با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

وضعیت بازار مسکن در مشهد از دیدگاه سایت آرش مدیرمعاملات آپارتما‌نهای مسکونی شهر مشهد در مهرماه سال 1396 طبق آمار رشدی از اول سال 1396 افزایش 20 درصدی داشته است. تعداد معاملات انجام شده در مناطق مختلف شهر مشهد در مهرماه نشان می‌دهد که در مناطق 13 گانه‌ی مشهد حجم معاملات منطقه‌ی 9 بیشترین درصد را به خود اختصاص داده و نزدیک به 12 درصد است. پس از منطقه‌ی 9، منطقه 11 شهر مشهد به ترتیب بیشترین درصد را به خود اختصاص داده و منطقه‌ی 8 در جایگاه سوم قرار دارد.

در هفت ماهه‌ی ابتدای سال ۱۳۹۶ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی هزار و هفتصد مسکونی بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایشی 4.7 درصدی داشته است.

توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در مهر ماه نشان می‌دهد که بیشترین دامنه‌ی قیمتی از ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال از سهم بازار مسکن را به خود اختصاص داده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در مهرماه سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که بیشترین سهم معاملات به واحدهای مسکونی 110 تا 150 متری اختصاص داشته و در کل معاملات واحدهای مسکونی کمتر از 110متر مربع 43 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات انجام شده بر اساس ارزش هر واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی با ارزش 2000 تا 3000 و 3000 تا 4000 میلیون تومان بیشترین سهم معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

تحولات اجاره بهای مسکن

در مهر ماه سال ۱۳۹۶ شاخص کرایه‌ی مسکن در مشهد و مناطق شهری دیگر با رشد 1.2 و 1.8 درصدی مواجه بوده است. بر مبنای سیاست‌های کنترل و مهار تورم و مدت یکساله‌ی قراردادهای اجاره‌ی ملک، نرخ اجاره به‌طور یکنواخت با تحولات نرخ تورم همراه شده است.

مطالعه کنید  ارزان ترین خانه های مشهد در کدام محله است؟

بر اساس سرشماری نفوس و مسکن 1395 بیشترین تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور به ترتیب در استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی به تعداد حدود 490، 242 و 195 هزار واحد بود.
بر اساس همین سرشماری یک میلیون 863 هزار و 763 واحد مسکونی در سطح استان شش میلیون و 400 هزار نفری خراسان رضوی وجود دارد. 683 هزار و 400 واحد از این تعداد آپارتمانی و یک میلیون 178 هزار و 603 واحد غیرآپارتمانی است.

حال باتوجه به اطلاعات و آمار از منظر سایت آرش مدیر به اخبار مسکن از زوایای دیگر به این موضوع می پردازیم.

* کاهش نرخ سود بانکی موثر بر بازار مسکن
دبیر هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ظرف هفت ماه گذشته امسال بازار معاملات مسکن در طیف قیمتی 150 تا 500 میلیون تومان مطلوب بوده است. علت این رونق به کاهش نرخ سود بانکی برای سپرده گذاران بازمی گردد.
سیدمحمد مختارزاده افزود: تسهیلات مسکن برای خانه اولیها نیز در رونق معاملات و بازار مسکن مشهد تاثیر مثبت داشت. همچنین از آنجا که قیمت رهن خانه افزایش یافته معاملات بیشتر شده است.

* وضعیت بازار مسکن بهتر شده است

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد ملاک درستی برای جمع آوری میزان معاملات خرید و فروش ملک نیست.
رضا نوروزی افزود: در مشهد شماری از مشاوران معاملات املاک وجود دارند که یا مجوز فعالیت ندارند یا مجوزشان را تمدید نمی کنند. مشاورانی نیز که مجوز دارند بعضا اطلاعات مربوط به معاملات را به اتحادیه گزارش نمی دهند.
وی ادامه داد: همین که در منطقه ای ساخت و ساز شروع می شود تعداد زیادی دفتر مشاور معاملات املاک گشایش می یابد که بیشتر آنها مجوز قانونی ندارند. حاشیه شهر مشهد مصداقی برای این مورد است.
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی همچنین گفت: مشکل انبوه سازان برای ساخت خانه بیشتر مربوط به بانک مسکن نمی شود. از ابتدای امسال نسبت به پارسال میزان پرداخت تسهیلات مسکن به انبوه سازان با شرایط سختتری صورت می گیرد و دیگر انبوه سازان نمی توانند مانند گذشته تسهیلات بدون سپرده دریافت کنند و نمی توانند خود را با شرایط جدید بانکی وفق دهند.
وی افزود: هرچند شرایط فعلی پرداخت تسهیلات بانکی به انبوه سازان خیلی به ضررشان تمام نمی شود اما دیگر مشوقی برای ترغیب آنان به ساخت و ساز و رونق بازار و خروج از رکود وجود ندارد.
نوروزی به وضعیت کنونی بازار مسکن در مشهد نیز اشاره و بیان کرد: از زمانی که سود تسهیلات سپرده گذاری در بانکها کاهش یافته مردم دیگر سپرده گذاری نمی کنند لذا سرمایه های مردم به سمتی سوق پیدا کرد که سود بیشتری داشت.
وی ادامه داد: در این شرایط هرچند رکود در بازار مسکن حاکم بود اما عده ای از سرمایه داران به سمت ساخت و ساز رفتند و همین امر منجر به افزایش معاملات و صدور پروانه های ساختمانی شد. این نشان می دهد که از سال گذشته تاکنون قدری سرمایه گذاری در بخش مسکن در مشهد افزایش داشته و در هفت ماه گذشته وضعیت بازار مسکن در این شهر بهتر از گذشته شده است.
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی به راهکارهایی برای بهبود شرایط بازار مسکن نیز اشاره و بیان کرد: تسهیل شرایط برای انبوه سازان در پرداخت تسهیلات لازم است. باید در سیاستگذاریها در این خصوص تجدیدنظر شود تا بازار مسکن رونق گیرد.
وی گفت: از سوی دیگر دستگاههای اجرایی متولی باید در بخش هزینه هایی که مربوط به تراکم، عوارض و صدور پروانه های ساختمانی و همچنین نظارت بر ساخت و ساز است تعدیل ایجاد کنند.
نوروزیان اضافه کرد: اخیرا هزینه انشعابات برق، آب و تلفن به هزینه های ساخت مسکن افزوده شده و برای متقاضی هزینه های انشعاب به سه برابر رسیده است. این مهم روی خرید مسکن تاثیر گذاشته و عرضه مسکن را با افت تقاضا مواجه می سازد.

مطالعه کنید  اخبار مسکن مشهد 1397

* پروانه های ساختمانی ملاک ارزیابی وضعیت بازار مسکن نیست

معاون معماری و شهرسازی شهرداری مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: برای بررسی وضعیت ساخت و ساز و بازار مسکن باید تحقیقات میدانی داشت. نمی توان به آمار صدور پروانه های ساختمانی در هفت ماه گذشته استناد کرد.
محمدرضا حسین نژاد افزود: فعلا آماری در خصوص صدور پروانه های ساختمانی در دسترس نیست. آمار مقایسه ای هفت ماهه امسال با هفت ماهه پارسال در صدور پروانه های ساختمانی هم نمی تواند ملاک درستی برای تعیین وضعیت بازار مسکن در شهر مشهد باشد.
وی ادامه داد: ابتدای امسال یک سری مشوقها و تخفیفاتی در حد 34 درصد برای صدور پروانه های ساختمانی از سوی شهرداری مشهد در نظر گرفته شد که منجر به رونق بازار مسکن و افزایش صدور پروانه های ساختمانی گردید اما این رشد مقطعی و در نتیجه تخفیفات بود.
معاون شهرداری مشهد گفت: رشد صدور پروانه های ساختمانی فقط ناشی از تخفیفات ویژه و مشوقهایی بود که در ابتدای سال از سوی شهرداری در نظر گرفته شد اما بعد از آن، تصمیمات شهرداری برای ادامه روند تخفیفات تحت تاثیر انتخابات شورای شهر مشهد متوقف شد.
وی اعمال تخفیفات در صدور پروانه های ساختمانی را برای ادامه سال منوط به تصمیم اعضای شورای شهر مشهد دانست.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

۸ دیدگاه ها

 1. اپل مشهد

  جالب بوووووود

 2. حسین مراحمی

  ممنون برای مطالب عالی تون

 3. سایت خبری الف - سفیر دانش

  با تشکر اطلاعات خیلی خوبی
  بود

 4. زیبا هنرمند

  عالی هستید. اصلا مثلا شما تو ایران پیدا نمیشه .نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************