوکا

سوابق

وعده ٣ماهه شهردار سابق، ٣ ساله شد!
پرونده انتقال انبار کارخانه کوکاکولا واقع‌در منطقه٩ مشهد هم اردیبهشت‌ماه سال٩٢ سرانجام پس از سال‌ها اعتراض و پیگیری ساکنان همجوار، با تخریب بخشی از دیوار آن وارد فاز اجرایی شد و شهردار سابق مشهد آن‌روزها وعده داد که انبار کوکاکولا تا سه ماه آینده به‌طور‌کامل منتقل خواهد شد؛ اما باوجود گذشت سه سال هنوز این مهم تحقق نیافته است.

مطالعه کنید  چرا آرش مدیر؟

درددل‌های شهروندان همجوار انبار
دراین‌بین، درددل‌های شهروندانی که هرروز با مشکلات انبار کارخانه کوکاکولا دست‌وپنجه نرم می‌کنند هم شنیدنی است. یکی از ساکنان محله کوثر و همجوار با این انبار، به خبرنگار ما می‌گوید: معلوم نیست اینجا محله زندگی است یا انبار شیشه‌ نوشابه. اهالی باید هرروز شاهد این سروصدا و نازیبایی باشند.محمد حسینی می‌افزاید: چندسال‌پیش به‌صورت نمادین، بولدوزر و تراکتور و کامیونی آوردند و با همراهی مسئولان، عملیات تخریب این کارخانه را کلنگ زدند؛ اما تاکنون با گذشت زمان زیادی، هنوز از انتقال این کارخانه خبری نیست و به‌حال خود رها شده است.
او صحبت‌های خود را این‌گونه پی می‌گیرد: حدود سه سال از عملیات تخریب بخشی از دیوار این انبار می‌گذرد و با اینکه قرار بود تا مهر سال گذشته، به‌طورکامل انبار کوکاکولا تخلیه و به مکان دیگری منتقل شود، اما تاکنون این وعده عملیاتی نشده است.این شهروند مشهدی خاطرنشان می‌کند: علاوه‌بر قرارگرفتن نامناسب این کارخانه در بولوار کوثر و مشکلات فراوان ترافیکی و آلودگی صوتی و نازیبایی معبر که تاکنون مردم این محله متحمل آن شدند، مردم باید بدقولی‌ها را نیز تحمل کنند.

چرا یک زخم ٢٠‌ساله، التیام بخشیده نمی‌شود؟
دیگرشهروند ساکن در منطقه٩ مشهد می‌گوید: باور کنید اهالی از انتقال این کارخانه ناامید شده‌اند. تاکنون مسئولان چندین‌مرتبه پای‌کار آمدند و از دغدغه اهالی درباره انتقال این کارخانه ابراز نگرانی کرده‌اند؛ اما این مشکل همچنان به قوت خود باقی است.علی‌اصغر ابراهیمی ادامه می‌دهد: مگر برای مسئولان چقدر کار دارد که نتوانند یک زخم بیست‌‌ساله را که بر قامت منطقه ایجاد شده است، التیام بخشند و سایه سنگین این انبار را بردارند.
یکی دیگر از ساکنان بولوار‌ کوثر که در محدوده انبار شرکت کوکاکولا زندگی می‌کند، دراین‌باره می‌گوید: این انبار سال‌های زیادی است که در بولوار کوثر قرار دارد و ‌چهارده ‌خیابان ده و دوازده‌‌متری مجاور آن هستند.

مطالعه کنید  علت اصلی آلودگی هوای شهر مشهد

همت مدیریت شهری، قفل انبار کوکاکولا را باز کرد
با تمام این‌ها، اگرچه مدیریت سابق شهری مشهد با وعده سه‌ماهه خود برای تعیین‌تکلیف این موضوع به نتیجه نرسید، امروز با پیگیری‌های مدیریت فعلی شهری مشهد به‌ویژه شخص سیدصولت مرتضوی شهردار مشهد، با اجرای رأی شعبه٣٣ دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی امام‌خمینی(ره) مشهد، زمین انبار کارخانه کوکاکولا متعلق به شرکت خوشگوار به‌صورت کامل تخریب و پرونده آن مختومه می‌شود.هجدهم فروردین‌ماه امسال جلسه‌ای با حضور نماینده مدیریت درآمدهای شهرداری مشهد، مدیر طرح‌های توسعه شهری، رئیس اداره شهرسازی منطقه٩، مدیر حقوقی شهرداری و وکیل و نماینده تام‌الاختیار شرکت خوشگوار برگزار و درخصوص زمین انبار این شرکت تصمیم‌گیری شد.
در این جلسه توافق شد که شرکت خوشگوار ظرف مدت یک ماه از تاریخ صورت‌جلسه به تخلیه کامل زمین کوثر (زمین کارخانه) اقدام کند و زمین را تحویل شهرداری مشهد دهد. در مقابل شهرداری منطقه٢ مشهد هم متعهد شد که نسبت به صدور پایان‌کار انبار جدید شرکت خوشگوار واقع‌در محدوده سپاد برابر وضعیت موجود با اخذ حقوقات شهرداری اقدام کند.نخستین‌روز از اردیبهشت امسال هم شعبه٣٣ دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی امام‌خمینی(ره) مشهد پس از رسیدگی به این پرونده، به صدور رأی مبادرت کرد که براساس‌آن مهلت یک‌ماهه‌ای به شرکت خوشگوار برای تخلیه زمین انبار خود و واگذاری آن به شهرداری مشهد، داده شد.با اتمام مهلت دادگاه برای تخلیه انبار شرکت خوشگوار (کارخانه کوکالا)، امروز ١٢خرداد‌ماه رأی صادره اجرا و این انبار به‌صورت کامل تخریب می‌شود تا ضمن رفع مشکلات شهروندان میدان کوثر مشهد، این قطعه زمین برای خدمات‌رسانی به مردم آماده‌سازی شود.
این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************