با کیفیت ترین لیست آگهی های خرید فروش و اجاره خانه و املاک در مشهد 

اخبار و مقالات

آخرین وضعیت اخبار مسکن مشهد مهر ماه ۱۳۹۸آخرین وضعیت اخبار مسکن مشهد مهر ماه ۱۳۹۸

تاریخ خبر: ۱۶ مهر ۱۳۹۸

دو دستگی تقاضای مسکن در مشهد

تقاضای مسکن در کشور به دو دسته تقاضای مصرفی و تقاضای سرمایه‌ای تقسیم می‌شود که در بخش تقاضای مصرفی، افراد تنها در صدد تامین سرپناه و محلی برای زندگی خود هستند که عواملی چون ازدواج، رفع بد مسکنی، تعویض واحدهای مسکونی بی‌دوام و فرسوده یا تراکم نامناسب خانوار در واحدهای مسکونی این تقاضا را افزایش می‌دهند.

تقاضای مصرفی در بازار مسکن به طور معمول در خانواده‌هایی شکل می‌گیرد که قدرت پذیرش ریسک را ندارند و در صدد هستند تا ارزش ثروت و دارایی خود را در بلند مدت حفظ کنند و با توجه به اینکه متقاضیان مصرفی نگاهی بلند مدت به خرید مسکن دارند بنابراین نقدشوندگی برای آنها چندان با اهمیت نیست.

تحلیل بازار مسکن از نگاه سرمایه گذاری

متقاضیان مسکن سرمایه‌ای با هدف بهره‌مندی از سود سرمایه خود اقدام به خرید مسکن می‌کنند که البته این نوع تقاضا نیز به دوبخش تقاضای خرید «مسکن غیر شخصی» و «مسکن سوداگرانه» دسته بندی می‌شود.

تقاضای خرید مسکن برای استفاده غیر شخصی به شکلی است که فرد متقاضی دارای اهدافی بلند مدت است و به طور معمول به این کار به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت نگاه می‌کند. فرد متقاضی این نوع مسکن با انگیزه اجاره و حفظ قدرت خرید در آینده ملک مورد نظر را خریداری کرده و اجاره می‌دهد.

به طور کلی در این نوع تقاضا به هدف‌های کوتاه مدت اندیشیده می‌شود به طوری که فرد متقاضی این نوع ملک به منظور رسیدن به اهداف کوتاه مدت اقدام به تهیه ملک می‌کند. افرد متقاضی مسکن سوداگرانه توجه ویژه‌ای را نیز به تاثیرات کوتاه مدت قیمت ملک خود دارند.

مطالعه کنید  اخبار بازار مسکن مشهد در دی ماه ۱۳۹۸

در این نوع سرمایه گذاری ، بازدهی مورد نظر متقاضی، حاصل از اختلاف بین قیمت خرید و فروش ملک در کوتاه مدت است که همین امر باعث می‌شود برای متقاضی، نقدشوندگی ملک دارای اهمیت بسیاری باشد.

سوداگران مسکن یا متقاضیان خرید مسکن سوداگرانه بیشترین نقش را در بازار مسکن ایفا می کنند به شکلی که این نوع افراد در دوران رونق بازار اقدام به خریداری مسکن در کوتاه مدت کرده و از افزایش قیمت ها به سود خود بهره می‌برند و با نمایان شدن نشانه‌های رکود،با سود کمتری اقدام به خرید و فروش ملک می کنند؛ به صراحت می‌توان گفت که در اقتصادهایی همچون اقتصاد ایران که بازار سرمایه از عمق مناسبی برخوردار نیست فعالیت این قشر در بازار مسکن بیشتر نمود می‌یابد و نظم بازار به هم می‌ریزد.

تغییرات بازار مسکن در سال های گذشته

در طی سالهای ۹۲ تا ۹۵ قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در مشهد به طور میانگین در حدود ۱٫۵۰۰ میلیون تومان ثابت بود اما از ابتدای سال ۹۶ تحریک بازار مسکن تشدید شد و قیمت یک متر مربع واحد مسکونی به ۵ میلیون تومان در شرایط کنونی رسید. در واقع می‌توان گفت که در سالهای ۹۲ تا ۹۵ تقاضای ملک سوداگرانه کمرنگ اما از سال ۹۶ به بعد حضور سوداگران در بازار پر رنگ‌تر شد. اما این مساله غیر قابل انکار است که تقاضای سوداگرانه نمی تواند بدون پشتوانه و پشتیبانی تقاضای مصرفی به مدت طولانی به حیات خود ادامه دهد.

بر همین اساس، با توجه به اینکه در حال حاضر نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار به حداکثر رسیده است تقاضای مصرفی به شدت کاهش یافته و به تبع آن انتظار می رود شاهد خروج اجباری سوداگران از بازار مسکن و استقرار بازار در یک ثبات نسبی چند ساله باشیم.

مطالعه کنید  در بازار مسکن مشهد آبان ماه ۱۳۹۸ چه گذشت ؟

تغییرات رفتاری مالکین و مستاجرین در این ماه

بررسی‌های میدانی این ماه حاکی از آن است که صاحبخانه‌ها انعطاف بیشتری نسبت به قیمت های اعلام شده قبلی شان دارند و این بخاطر ریزش تقاضا ،حباب قیمتی ،افزایش قیمت بی دلیل و تخلیه ماندن خانه هایشان است. از طرف دیگر، مستاجرها که پیش از این با هدف تبدیل به احسن، وارد بازار اجاره می‌شدند، با وضعیت اجاره خانه در تابستان ۹۸ در بهترین حالت به دنبال تمدید قرارداد قبلی با قیمت منطقی شدند. بیشترین متقاضی رهن و اجاره را خانواده ها با اکثریت و مجردین با اقلیت در این ماه داشت. پیش بینی می شود تا اسفند ماه ۹۸ قیمت های رهن و اجاره با شیب مناسبتری با قیمت واقعی رقم بخورد.

کاهش قیمت ها با خروج متقاضیان سوداگر از این بازار شکل گرفت و بدنبال آن بازار مسکن مشهد با وضعیت مطلوبی جریان دارد.

وضعیت بازار خرید و فروش در این ماه

حذف قیمت از آگهی‌های فروش خودرو و مسکن که با دستور دادستانی انجام شد منحنی صعود قیمتی این بازارها را تا حدودی کنترل کرد. چند روز قبل رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران از پایین آمدن قیمت خودرو خبر داده بود. رئیس اتحادیه املاک هم اعلام کرد که تب افزایش قیمت مسکن پایین آمده است. گزارش‌های میدانی از دفاتر مشاور املاک نیز از وجود نوعی سردرگمی و ابهام در بازار خبر می‌دهد. واسطه‌های ملکی می‌گویند با وجودی که هنوز برخی فروشنده‌ها از امضای قرارداد خودداری می‌کنند، تعداد فایل‌های عرضه شده نسبت به ماه قبل افزایش یافته است. طرف تقاضا نیز با دو مشکل کمبود نقدینگی و نبود افق روشن برای تصمیم‌گیری مواجه شده که خروجی این وضعیت به کاهش معاملات منجر شده است. طبق اعلام بانک مرکزی معاملات مسکن شهر تهران در شهریور ماه ۱۹۰۰ فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. خریداران این ماه متقاضیان مصرفی هستند که بهترین زمان برای خرید خانه را انتخاب نمودند. پیش بینی می شود در این ماه و ماه آینده معاملات خرید و فروش بدلیل تعدد فایل و انعطاف بیشتر فروشندگان انجام شود.

مطالعه کنید  وضعیت بازار مسکن در مشهد از دیدگاه سایت آرش مدیر

اگر شما هم تمایل به خرید ، فروش‌ و اجاره ملک در مشهد یا سایر شهرستان ها را دارید ، می توانید از وبسایت arashmodir.ir بازدید کنید و روزانه با صدها آگهی به روز در مشهد و سایر شهرهای ایران آشنا شوید.

 

شما می توانید از طریق این لینک به آخرین اخبار و گزارش ماهیانه بازار مسکن مشهد دسترسی داشته باشید.


این پست را در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*********************************