با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

آخرین وضعیت اخبار مسکن مشهد آبان ماه ۱۳۹۸آخرین وضعیت اخبار مسکن مشهد آبان ماه ۱۳۹۸

کارشناسان و صاحب‌نظران بازار مسکن معتقدند ریزش سطح قیمت‌ها در بازار معاملات واحدهای مسکونی در نهایت منجر به رسیدن این بازار به ثبات قیمتی می‌شود. تحقیقات میدانی انجام شده از وضعیت بازار معاملات مسکن نشان می‌دهد در حالی‌که همچنان سمت تقاضای واحدهای مسکونی انتظار دارد قیمت‌های پیشنهادی و قطعی فروش واحدهای مسکونی که در مرداد و شهریور ماه امسال با کاهش محسوس مواجه شد باز هم ریزش کند اما کارشناسان می‌گویند ریزش قیمت مسکن در نهایت و در آینده نزدیک متوقف شده و بازار مسکن با ثبات قیمتی مواجه می‌شود. این در حالی است که فعلا شواهد نشان می‌دهد روند کاهش قیمت ادامه دارد تا جایی‌که سطح قیمت‌ها به قیمت واقعی واحدهای مسکونی عرضه شده به بازار فروش مسکن نزدیک‌تر شود.

آنچه طی دو ماه شهریور و مهر در قالب افت بیش از ۲۵ درصدی قیمت مسکن در شهر مشهد در هر کدام از این دو ماه تجربه شد در واقع حرکتی بود که در بازار و در مسیر نزدیک شدن سطح قیمت‌ها به قیمت واقعی آغاز شده بود و به نظر می‌رسد با توجه به زیاد بودن فاصله بین قدرت خرید متقاضیان مصرفی و سطح قیمت‌های پیشنهادی برای فروش واحدهای مسکونی، همچنان ادامه داشته باشد.  هر چند کارشناسان می‌گویند روند ریزش قیمت‌ها برای مدت زمان طولانی و ماه‌های پی در پی ادامه‌دار نخواهد بود و به محض نزدیک شدن قیمت‌های فروش مسکن به قیمت واقعی روند ریزش قیمت متوقف شده و در ادامه ثبات قیمت مسکن برای چند ماه متوالی ادامه خواهد داشت.  کارشناسان به متقاضیان مسکن توصیه می‌کنند از هم‌اکنون در فکر تجهیز مالی و یافتن فایل مناسب برای خرید باشند تا به محض رسیدن بازار به ثبات قیمت بتوانند در بهترین شرایط خرید خود را انجام داده و واحد مسکونی موردنظرشان را تملک کنند؛هر چند در این زمینه کارشناسان به هیچ وجه به متقاضیان توصیه نمی‌کنند که برای خرید مسکن عجله داشته باشند؛ زیرا همه شاخص‌های اثرگذار بر شرایط قیمتی بازار مسکن فعلا حکایت از این نکته دارد که دست‌کم تا یک‌سال آینده رشد محسوس قیمت مسکن بعید خواهد بود مگر در شرایطی که اتفاق پیش‌بینی‌نشده‌ای در متغیرهای اثرگذار از بیرون بازار مسکن به وقوع بپیوندد و شرایط اقتصاد کلان یا وضعیتی سیاسی متحول شود.  در غیر این صورت و به فرض ثبات شرایط فعلی و در حالی‌که سایر بازارهای اقتصادی همچون بازار ارز و طلا نیز در وضعیت ثبات نسبی به سر می‌برند بروز تحول پیش‌بینی‌نشده و رشد محسوس قیمت مسکن فعلا امری بعید به نظر می‌رسد؛کارشناسان و فعالان بازار مسکن ابتدای زمستان سال جاری را زمان مناسبی برای خرید مسکن می‌دانند و پیش‌بینی می‌کنند تا زمستان قیمت‌ها به ثبات برسد ضمن آنکه تعداد فایل‌های فروش نیز روز به روز در حال افزایش است و متقاضیان می‌توانند در نیمه دوم امسال به فایل‌های متنوعی برای خرید دسترسی داشته باشند.

مطالعه کنید  آخرین وضعیت بازار مسکن مشهد مرداد ماه ۹۸

تحلیل رفتاری خریدار و فروشنده در آبان ماه ۱۳۹۸

املاک آرش مدیر: رصد فایل هایی که طی ماه گذشته به بازار معاملات مسکن شهر مشهد از سوی مالکان برای فروش به متقاضیان عرضه شده است از ادامه روند کاهش و تعدیل قیمت ها در بازار حکایت دارد.
بررسی های میدانی بر پایه اطلاعات مربوط به جدیدترین فایل های عرضه شده به بازار معاملات مسکن که در ماه گذشته به فهرست فایل های فروش واحدهای مسکونی در بنگاه های مسکن و سایت های مجازی عرضه آپارتمان اضافه شد نشان می دهد روند افت قیمت نرخ واحدهای مسکونی با شیب ملایم همچنان ادامه دارد.
تعداد فایل هایی که این روزها برای دو یا چند بار از نخستین زمان فایل شدن برای فروش و به دلیل نبود متقاضی برای خرید تعدیل شده اند نیز این روزها افزایش یافته است؛ با این حال برخی از واحدهای مسکونی نوساز همچنان با نرخ پیشنهادی نامتعارف به بازار مسکن عرضه شده اند که واسطه های معاملات مسکن پیش بینی می کنند نرخ این واحدها نیز در روزهای آینده تعدیل می شود. واسطه ها همچنین می گویند بازار در مسیر نزدیک شدن به نرخ واقعی آپارتمان ها قرار گرفته است و به محض آنکه قیمت ها واقعی شود و متقاضیان مصرفی به صورت مجدد به بازار ورود کنند سطح قیمت ها نیز تثبیت می شود؛ بنا بر اعلام آنها انتظار نمی رود حداقل تا یک سال بعد از تثبیت سطح قیمت ها در بازار مسکن، نرخ آپارتمان ها با افزایش محسوس مواجه شود بلکه در این مدت به احتمال قریب به یقین نرخ های فروش آپارتمان ثابت خواهد ماند یا دچار نوسان بسیار جزئی و ناچیز می شود.

مطالعه کنید  نرخ آپارتمان در الهیه مشهد چقدر است؟

بررسی های میدانی نشان می دهد عمده واحدهای مسکونی ریزمتراژ و کوچک متراژ عرضه شده به بازار نیز بیش از سایر گروه های متراژی با تعدیل نرخ همراه شده اند. علت این موضوع حساس تر بودن متقاضیان خرید این گروه از واحدها به تحولات قیمتی و افزایش نرخ است؛ از آنجا که این گروه از متقاضیان توان مالی محدودتری دارند و آپارتمان های ریزمتراژ آخرین انتخاب در بازار مسکن برای این نوع از خریداران است، مالکان این واحدها در یک هفته گذشته با شرایط متعادل تری واحدهای خود را به بازار عرضه کردند.

تحلیل رفتاری مستاجر و مالک در آبان ماه ۱۳۹۸

«نرخ اجاره بها همواره تابع قیمت مسکن است».این اصطلاحی در بازار مسکن است که همواره مشاوران املاک به آن اشاره می کنند و با وضعیت افت قیمتی ملک جهت فروش و تمدید قرارداد یا بستن قرارداد جدید مستاجرین که نرخ تقاضا برای رهن و اجاره در این ماه پایین است، بازار اجاره هم تابع وضعیت فعلی است.

اگر رفتار بازار اجاره بهای مسکن در ۳۰ سال گذشته بررسی شود، متوجه می‌شویم که اجاره بها برخلاف خرید و فروش که هر ۴ سال یک بار دچار رونق و افزایش قیمت می‌شود، سالانه از یک رشد مشخص برخوردار می‌شود. اجاره بها هر سال با یک افزایش قیمت مواجه می‌شود و این طور نیست که مثل قیمت مسکن بخواهد ۴ سال یا ۵ سال بدون رشد باقی بماند.

در بازار اجاره همواره رشد خزنده قیمت‌ها را شاهد هستیم، شاید قیمت مسکن در یک سال گذشته جهش یافت، اما این به آن معنا نیست که نرخ اجاره بها وابستگی مستقیم دارد با جهش قیمت ملک ،زیرا فرمول رهن و اجاره با وضعیت فعلی بازار و نرخ تورم تغییر می کند.

مطالعه کنید  در بازار مسکن مشهد آبان ماه ۱۳۹۸ چه گذشت ؟

نرخ اجاره بها تابع قیمت مسکن بوده و هست بنابراین این موضوع در تمام دنیا حاکم بوده است. اما اینکه رشد اجاره بها باید همواره متناسب با رشد قیمت مسکن باشد اینطور نیست ؛ بنابراین بهتر است با توجه به وضعیت اقتصادی مردم نرخ اجاره بها در سال های بعد افزایش نیابد؛ اما پیش بینی‌ها حاکی از این است که رشد نرخ اجاره بها در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته حداکثر ۲۵ درصد و در نهایت ۳۰ درصد بود. و این موضوع به تعدیل در اجاره بها سال آینده و بعد کمک خواهد نمود.

گزارش میدانی از برخی املاکی های سطح شهر حاکی از این بود که اکثر مالکان نگران از ناتوانی پرداخت اجاره بها از سوی مستاجران هستند و قصد ندارند رشد قیمت مسکن را به رشد نرخ اجاره بها گره بزنند و تلاش می کنند در نهایت تا ۲۰ درصد نرخ اجاره بها را نسبت به سال گذشته ۹۷ بالا ببرند.

رصد بازار این طور به نظر می رسد که نرخ اجاره بها افت شدید قیمتی دارد و این بدلیل تغییرات و کاهش قیمت معاملاتی ملک در دو ماه گذشته است. پیش بینی می شود که نرخ اجاره بها تا پایان امسال به قیمت واقعی خود برسد. اکثر فایل های موجود کماکان تخلیه و متقاضی کمی دارد.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************