با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

چگونگی محاسبه سهم الارث زوجه ؟چگونگی محاسبه سهم الارث زوجه ؟

متن پرسش:

همسر زوجه سال ۸۰ فوت کرده اموال غیر منقول که یه منزل ۲۰۰ متری هست ورثه قصد فروش رو دارند که به ده قسمت تقسیم شده دو دختر و چهار پسر و به هر کدام سند جداگانه ای داده شده سهم زوجه در سندش نوشته شده یک هشتم ثمن یه اعیانی.
آیا از قیمت ساختمان باید داده بشه یا زمین مثلا قیمت منزل یک میلیارد چطور سهم زوجه حساب میشه؟

متن پاسخ کارشناسان:

  1. با سلام.
    از آنجایی که زوجه از عرصه ارث نمیبرد باید از مبلغ فروش ملک سهم یک هشتم زوجه پرداخت شود.
  2. سلام.سهم زوجه یک‌میلیارد تومن تقسیم بر ۸است ینی حدودا۱۲۵میلیون،هر پسر ۱۷۵میلیون و هر دختر ۸۷/۵میلیون تومان است
  3. طبق ماده۹۴۶ـ مصوب ۱۳۸۷ زوج از تمام اموال زوجه ارث می‌برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان ارث می‌برد. طبق تبصره ماده مذکور مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده‌است نیز لازم‌الاجرا است بنابراین زوجه از قیمت زمین هم ارث میبرد و تقسیم قبلی بدون رعایت سهم زوجه صحیح نیست.
  4. سلام
    سهم الارث بر مبنای قانون زمان فوت بین وراث تقسیم می شود هر چند بعدا طبق قانون مصوب مجلس زوجه از قیمت عرصه و اعیان نیز ارث می برد ولی با توجه به فوت مرحوم در زمان قانون قبلی همان قانون اعمال می شود.
  5. طبق قانون قدیم زوجه صرفا از قیمت اعیانی ملک ارث میبرد ولی در سال ۸۷ مصوب شد که زوجه از اموال منقول و همچنین قیمت اموال غیر منقول ارث ببرد ، لذا با توجه به اینکه در مورد ملک شما، تقسیم انجام نشده است، قانون جدید قابل اعمال است و زوجه میتواند نسبت به اصلاح سند اقدام نماید و ثمنیه قیمت عرصه و اعیان را در سند به خود اختصاص دهد
  6. زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج، یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان را به ارث می‌برد و در صورتی که زوج، هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم زوجه یک چهارم از همه اموال به ترتیب فوق است .

این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید
مطالعه کنید  چه ضمانتی جهت اجاره باغ ویلا است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************