با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

وضعیت بازار مسکن مشهد سال ۹۸وضعیت بازار مسکن مشهد سال ۹۸

تاریخ خبر: ۲۸ فروردین ۱۳۹۸

نتایج دو نظرسنجی با یک سوال یکسان درباره آینده قیمتی بازار مسکن مشهد که تنها به فاصله دو ماه از یک جامعه آماری مرکب از طیف‌های گوناگون فعال در بازار مسکن (کارشناسان، فعالان بازار معاملات ملک، سرمایه‌گذاران، سازندگان و...) در مقیاس نسبتا یکسان در اپلیکیشن و سایت املاک آرش مدیر انجام شد، نشان‌دهنده نوعی ابهام در ذهن گروهی از بازیگران بازار نسبت به وضعیت سال ۹۸ است.

در همین نظرسنجی ۳۸ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند «ثبات قیمتی» در بازار معاملات مسکن سال ۹۸ محتمل‌تر است و تنها ۱۵ درصد از شرکت‌کنندگان انتظار «افزایش قیمت» را برای بازار معاملات مسکن سال ۹۸ پیش‌بینی کردند. این در حالی است که به فاصله دو ماه بعد در نظرسنجی انجام شده در همین اپلیکیشن و سایت و با طرح مجدد همین سوال که آینده قیمتی پیش‌روی بازار مسکن مشهد در سال ۹۸ را چگونه پیش‌بینی می‌کنید، حدود هزار نفر از اعضای این اپ و سایت، نتایج متفاوتی را نسبت به آنچه بهمن ماه سال قبل و در نظرسنجی قبلی مطرح شده بود، اعلام کردند. این بار در پاسخ به این سوال، ۴۱ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، انتظار «ثبات قیمت مسکن» در سال ۹۸ را مطرح کردند؛ انتظاری که با توجه به رویه آماری بازار معاملات مسکن که در قالب آمار‌های رسمی نیز اعلام شده است به واقعیت محتمل و مورد انتظار بازار مسکن در سال ۹۸ نزدیک‌تر است.

به فرض ثبات شرایط فعلی در سایر فاکتور‌های بیرونی اثرگذار بر بازار مسکن و با توجه به انتظارات تورمی موجود برای سال آینده، انتظار برای افزایش قیمت مسکن وجود دارد هر چند این تغییرات قیمتی جهش‌گونه و شدید نخواهد بود.

مطالعه کنید  وضعیت بازار مسکن در مشهد از دیدگاه سایت آرش مدیر

با این حال، در صورت ثبات شرایط فعلی اقتصادی و سیاسی کشور انتظار ثبات برای قیمت مسکن قوی‌تر از سایر انتظارات است؛ هر چند در شرایط فعلی و به دلیل وجود انتظارات تورمی قیمت مسکن در سال بعد می‌تواند اندکی عقب‌تر از سطح تورم عمومی افزایش یابد.

بازار کشش افزایش قیمت ندارد

کارشناسان و صاحب‎نظران بازار مسکن معتقدند: هرگونه افزایش قیمت در بخش خرید و فروش مسکن در مشهد صرفا”  اسمی است و بازار، کشش افزایش قیمت را نخواهد داشت.

بررسی های خبرنگار تیم آرش مدیر حاکی است ، فروشندگان طی روزهای اخیر انعطاف بیشتری به خرج داده‌اند و به تدریج قیمت‌ها را به سمت نرخ‌های واقعی نزدیک کرده‎اند.

به این ترتیب رشد قیمت مسکن در سال ۹۸ پایین‌تر از نرخ تورم خواهدبود.

مقایسه نرخ اجاره‎بها با قیمت فروش خانه نشان می‌دهد  افزایش قیمت طی ۲۲ سال اخیر به اوج خود رسیده و به نظر می‌رسد از این به بعد افزایش قیمت مسکن در بخش اجاره هم رخ ندهد.

اجاره خانه افزایش نمی‎یابد

وضعیت مسکن در بخش اجاره تا حدی متفاوت است. از آنجا که اجاره بها به تراز فروش مسکن رشد داشته انتظار می‌رود افزایش قیمت اجاره بها در سال ۹۸ از بین برود.

لزوم حمایت از ساخت و ساز مسکن در سال ۹۸

مطابق منطق بازار، کاهش عرضه منجر به رشد قیمت خواهدشد. براین اساس عمده دلیل تورم و حباب قمیت مسکن ناشی از رکود چند ساله در ساخت و ساز است.

از این رو به نظر می‌رسد پرداختن به ساخت و ساز و حمایت از این بخش مهمترین کاری است که دولت و تصمیم‌گیران بخش مسکن می‌توانند برای رونق بازار و تعادل آن انجام دهند.

مطالعه کنید  خرید ملکی تان را تا قبل از تابستان انجام دهید

اما اینکه سیاست‌های حمایتی در کدام مناطق بیشتر بکار گرفته شود نیز اهمیت دارد. هم اکنون متقاضیان مصرفی در مناطق جنوب تهران درصد بیشتری را تشکیل می‌دهند.

بنابراین بهتر است که حمایت از ساخت و ساز در شهرهای جدید مسکن مهر و مناطق حاشیه شهر بیشتر باشد تا کسانی که امکان خرید یا حتی اجاره مسکن در شهرهای بزرگ را ندارند، از خانه و امکاناتی مناسب در شهرهای جدید برخوردار شوند.

وضعیت بازار مسکن در گلبهار

از ابتدای سال یا شاید هم کمی قبل‌تر، شاید اسفند پارسال، مهم‌ترین اتفاقی که در بازار مسکن گلبهار رخ داده رشد صددرصدی قیمت‌ مسکن بوده است. این جمله را از مشاوران املاک گلبهار می‌شنویم مثل محمدرضا غلامی که اهل چناران است و با اطمینان می‌گوید: بازار مسکن گلبهار متأثر از مشهد است و از اتفاقاتی که در گلبهار رخ داده است در دیگر شهرهای هم‌جوار مثل چناران و قوچان خبری نیست.
١٠ سال سابقه کاری که در مشاوره املاک دارد و معتقد است که نباید به ماندگاری رونق کنونی خوش‌بین بود و این‌طور به نظر می‌رسد که هیجان تقاضای مسکن در ماه‌های آینده‌ کاهشی محسوس و بیش‌از‌پیش خواهد داشت.
میلاد خیاط از دیگر مشاوران املاک گلبهار است. هشت سال می‌شود که به این کار مبادرت دارد. بنابراین می‌توان روی شناختش از بازار مسکن حساب باز کرد.
او با بیان اینکه سرریز سرمایه و جمعیت مشهد به سمت گلبهار آمده است ادامه می‌دهد: مشهدی‌ها سرمایه‌‌های اندکی را که دارند به بازار مسکن گلبهار آورده‌اند چون با این پول در مشهد نمی‌توان ملکی خرید. آن‌ها می‌خواهند پولشان را جایی بند کنند. اگر وسعشان به سرمایه‌گذاری در مشهد می‌رسید، به طور حتمی به گلبهار نمی‌آمدند.
او این نکته را هم یادآور می‌شود که در میان خریداران، هستند کسانی که قصدشان سرمایه‌گذاری نیست. آن‌ها نمی‌توانند خانه دلخواه خود را در مشهد داشته باشند. بنابراین، برای تحقق خواسته‌شان به گلبهار می‌آیند. وضعیت بازار مسکن در شهر گلبهار سال ۹۸ هیچ گونه تغییری نخواهد داشت.

مطالعه کنید  بازخورد اپلیکیشن آرش مدیر در سایت اخباررسمی

 

شما می توانید از طریق این لینک به آخرین اخبار و گزارش ماهیانه بازار مسکن مشهد دسترسی داشته باشید.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************